Профільна труба

У чому переваги профільного прокату

Профільна труба – це трубний виріб, профіль якого відрізняється від кола. Тобто, її перетин може виглядати, як квадрат, прямокутник, овал, шестикутник або будь-яка інша геометрична фігура.

Найбільш поширені і знаходяться в масовому виробництві профільні труби з квадратним або прямокутним перетином, рідше – з овальним або плосковальним. На ринку користується попитом квадратна або прямокутна труба профільна, сортамент цих виробів досить широкий. Всі інші профілі (ромбоподібні, трикутні, з порожніми ребрами та ін.) виготовляються за індивідуальними замовленнями і коштують, відповідно, дорожче.

У чому переваги профільного прокату

Профільні труби мають високу міцність і можуть витримувати великі навантаження, завдяки ребрам жорсткості на перетині граней. Але крім цього він має низку додаткових і незаперечних переваг:

  • невелика вага в порівнянні зі сталевими балками;

  • низька металоємність, що відчутно знижує витрати при будівництві об'єктів (економія металу становить, в середньому, 25%);

  • зручність в транспортуванні і зберіганні, завдяки невеликій вагі;

  • можливість кількох способів з'єднання елементів конструкцій – за допомогою зварювання, хомутів «краб-систем», болтів, заклепок;

  • простота монтажу конструкцій;

  • доступна вартість профілів.

До недоліків можна віднести той факт, що профільні труби виключають з'єднання різьбленням.

Технології виробництва

Існує кілька способів формування профілю трубопрокату:

  • Зі сталевих заготовок – смуг (трипсів). Це – найбільш дешевий спосіб, при якому за допомогою валків на спеціальному обладнанні формується геометричний контур профілю, після чого зварюється стик. Потім виріб піддається нагріву і контролю якості зварювання ультразвуком. Такий прокат застосовується в конструкціях, які не зазнають великих навантажень.

  • Виготовлення з безшовних труб гарячого або холодного прокату – більш дороге виробництво. По-перше, виготовлення непрофільного трубопрокату досить трудомісткий процес, по-друге, формування з них певних профілів також вимагає виробничих потужностей і витрат. Вироби знаходять застосування на об'єктах з великим навантаженням і підвищеними вимогами до безпеки.

  • Зі зварних труб прямошовних. Процес також складається з двох етапів – виготовлення самої труби і формування з неї профільної. За витратами, по вартості представляє собою середній варіант між першим і другим способами.

Для виробництва профільного прокату найчастіше використовуються низьколеговані сталі 09Г2С, 17ГС, вуглецеві сталі – 10, 20, 10-45, Ст2, Ст4, 08кп.

Для використання труб в особливих кліматичних і виробничих умовах, для збільшення терміну їх експлуатації вдаються до оцинкування.

Сортамент профільних труб

Випуск профільного металопрокату масового виробництва регламентується нормативними документами. Параметри, які контролюються ГОСТами – габаритні розміри перетину, товщина стінок, довжина, маса. Такі параметри, як тип шва, розрахункове навантаження, марка сталі, маркування визначаються технічними умовами (ТУ).

Товщина стінок, яка вказується в нормативних документах – важливий параметр і він варіюється від 1 до 18 мм. Але цей показник не є абсолютним критерієм товстостінного або тонкостінного профілю. Визначає категорію виробів відношення товщини стінки до діагоналі перетину. Якщо товщина стінки складає 0.1 і більше від діагоналі, профільна труба вважається товстостінною.

Труби квадратного перетину виробляються згідно ГОСТ 8639-82.

Діапазон

розмірів сторони профілю

(мм)

Відповідний діапозон товщинистінок

(мм)

Спосіб виготовлення

Немірної довжини

(м)

Мірною довжини

(м)

Довжини кратної мірної (м)

60-180

4.0-14,0

Гаряче деформування, безшовні

4,0-12,5

4,0 -12,5

4,0-12,5

10-120

1,0-8,0

Холодне деформування безшовні

1,5-11,0

4,5-11,0

1.5-11,0

10-100

0,8- 5,0

Холодна деформація, електрозварювання

1,5-11,0

5,0-9,0

Не більше 5,0

100-180

4,0-14,0

Гаряча калібрування, електрозварювання

1,5-14,0

5,0 -9,0

Не більше 5,0

40-70

3,0-5,0

Грубне зварювання

4,0-8,0

4,0-8,0

Не більше 4,0

Для труб прямокутного перетину існує ГОСТ8645-68. У документі вказуються основні параметри: А – ширина, В – висота, S – товщина стінок, R – радіус заокруглення кутів, площа перетину, маса. Технологія виробництва – аналогічна попередньому виду профільного прокату, тому вимоги до довжини виробів – такі ж.

Розміри перетину по зовнішнім контурам – від 15х10 мм – до 180х150 мм. Товщина стінок – від 1 до 12 мм.

Виробництво овальних труб регламентується ГОСТ 8642-68.

Сфера застосування профільного прокату

Профільні труби використовуються в різних галузях промисловості:

  • у будівництві – каркаси теплиць, конструкції для каркасних будинків, каркаси для об'єктів спортивного, комерційного, торговельного призначення;

  • у ландшафтному дизайні – павільйони, альтанки, навіси, перголи;

  • у рекламній індустрії;

  • у міському облаштуванні – зупинки, сходи, вітрини;

  • у меблевій промисловості;

  • у машинобудуванні та ін.