- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
Foreign Policy: У Путіна закінчується час для війни з Україною
Кілька впливових коментаторів останнім часом застерігали, що у Заходу закінчується час, щоб перемогти Росію. Журналіст New York Times і Пулітцерівський лауреат Томас Фрідмен стверджував, що Владімір Путін, швидше за все, попросив своїх генералів протягнути до Різдва, коли почнеться зима, а біль від нестачі газу у Європі буде особливо сильний.
Журналіст Фарід Закарія у статті для Washington Post писав: «Час не на нашому боці». Як ставитися до всіх цих застережень, зважаючи на обмежений економічний вплив Заходу і загрозу ескалації? Джерело – Дзеркало тижня.
В інтерв’ю для Foreign Policy політолог і колишній старший директор з питань Європи і Росії в Раді національної безпеки США Фіона Хілл порадила не розглядати ситуацію на стільки однобоко. Адже такий погляд абсолютно ігнорує той факт, що у Путіна теж закінчується час. За словами Хілл, російський автократ хоче, щоб саме Захід був стороною, яка перебуває в невигідному становищі і сумнівається, чи зможе вона вистояти.
Вона підкреслила, що у США в 2024 році пройдуть президентські вибори. І попри те, що підтримка України досить популярна в американському суспільстві, воне не допомагає президенту Джо Байдену зміцнити свої позиції. Втім, Путіну теж потрібно перемогти на виборах у 2024 році.
«Він почав так звану «спецоперацію», стверджуючи, що вона буде справою кількох днів. Але Росія загрузла. Тому всі ці заяви Путіна в дусі: «Ми ще навіть не починали, це ще навіть не верхівка айсбергу руйнування і кроворолиття», – вони потрібні, щоб ми відступили, тому що він стривожений наслідками для стабільності його власної системи», – пояснила Хілл.
Вона також переконана, що час не на боці Росії у війні з Україною, тому що взимку тиск запроваджених санкцій стане відчутним попри високі ціни на нафту і газ. На думку Хілл, Путін боїться повторення 2011-2012 років, коли його чергова спроба призначити себе президентом спровокувала протести в Москві, Санкт-Петербурзі й інших великих містах.
«Путін добре знає, що глибоко під поверхнею зачаїлося велике невдоволення. Люди, здається, готові підтримкувати так звану спецоперацію до тих пір, поки дітей еліт не відправляють на фронт як гарматне м’ясо», – сказала вона.
Хілл вказала на перші прояви протесту проти війни у віддалених регіонах Росії, таких як Бурятія, звідки на фронти відправили дуже велику кількість чоловіків. Жінки починають вимагати, щоб їхні чоловіки і сини повернулися додому. Завербувати нових рекрутів у Дагестані і Чечні стало важко. В цих республіках людей силою примушують йти на війну проти України. І Путін добре знає про все це. Хілл зазначила, що пересічні росіяни почали власними гаманцями відчувати наслідки агресії проти сусідньої країни.
«Найбільші демонстрації чи протести за довгий час правління Путіна з 2000 року були спричинені економічними проблемами. А також через відчуття несправедливості, що він так довго тримається за владу. Він не дуже популярний у Москві і Санкт-Петербурзі. Якщо заглибитися у результати опитування, вони починають нагадувати дані про Дональда Трампа зараз. Люди насправді хотіли б отримати альтернативу», – сказала Хілл, яка працювала в Раді національної безпеки США саме за каденції Трампа.
Вона також вказала на іншу причину, чому Путін боїться виборів 2024 року. Раніше вважалося, що цього року він нарешті піде з посади президента. Але потім автократ розширив свої можливості балотуватися на чергові 12 років аж до 2036 року, коли йому вже буде за 80.
«Але чим більше він ослаблений, тим менш легітимним він здається. І чим слабше враження, що він популярний, тим більше буде ініціативи з боку інших людей з його оточення просунути наступника. Путін хоче покінчити з цим конфліктом. Він хоче здаватися легітимним. Він хоче, щоб ми відчували, ніби в нас немає часу, коли насправді саме його годинник цокає», – переконана Хілл.
На її думку, Росія буде й далі тероризувати людей в Україні, обстрілюючи без розбору мирні міста. Блокада експорту продовольства може продовжитися. Путін розраховує, що Туреччина, Ліван і країни Африканського Союзу будуть тиснути на Захід. Тому що він їм повторює: «Все це результат санкцій». Але це не так. Путін умисне маніпулює голодом в Африці, щоб створити тиск на США і союзників і виставити їх «поганцями».
«Гра Путіна полягає в тому, щоб ми фактично перемогли самі себе, тому що не уявляємо, як нам підтримувати ситуацію ще кілька років», – пояснила Хілл.
Вона переконана, що перемога в розумінні Путіна – це повне знищення України. Він постійно повторює, що Україна – це лише «колонія, яка належить Росії». Однак, можлива «проміжна перемога». І, на думку Хілл, нею може стати повна окупація Донецької і Луганської областей. Після цього, не виключено, Москва оголосить оперативну паузу чи перемир’я, щоб закріпити свої завоювання. Але насправді це буде лише тимчасове перемир’я, необхідне для продовження війни.