Іллінівська громада: приречені на … успіх

Іллінівська громада: приречені на … успіх

Перше враження: їм все «падає з неба». Друге: навчилися залучати гроші - навчаться й заробляти їх

Гроші завжди шукають працьовитих. Вони з легкістю йдуть до кишень та розрахункових рахунків тих людей, підприємств і громад, які не шкодують зусиль, з оптимізмом дивляться у майбутнє і вміють працювати на свою мрію.

Тоді плани, навіть грандіозні, без зайвих проблем втілюються в життя, а мрії стають реальністю. 

Не вірите? Тоді побувайте в Іллінівській об’єднаній територіальній громаді, що в Костянтинівському районі. І ви на власні очі побачите те, що бачили там ми, учасники прес-туру, який було організовано Донецьким регіональним відділенням Асоціації міст України (в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні»).

                                                                    Зроблено в Іллінівській ОТГ

… Іллінівська ОТГ молода. Їй всього рік. Але за цей рік тут стільки встигли зробити! Загинаємо пальці:

- в рамках програми «Гідна країна для гідних людей» створено молодіжний центр «Простір без обмежень». Вартість проекту – 600 тисяч гривень. З них 300 тис. грн.. пішли на виконання ремонтно-будівельних робіт. Решта – на придбання обладнання, меблів тощо;     - в Іллінівці відкрито одну з найкращих (а, може, й найкращу!) в Донецькій області опорну школу. Вартість проекту – 30 мільйонів гривень;    - побудовано сучасний Центр безпеки громадян (в селі Олександро-Калинове). Вартість проекту – 8 млн. грн. Термін будівництва – 3,5 місяці. Пожежна команда з 17 чоловік працює за системою роботи американських рятувальників;     - побудовано сучасний стадіон зі штучним покриттям;    - термомодернізовано усі дитячі садочки;    - змонтовано вуличне освітлення на сонячних батареях (15 модулів) у селі Зоря;

- виконана повна реконструкція системи теплопостачання з улаштуванням твердопаливної котельні. Вартість проекту – 1 049 000 гривень (с. Зоря);

- капітально відремонтовано чотири дороги в с. Іллінівка.

Як розповіла заступник голови Іллінівської ОТГ Юліана Стужук, у планах на 2018 рік пріоритетами жителів Іллінівської громади будуть дороги і парки, будівництво мобільного Центру надання адміністративних послуг, капітальний ремонт Будинку культури у селі Олександро-Калинове. 

Кошти на капремонт сільського культосвітнього закладу потрібні чималі – 15 мільйонів гривень. Третину візьмуть з бюджету громади, решту робіт профінансує Державний фонд регіонального розвитку.

                                                                 Зі старту – в лідери!

Іллінівська ОТГ молода, але вже «дала фору» багатьом громадам не тільки на Донеччині, а й в Україні. У зведеному рейтингу 366 об’єднаних територіальних громад України Іллінівська ОТГ за підсумками 2017 року посіла 31 місце. Це потужна громада, як по території (526 кв. км.), так і по кількості населених пунктів (25). Хоча є тут і кілька сіл, що нагадують хутір, де нині проживають два-три десятка чоловік. Загалом населення громади налічує 11171 людей. 

Гордість і надія громади – розташовані на її території крупні аграрні підприємства, які дають робочі місця і поповнюють бюджет громади. Це, передусім, два підприємства-гіганти: ПАО «Український бекон» (пересічним покупцям більш знайомий, як м’ясні та ковбасні вироби під торговою маркою «Бащинський») та ТОВ «Тепличний комбінат «Перспектива».

«З такими містоутворюючими підприємствами на території можна бути успішною громадою…»,- так, можливо, скаже хтось з наших читачів. І почасти матиме рацію. Але багато що залежить і від активності та наполегливості і самих жителів ОТГ.

                                                             Скажіть, люди хороші, де ви берете гроші?

Бюджет Іллінівської ОТГ 2017 року становив 91,5 мільйонів гривень. З них власних грошей лише 44 млн. грн.. решта – субвенції з держбюджету.

За які ж тоді гроші у громаді було виконано грандіозний обсяг робіт?

Розповідає Юліана Стужук:

  - Торік ми реалізували 30 інвестиційних проектів. В рамках цих проектів залучили близько 120 мільйонів гривень. Це і гроші з обласного бюджету, і кошти Державного фонду регіонального розвитку, і фінансова допомога наших європейських партнерів.

Упродовж року ми співпрацювали з програмами ПРООН, Європейським Союзом, Міжнародної організації з міграції, UNDP in Ukraine.

Посольство Франції в Україні профінансувало (надало сертифікат на суму 50 000 гривень) створення інтерактивної кімнати «Неймовірна галявина» у сільському музеї «Довкілля». В цій кімнаті представлена флора і фауна регіонального ландшафтного парку «Клебан Бик», який розташований на території Іллінівської ОТГ.

У селі Зоря у співпраці з Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини BMZ відновлено будівлю сільської школи.  

Чиновники завжди вихваляють те, що робиться за їх безпосередньої участі. Тому я вирішив поцікавитись думкою про результати роботи Іллінівської ОТГ у пересічних жителів. В селі Олександро- Калинове я запитав про це жительку села Таісію Піддубну. Ось її коментар:

  - За рік, дійсно, зроблено чимало. Причому, наскільки мені відомо, керівництво громади намагається приділяти рівну увагу усім населеним пунктам, що входять до складу нашої громади. І от що ще важливо: після створення об’єднаної територіальної громади, наші люди стали більш дружними, вони з легкістю відгукуються на пропозиції стати учасниками якихось громадських робіт. В нашому селі активно працює громадська організація «Енеїда». Практично півсела – члени цієї організації. Отож все більше людей починають розуміти, що наш добробут залежить не тільки від місцевої чи центральної влади, а й від нас самих.  

                                                       Опорна школа – майже, як у Фінляндії!

По Іллінівській опорній школі ми ходили з широко відкритими очима. Наше захоплення від побаченого було таким, що слів бракувало. Кожен з журналістів, не випускаючи з рук фотокамеру, намагався зробити якомога більше влучних знімків. 

Приємно вразило все. І сучасні навчальні аудиторії з обладнанням, про яке багатьом іншим українським школам (навіть деяким опорним!) можна тільки мріяти. І чудові концертний, спортивний, танцювальний зали. І,звичайно, гордість школи – їдальня на 200 посадкових місць, в якій гаряче харчування мають можливості отримувати усі 350 учнів школи, а школярі початкової школи харчуються тут безкоштовно. Витрати на харчування у розрахунку 9 гривень на день на одного учня взяв на себе бюджет громади.

Подібні школи свого часу я бачив у Фінляндії. Щоправда, по школі фінські учні ходять у … шкарпетках навіть взимку (підлога з підігрівом дозволяє), а меню (за якістю та різноманітністю страв) у шкільних їдальнях Фінляндії нагадує меню в українських ресторанах…

… Звичайно, наше знайомство з Іллінівською об’єднанню громадою певною мірою було поверховим. Не сумніваюсь, що тут також є чимало невирішених проблем, про які наш «гід» – Юліана Стужук – визнала за краще не згадувати. Шкода, що ми не мали можливості поспілкуватися з головою Іллінівської ОТГ Володимиром Мариничем, який того дня прямував до Грузії, де в рамках Програми відновлення та розвитку миру ПРООН за проектом «Відновлення управління та сприяння до примирення в постраждалих від кризи громадах України», що фінансується Європейським Союзом, він разом зі своїми колегами вивчав досвід успішних практик протидії корупції. 

На прощання ми домовилися через рік приїхати в Іллінівську ОТГ знову.