- Категория
- Новости Украины
- Дата публикации
Курс долара: чому в Україні дефіцит валюти та що очікувати у вересні
Дефіцит валюти, який мав місце у серпні, був спровокований повільним поновленням експорту зернових, а також затримкою допомоги з ЄС. Якби ці фактори не чинили тиску, то курс був би на рівні 38-38,5 гривень за долар і у вересні ситуація може вирівнятися. Про це повідомив фінансовий аналітик Віталій Шапран, пише РБК-Україна.
За його словами, у серпні валютний ринок ще не встиг відреагувати на зміни, пов'язані із відновленням зернового експорту морем. Оскільки валюта від експорту надходить не одразу. Крім того, за місяць роботи зернової угоди встигли вивезти лише 1 млн. тонн зернових із 20 млн. тонн старого врожаю.
"Зараз темпи вивезення прискорилися, але якусь позитивну динаміку ринок відчує не відразу", – сказав він.
Крім того, НБУ продає валюти з резервів на міжбанку через значну затримку з боку ЄС з наданням обіцяних 8 млрд євро допомоги, яку блокувала Німеччина.
"Якби ці кошти надійшли в Україну вчасно, то золотовалютні резерви НБУ не знижувалися б щомісяця на 1 млрд доларів, а зросли б приблизно на 3-4 млрд", – сказав аналітик.
Він уточнив, що обіцяна допомога від ЄС має надійти у вересні, але якщо раніше 8 млрд євро це був просто кредит під дуже низьку ставку, то зараз ЄС планує надати 3 млрд євро безповоротної допомоги та 5 млрд євро у формі кредиту під низьку ставку.
«Такі зміни на краще для нашого бюджету, і думаю, що у вересні ми побачимо і надходження валюти від експорту, і допомогу від ЄС. Як наслідок, ЗВР НБУ почнуть зростати, ситуація на ринку кардинально зміниться», – додав він.
Експерт закликав держоргани не розслаблятися та продовжувати переговори з міжнародними партнерами.
«Отже, якби ЄС виконувалося обіцяне відповідно до домовленостей, то, можливо, не потрібно було б підвищувати облікову ставку НБУ, девальвувати гривню на 25%, та й курс на готівковому ринку був би наближений до безготівкового фіксованого курсу», — сказав Шапран..