Пожары на полях под Славянском: позиция ГСЧС

Пожары на полях под Славянском: позиция ГСЧС

Официально

На сьогоднішній день гостро стоїть питання виникнення значної кількості пожеж, що виникають внаслідок спалювання сухої природної рослинності, стерні, соломи, післязбиральних залишків. Станом на 04.08.2020 року на територіальних землях Слов'янського району, Черкаської, Андріївської, Миколаївської територіальних об’єднаних громад трапилось 25 випадків горіння стерні на площі 934,6 Га.

Головною причиною їх виникнення є людська недбалість і недотримання елементарних правил протипожежної безпеки. Громадяни, незважаючи на заборони, щороку спалюють на полях та городах стерню або солому після збирання врожаю. І мало хто замислюється про те, що безконтрольне випалювання стерні може призвести до пожежі на сусідніх земельних ділянках або в лісосмугах, вогонь може перекинутися на розташовані поруч житлові і господарські будівлі, сади. Адже для виникнення таких пожеж достатньо необережно кинутого маленького недопалку чи сірника.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання післяжнивних залишків призводить до цілої низки небезпек. При спалюванні стерні на полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість пожеж. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків. 

Нагадаємо і про те, що відповідно до ст. 77-1 КУпАП випалювання стерні, лугів, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, а також опалого листя у парках, інших зелених насадженнях та газонах у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього середовища або порушення умов такого дозволу – тягне за собою адміністративну відповідальність. Порушникові загрожує накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів (170-340 грн) і на посадових осіб – від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1190 грн).

А згідно зі ст.245 ККУ, за знищення або пошкодження вогнем лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення порушник може нести і кримінальну відповідальність. Караються штрафом від 5400 до 9000 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк. Якщо внаслідок пожежі загинули люди або тварини, то такі дії караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

Рятувальники Слов’янська нагадують, що не можна випалювати стерню, суху траву та інші рослинні рештки. Крім того забороняється палити, кидати на відкритих територіях, на узбіччях автодоріг непогашені сірники та недопалки. Треба пам’ятати, що природа потребує нашого захисту і бережливого ставлення до неї!

Окремо звертаємось до керівників сільгосппідприємств та організацій, фермерів та власників приватних господарств з проханням припинити спалювати стерню і використовувати сучасні методи її прибирання! Дотримуйтесь вимог правил пожежної безпеки під час зберігання зібраного врожаю. Адже незначне займання може спричинити виникнення масштабної пожежі та, як наслідок, призвести до значних матеріальних збитків, а іноді й людських жертв. Дбайте про стан навколишнього середовища! Адже знищення стерні – це, водночас, знищення флори і фауни району.

При виявленні пожежі негайно телефонуйте за номером «101», за фактом підпалу телефонуйте за номером «102».