- Категория
- Новости Украины
- Дата публикации
Подчинение Украины остается целью Путина, провоенные круги в РФ призывают его к внутренним «сталинским» репрессиям — ISW
Навіть успішний контрнаступ України, швидше за все, не змусить Володимира Путіна сісти за стіл переговорів чи відмовитися від мети підкорити Україну, про що з посиланням на чиновників США і ЄС повідомила американська преса.
Про це йдеться у новому зведенні Інституту вивчення війни за підсумками 25 квітня.
Високопосадовці США та ЄС вважають, що російський диктатор Володимир Путін не захоче вести переговори навіть у відповідь на успішний контрнаступ України. New York Times процитувала високопоставленого європейського чиновника, який вважає «меншими за нуль» шанси того, що Путін відступить чи скоротить свої витрати на війну у відповідь на успішний контрнаступ ЗСУ. Натомість, на думку цього чиновника, Путін, швидше за все, вирішить мобілізувати ще більше солдатів для участі у війні проти України. Крім того, помічник міністра оборони США з питань міжнародної безпеки Селеста Уолландер заявила, що немає майже жодних доказів чи свідчень про те, що Путін змінить свою стратегічну мету цілком підкорити Україну «політично, якщо не цілковито у військовий спосіб». Своєю чергою, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі 25 квітня заявив Голосу Америки про те, що США збільшують безпекову допомогу Україні, оскільки очікують, що Росія спробує перейти в наступ, коли покращиться погода.
ISW звернув окрему увагу на заяву про «потужні результати» контрбатарейної боротьби ЗСУ проти росіян на окупованому східному (лівому) березі річки Дніпро, про що 25 квітня заявила речниця Об'єднаного координаційного центру Сил оборони Півдня Наталя Гуменюк. Вона заявила про знищення «від 13 до 22 одиниць техніки». «Нам вдається влучати та нищити артилерійські установки, танки, засоби ППО ворога. Наша робота по зачищенню передової смуги лівого берега досить потужна», — підкреслила Гуменюк.
Російські ультранаціоналісти продовжують виступати за запровадження Кремлем репресій, аналогічних сталінським. Депутат Державної Думи Росії Андрій Гурульов — відомий російський ультранаціоналістичний діяч у правлячій партії Єдина Росія — заявив, що в Росії необхідно знову запровадити поняття «ворога народу» (концепція, яка охоплювала всю опозицію Йосипу Сталіну, нагадує ISW). Аналітики Інституту зауважують, що хоча Гурульов часто висловлює найбільш крайні погляди на російському державному телебаченні, але схожої риторики в цьому питання дотримуються й інші ультранаціоналісти, все більше наголошуючи на необхідності знищення внутрішніх ворогів Росії. Колишній російський офіцер і воєнний злочинець Ігор Гіркін, а також спонсор ПВК Вагнера Євген Пригожин часто повторюють схожі заклики притягнути до відповідальності російських чиновників, які сподіваються покласти край війні шляхом переговорів із Заходом.
Натомість Кремль поки що продовжує уникати застосування максимально репресивних заходів — ймовірно, через турботу про стабільність режиму Путіна, припускають аналітики ISW. Так, російський уряд відкликав із Держдуми законопроект, який передбачав збільшення податків з 13% до 30% для росіян, які виїхали з країни. Хоча російські ультранаціоналісти неодноразово закликали Москву націоналізувати майно росіян, які «зрадили» країну, «втікши», але Кремль, схоже, вагається щодо запровадження таких непопулярних заходів. Неназвані джерела повідомили російському незалежному виданню Верстка, що адміністрація Путіна не підтримує повернення смертної кари в Росії – ще одне питання, яке нещодавно знову спливло в російських політичних дискусіях. Кремль міг би використати загрозу смертної кари, аби шляхом залякування змусити росіян підтримати військові дії (або звузити опір їм до пасивного), але Путін, швидше за все, не наважується зруйнувати свій удаваний імідж «дипломатичного й толерантного царя», як пише ISW. Раніше аналітики Інституту відзначали, що для захисту свого режиму Путін набагато більше покладається на контроль над інформаційним простором, а ніж на масивний апарат пригнічення на зразок методів Радянського Союзу. За їхньою оцінкою, Путін «не відновлював апарат внутрішніх репресій, еквівалентний [інструментам] КДБ, сил МВС і Червоної Армії».
Російські правозахисні групи ОВД-Инфо, Мемориал і Русь сидящая 25 квітня оскаржили російський закон про цензуру, який передбачає покарання за «дискредитацію російської армії». Юристи ОВД-Инфо подали 10 із 20 запланованих скарг на закон до Конституційного суду Росії в надії, що суд визнає закон неконституційним. Скарги стосувалися окремих кричущих випадків покарання за т. зв. «дискредитації», включаючи один випадок, коли влада оштрафувала чоловіка на 50 000 рублів (близько 612 доларів США) за те, що він тримав плакат із закликом до миру. ISW нагадує, що раніше маргінальна група з приблизно 20 провоєнних російських блогерів звернулася зі спільним закликом до влади РФ скасувати цей закон про цензуру. Влада РФ навряд чи скасує ці закони без вказівки Кремля, а ОВД-Инфо та інші правозахисні організації, швидше за все, зазнають кримінального переслідування за цими ж російськими нормами, вважають аналітики ISW. Однак, підкреслюють вони, подібні кроки «демонструють продовження опору внутрішній цензурі та репресіям» у РФ.
ISW також коментує суперечливі заяви Євгена Пригожина, який, з одного боку, продовжує демонструвати неприязнь до російського військового керівництва, а з іншого — домігся відновлення постачань вагнерівців артилерійськими боєприпасами після місяців скарг на їх нестачу в Бахмуті. ISW звертає увагу на дані російського незалежного видання Можем объяснить, відповідно до яких компанії Пригожина отримали рекордний дохід у 2022 році за контрактами з Міноборони Росії, попри його конфліктні відносини з міністром оборони Росії Сергієм Шойгу. Водночас Пригожин неодноразово визнавав співпрацю з військами, підпорядкованими російському Міноборони, та отримує поповнення у вигляді мобілізованих для підсилення флангів на тих ділянкях фронту, де діє ПВК Вагнера. Речник Кремля Дмитро Пєсков підтвердив, що його старший син нібито брав участь у війні разом з вагнерівцями — ISW називає ці заяви «інформаційною операцією, спрямованою на налагодження стосунків і, можливо, підвищення чи демонстрацію лояльності Пригожина щодо Кремля». Аналітики Інститут вважають, що всі ці фактори вказують, як Пригожин, попри вдавану ним «незалежність» і пиху потребує збереження прихильності та підтримки Кремля і Міноборони Росії, аби підтримувати операції своєї ПВК. При цьому Пригожин спростував оцінку ISW від 22 квітня про ймовірне покращення своїх відносин з російським військовим командуванням напередодні запланованого українського контрнаступу.
Інші висновки аналітиків ISW за минулу добу:
російські джерела стверджують, що сили РФ здійснили обмежені атаки на лінії Сватове-Кремінна;
війська РФ продовжують атакувати Бахмут і його околиці, а також вести атаки уздовж лінії фронту Авдіївка-Донецьк;
російські «воєнкори» продовжують різко заперечувати, що ЗСУ зайняли стійкі позиції на східному (лівому) березі Херсонської області;
Міністерство оборони Росії намагається фінансово стимулювати російських в’язнів воювати в Україні, пропонуючи їм фінансову компенсацію, що дорівнює компенсації для російських «добровольців»;
Центр українського спротиву повідомив, що українські партизани підірвали блокпост російських військ під Олешками.