- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 155
Чому ми так любимо отримувати подарунки
Чому ми так любимо отримувати подарунки
Хто не любить отримувати подарунки? Кожному з нас приємно, коли оточуючі нас люди роблять нам приємно, демонструючи нам таким чином свою повагу і турботу. Ми соціальні істоти і для нас дуже важливо бачити прийняття і позитивне ставлення від нашої зграї. А що може яскравіше та зрозуміліше продемонструвати меседж “ти важливий, ми любимо тебе”, ніж подарунок? Скажемо вам навіть більше – звичай дарувати подарунки існує не лише в людей, а й у тварин! Ось наскільки глибоко у нашій свідомості як виду закарбований такий вид взаємодії.
Джерело: gifty.in.ua
А що там у тварин?
Шимпанзе дарують подарунки самицям, щоб сподобатися їм, продемонструвати свою здатність попіклуватися про потомство і отримати шанс на продовження роду. Саме цей принцип багато хто переносить і на взаємовідносини чоловіків і жінок роду Homo Sapiens, і такий спосіб завоювати жіночу увагу є популярним в усі часи. Подарунки, що мають за мету задобрити когось впливового та небезпечного, теж мають місце у світі тварин.
Наприклад, самці деяких видів павуків приносять їжу у дар самицям, але тут мотивація трохи інша – павучихи зазвичай набагато сильніші та більші за самців, і голодна жінка такого розміру може запросто з’їсти кавалера замість любощів. Так само й в богомолів, чиї самиці мають славу кровожерливих femme fatale, але не всі знають, що якщо самець принесе їй їжу, вона не буде відгризати йому голову.
На прикладі тварин ми можемо зрозуміти, що жива істота зчитує з подарунка. Це задоволена потреба, увага, турбота, демонстрація своєї лояльності. Звичайно, в людей все набагато складніше, але усе вищеперелічене досі актуально, не дивлячись на еволюцію.
А що там у людей?
В печерних людей зберігається традиція задобрювати жінок подарунками, але тепер їх дарують не лише їм, а й близьким або впливовим членам племені, щоб укріпити соціальні зв'язки всередині нього. Адже сильне ком'юніті у ті часи було єдиним гарантом виживання у суворому світі. Задобрювали подарунками й язичницьких богів – жертвопринесення є нічим іншим, як подарунком богові, на допомогу якого сподівається людина. Існували навіть переліки жертв, які мають сподобатися або не сподобатися тому чи іншому богові, в залежності від його характеру та царини, у якій він має вплив.
Зараз, звичайно, все інакше, але ці древні механізми все ще працюють в нас, і подарунки викликають реакцію “я маю значення, про мене піклуються, мої позитивні емоції важливі”. Це має велике значення для валідації особистості та самооцінки. Тому ми й любимо отримувати подарунки – усім приємно відчувати свою значущість.
А точно всі люблять їх отримувати?
Всі ми знаємо, що є люди, яким дарувати подарунки подобається більше, ніж отримувати їх. У цьому, звичайно, є своя неповторна насолода, але деякі з нас дійсно ніяково почуваються, коли їм щось дарують. З чим це пов'язано?
Психологи вважають, що така реакція може свідчити про занижену самооцінку та “заборону на радість”. Пам'ятаємо, що ми всі важливі, значущі і кожен з нас має право на радість від подарунка просто по факту того, що він існує в цьому всесвіті.
Подарунок чи увага? І те, й інше!
З кожним подарунком ми даруємо людині свою увагу та турботу. Деяким з нас подобається отримувати дорогі та статусні подарунки, іншим – щось рідке у нашому незвичному смаку, а хтось взагалі надає перевагу грошовим подарунком. І найприємніші емоції в нас викличуть люди, які візьмуть на себе труд дізнатися про наші вподобання, зрозуміти нас і втілити наші бажання. Тоді радість від подарунка буде подвійною.