WP: Си Цзиньпин ездил в Москву, чтобы спасти Путина от поражения в войне с Украиной

Американский журналист указывает на выводы, которые можно сделать из демонстративных встреч лидеров Китая и России

Стратеги Пентагона завжди ділили світ на Схід і Захід. Відповідно регіональні американські сили перебували під управлінням Європейського чи Індо-Тихоокеанського командування. Але дивлячись на обійми Сі Цзіньпіна і Владіміра Путіна цього тижня, можна задуматися, чи не варто вже створити єдине «Євразійське командування» для протистояння інтегрованій загрозі.

Сильний Китай зміцнює слабку Росію. Такий заголовок по-справжньому описує показові зустрічі лідерів двох країн у Москві, – пише в статті для Washington Post американський журналіст і письменник Девід Ігнатіус. Китай не дає зброю (поки що). Але Сі Цзіньпін точно забезпечує моральну і психологічну підтримку, ніби провідуючи хворого родича. Прес-секретар Білого дому Джон Кірбі правильно назвав Путіна «молодшим партнером».

«Парадокс війни в Україні в тому, що спроба Путіна добитися більшої влади в Європі зробила його слабшим. Ця ослабла Росія буде під дедалі більшим китайським впливом, хіба що буде маловірогідний поворот після війни в Україні і лояльний до Заходу лідер замінить Путіна. Можливо, це найбільша причина братського візиту Сі Цзіньпіна. Він зміцнює фланг проти Америки і Заходу», – припускає автор.

Китайське домінування над слабкою Росією буде мати багато різних форм у найближчі роки. Росія втратила енергетичні ринки в Європі через безрозсудне вторгнення. Тому вона буде ще більше залежати від попиту в Китаї і інших азіатських країнах. Китайський економічний вплив в Центральній Азії і на далекому сході Росії збільшується кожного року. Його можливості в космосі, кіберпросторі, робототехніці і розробці штучного інтелекту будуть все більше затьмарювати російські.

Стратегія Сі Цзіньпіна з порятунку Росії, схоже, заснована на мирному плані, який зупинить кровотечу в Україні. З того, що зараз відомо, можна сказати, що китайський лідер пропонує угоду про припинення вогню, щоб заморозити російські завоювання. Україна і США не погодяться на таке. Ще кілька днів ніхто не буде знати, чи подальша розмова Сі Цзіньпіна з президентом Володимиром Зеленським відкриє шлях до реального процесу переговорів. Зараз це здається малоймовірним. Але так можна було сказати і про угоду між Іраном і Саудівською Аравією, яку Сі Цзіньпін допоміг укласти цього місяця.

Вдаючи миротворця, лідер Китаю може зайняти кращу позицію, щоб втілити інші більш жорсткі заходи з порятунку, якщо Україна відмовиться від перемир’я. Він може запропонувати Росії боєприпаси, стверджуючи, що лише врівноважує сили на полі бою. Він може мобілізувати країни Глобального Півдня, такі як Індія, ПАР і Бразилія, щоб натиснути на Україну і змусити її припинити боротьбу. Сі Цзіньпін хоче зберегти перевагу, посилаючись на святість статуту ООН, навіть коли говорить про підтримку російського лідера, який порушив норми цього документу. Ігнатіус називає це «безсоромною, але розумною дипломатією».

Роль Сі Цзіньпіна як лідера Євразійського блоку – це дилема для стратегів США. Впродовж багатьох поколінь відділення Китаю від Росії було центральною метою американської зовнішньої політики. Саме це було головною причиною історичного візиту президента Річарда Ніксона і його радника з національної безпеки Генрі Кіссінджера в КНР у 1972 році. Адміністрація Джо Байдена сподівалася, що може використати цю ж стратегію, але в зворотному порядку. Саміт в Женеві у червні 2021 року повинен був покращити відносини з Москвою, щоб можна було зосередитися на китайському виклику. М’яко кажучи, все сталося не так, як сподівався Білий дім.

Тепер Сі Цзіньпін грає на гіркому протистоянні США і Росії, допомагаючи Путіну, але також тримаючи дистанцію від нього. Лідер Китаю також використав свої тісні відносини з Іраном, щоб добитися дипломатичного прориву між Ер-Ріядом і Тегераном, чого США не могли досягти.

Попри те, що Путін цього тижня «сяяв, відбиваючи світло від Сі Цзіньпіна», візит лідера Китаю став нагадуванням, на скільки ізольованим став російський президент. Байден приймає іноземних лідерів у Білому домі кожного тижня. Коли востаннє хтось бачив візит іноземного лідера в Кремль? Аляксандр Лукашенко не рахується. Рішення Сі Цзіньпіна провідати свого «дорогого друга» Путіна дасть психологічну підтримку і допоможе його популярності всередині країни. Але якщо не рахувати Китай і кількох інших країн, Росія стоїть сама.

«Якщо потрібна ще одна причина, чому важливо, щоб Україна перемогла Росію, роздивіться фото з Москви. «Президент Євразії» – боюся, це невидимий підпис до фотографій Сі Цзіньпіна на тлі золотих дверей і червоних килимів Кремля. Страшна сама думка, що велика частина світу підпорядкована Китаю, який так рішуче виступає проти свободи і демократії. Якщо цей союз буде успішним, ми будемо жити в більш похмурому світі», – пише Ігнатіус.