В Славянске может сорваться отопительный сезон - ПОДРОБНОСТИ

В Славянске может сорваться отопительный сезон - ПОДРОБНОСТИ

В чем причина?

Асоціація міст України звертається до Прем’єр-міністра України О.Гончарука з проханням скасувати постанову Уряду від 26.06.2019 №560, якою пропонується встановити граничні тарифи на:

- послугу з постачання теплової енергії для населення 1400 грн (з ПДВ) за 1 Гкал (за наявності приладів обліку) та 35,21 грн (з ПДВ) за 1 кв м (без приладів обліку).

- послугу з гарячого водопостачання становитиме 83,66 грн (з ПДВ) за 1 м куб. за умови підключення рушникосушильників, та 75,74 грн (з ПДВ) за 1 м куб. за відсутності рушникосушильників.

При тому, що середньозважений тариф по Україні на теплову енергію станом на 1 травня 2019 року складав 1807 грн за 1 Гкал, запровадження меншого тарифу у відповідності до постанови №560 призведе до додаткових витрат місцевих бюджетів за час опалювального сезону 2019/2020 року 7 млрд грн.

АМУ наголошує, що для абсолютної більшості міст такі видатки є непосильними, а впровадження таких змін призведе до повного припинення надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню.

Щоб теплопостачання не припиняти, органи місцевого самоврядування будуть змушені зупинити фінансування зарплат педагогам та лікарям, скоротити працівників комунальних підприємств, обмежити соціальні програми, будівництво шкіл та дитячих садочків, ремонт та будівництво вулиць.

Окрім того, запропоновані постановою рішення прямо порушують ст. 142 Конституції України, яка передбачає обов’язок держави забезпечити компенсацію витрат органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, а також вимоги частини першої статті 15 Закону України «Про ціни та ціноутворення», відповідно до якої Кабінет Міністрів України при встановленні державних регульованих цін на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, зобов’язаний відшкодувати різницю між такими розмірами за рахунок коштів державного бюджету.

Асоціація міст України наполегливо просить Прем’єр-міністра України О.Гончарука ініціювати скасування постанови Уряду від 26.06.2019 №560 як такої, що несе загрозу припинення діяльності підприємств комунальної теплоенергетики і, відповідно, надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води громадянам.

 Коментар по Донецкьій області

«Виконання постанови Уряду від 26.06.2019 №560, може призвести до додаткового навантаження на бюджети місцевого самоврядування, яке має дотувати різницю в тарифах для населення і тарифів постачальників тепла. Проте, якщо порівняти ціни, які рекомендував Кабмін та ціни обласного КП «Донецьктеплокомуненерго», ми побачимо, що вони не дуже й відрізняються», – зазначив регіональний консультант з бюджетних питань Асоціації міст України Олександр Меланченко. 

КМУ: з постачання теплової енергії, у разі оснащення приладами обліку – 1400 грн за 1 Гкал (з урахуванням податку на додану вартість); «Донецьктеплокомуненерго»: послуга з централізованого опалення з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії – 1433,30 грн за 1 Гкал.

Різниця складає 2,4%.

КМУ: у разі відсутності приладів обліку – 35,21 грн за 1 кв. метр (з урахуванням податку на додану вартість); «Донецьктеплокомуненерго»: послуга з централізованого опалення без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії 36,11 грн за 1 кв. метр. 

Різниця – 2,6%.

КМУ: з постачання гарячої води: за умови підключення рушникосушильників до систем постачання гарячої води – 83,66 гривні за 1 куб. метр (з урахуванням податку на додану вартість); «Донецьктеплокомуненерго»: послуга з централізованого постачання гарячої води за умовами підключення рушникосушильників до системи гарячого водопостачання 86,40 за 1 куб. метр.

Різниця – 3,3%.

КМУ: у разі відсутності рушникосушильників – 75,74 грн за 1 куб. метр (з урахуванням податку на додану вартість); «Донецьктеплокомуненерго»: послуга з централізованого постачання гарячої води за умовами відсутності рушникосушильників – 80,01 грн за 1 куб. метр.

Різниця – 5,7%.

«Отже, різниця у тарифах рекомендованих урядом та прийнятих для «Донецьктеплокомуненерго» складає від 2,4 до 5,7%, – підкреслив Олександр Меланченко. – Це не настільки велика різниця, щоб не можна було знайти внутрішні резерви для їх урегулювання. Тим більше, що у нас практично ніде немає централізованого гарячого водопостачання, а це означає, що вартість необхідно змінити приблизно на 2,5%».

При собівартості в 81,8% саме теплової енергії шукати ці 2,5% потрібно тут. Донецька область достатньо вкладала в інфраструктурні проекти, щоб знайти цю економію в 2,5%, – вважає експерт.

«На мою думку, «Донецьктеплокомуненерго» спільно з Донецькою ВЦА в змозі знайти можливість знизити тарифи, щоб уникнути напруги з органами місцевого самоврядування у вигляді компенсації різниці в тарифах. Впевнений, що після такого кроку назустріч мешканцям області з боку обласної влади, відповідні кроки здійснять й інші постачальники тепла, врегулювавши свої тарифи з тарифами, вказаними в постанові уряду. Якщо «Донецьктеплокомуненерго» не готове знизити тарифи, тоді, дійсно – необхідно скасувати постанову КМУ, як і наполягає Асоціація міст України», – зазначив Олександр Меланченко.

Довідково. Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» створено в березні 1978 року на базі 13 теплопостачальних підприємств, з яких десять увійшли на правах виробничих одиниць, у т. ч. міста Бахмут, Єнакієво, Дружківка, Костянтинівка, Краматорськ, Покровськ, Макіївка, Слов'янськ, Сніжне, Шахтарськ і три – на правах самостійних підприємств «Донецькміськтепломережа», «Горлівкатепломережа» і «Маріупольтепломережа». За минулі роки зі складу обласного підприємства вийшли 7 підприємств – «Донецькміськтепломережа», «Горлівкатепломережа», «Маріупольтепломережа», «Макіївкатепломережа», «Артемівськтепломережа», «Красноармійськтепломережа», «Угледартепломережа».

На сьогоднішній день обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» є найбільшим теплопостачальним комплексом на території Донецької області. Перш за все діяльність підприємства зосереджена на задоволені потреб населення, підприємств, установ і організацій різних форм власності у якісній тепловій енергії для забезпечення найбільш комфортних умов життєдіяльності. 9 виробничих одиниць, що входять до складу ОКП «Донецьктеплокомуненерго», надають послуги централізованого опалення у 34-х населених пунктах Донецької області, які знаходяться на території, підконтрольній українській владі. Підприємство експлуатує 189 котелень, з загальною протяжністю теплових мереж 510,798 км., що опалюють площу у 7037,28 тис.кв.м.