Як Америка бачить завершення війни Росії проти України/ Опубліковані «22 пункти Келлога»

Як Америка бачить завершення війни Росії проти України/ Опубліковані «22 пункти Келлога»

Ці умови є остаточною рамкою від Сполучених Штатів Америки для України та Росії.

Припинення вогню чи переговори? Переговори чи припинення вогню? Що має бути первинним, а що — наступним? Усі дискусії на цю тему між Києвом, Москвою та європейськими столицями були різко перервані капслоком і трьома знаками оклику в соцмережі з Вашингтона на адресу України: «ЗУСТРІЧАЙТЕСЯ, НЕГАЙНО!!!».

Джерело - ZN.UA.

Однак зустрічайтеся ДЛЯ ЧОГО? Яким є американське бачення закінчення цієї війни? Якими будуть її наслідки для України, Росії, Європи й світу загалом? Чи буде покарано агресора? Відновлено міжнародне право? Чи запанує справедливість? Якою є не тактика, а стратегія Трампа?

На сьогодні, наскільки нам відомо, є єдиний цілісний документ, що дає уявлення про те, яким бачать закінчення війни Росії проти України в Білому домі. Дослівно у Вашингтоні його названо «Рамками угоди Росія—Україна» (Russia—Ukraine Deal Framework). Цей документ, відоміший у пресі як «22 пункти Келлога», доставив із Вашингтона наприкінці квітня спецпредставник США по Україні Кіт Келлог і презентував як українській стороні, так і її партнерам — «європейській трійці» — британцям, французам і німцям. Імовірно, в Москві також ознайомлені з документом, що починається зі слів «Ці умови є остаточною рамкою від Сполучених Штатів Америки для України та Росії».

У світових ЗМІ в тій чи іншій інтерпретації називали деякі пункти цього документа. Однак повну картину «остаточної» американської «рамки», візій адміністрації Трампа щодо підсумків російсько-української війни представлено не було. У ZN.UA була можливість ознайомитися з цілісним документом, тому нижче ми публікуємо всі «22 пункти Келлога», щоб дати змогу й нашим читачам оцінити позицію Вашингтона та зрозуміти, до чого потрібно готуватися (або чому необхідно опиратися) Україні.

Ми бачимо, що Трамп втрачає терпіння. Йому не дає спати ночами зовсім не російсько-українська війна та її жертви, йому сниться не мир, а Нобелівська премія за нього й можливість провертати справи з Путіним.

Рішення Володимира Зеленського, який увійшов у роль старанного учня, — погодитися з вимогою Трампа й летіти до Туреччини — було швидким, але мудрим: тепер ніхто не може знову звинуватити Україну та її президента в тому, що вони не хочуть миру. Це рішення виявилось абсолютно несподіваним і досить незручним для Кремля: адже його хазяїн у ніч на 11 травня, пропонуючи «прямі переговори з київським режимом» у Стамбулі, зовсім не планував їхати туди й зустрічатися з президентом Зеленським особисто.

Проте однаково все складається так, як розпланував у своєму сценарії Путін: прямі переговори між Росією та Україною розпочнуться «без попередніх умов», ДО припинення вогню й не на вищому рівні.

Зеленський із помитою шиєю, схоже, продемонструє її лише Ердогану. Ну, можливо, Рубіо, Келлог і Віткофф іще подивляться. За відсутності Путіна в Туреччині українська сторона ще могла б відмовитися від переговорів, пославшись на ігнор російського лідера. Та американський «посередницький» загороджувальний загін, оперативно відправлений до Стамбула Трампом, не дасть уже нашим представникам можливості просто повернутися до Києва, не сівши за стіл переговорів. Попри всі попередні заяви Зеленського та його європейських колег про те, що спочатку — припинення вогню, й лише після цього — переговори.

Продовжаться вони після Стамбула чи знову будуть перервані, поновлять наші європейські партнери вимоги на адресу Москви негайно розпочати 30-денне «перемир’я» чи введуть нові жорсткі санкції проти Росії, чи знову безсило розводитимуть руками, спостерігаючи за тим, як Трамп підігрує Путіну, — побачимо вже найближчими днями. Але хай там як, рано чи пізно, з припиненням вогню чи без нього, переговори все-таки розпочнуться. Це визнає й президент Зеленський, кажучи про різні їх формати й дипломатичне закінчення війни.

Повернувшись із Лондона після непростих консультацій із представниками України та «європейської трійки», за кілька днів Келлог в інтерв’ю Fox News заявив: «Ми запропонували 22 дуже конкретні пункти. І після дуже відвертих і важких дискусій із українцями ми вважаємо, що перебуваємо в дуже хорошій позиції. Не всі пропозиції їм сподобалися, але нікому не сподобається остаточна позиція, з якою ви прийдете до них. Це нормально для будь-яких переговорів».

Трамп буквально щодня заявляє про своє палке бажання швидше закінчити «цю дурну війну». То яким бачать її закінчення у Вашингтоні? До чого, на думку американців, ми зрештою маємо прийти й на що піти в результаті переговорів, до яких так наполегливо примушує Україну адміністрація Трампа?

В «документі Келлога» немає нумерації, однак для зручності сприйняття ми пронумерували його пункти. Отже:

Припинення воєнних дій на постійній основі

  1. Обидві сторони погоджуються, що постійне припинення всіх воєнних дій розпочнеться негайно від поточної лінії розмежування і залишатиметься чинним до остаточного завершення обміну територіями. Між військами сторін утворюється постійна 30-кілометрова демілітаризована буферна зона, яка моніториться Спільною координаційною комісією.

  2. Обидві сторони негайно розпочинають технічні переговори за сприяння Сполучених Штатів із метою реалізації мирного врегулювання та повного припинення воєнних дій.

  3. Обидві сторони погоджуються на негайне і постійне припинення всіх воєнних дій у всіх просторах (повітря, суша, море та інфраструктура).

  4. Треті країни, що сприяють процесу, за підтримки США розроблять і впровадять механізм моніторингу та верифікації для забезпечення дотримання обома сторонами повного припинення воєнних дій.

  5. Росія поверне всіх депортованих українських дітей і цивільних полонених, а обидві сторони домовляться про обмін полонених «всіх на всіх».

  6. Після виконання Росією мирної угоди США підтримають поновлення роботи Ради НАТО—Росія для діалогу з питань взаємної безпеки в регіоні.

Гарантії безпеки для України

  1. Україна отримує надійні гарантії безпеки, за якими гарантами виступлять учасники спеціально створеної групи європейських держав та охочі неєвропейські держави, що інвестуватимуть у довгострокову безпеку та стримувальні спроможності України.

  2. США не підтримуватимуть вступу України до НАТО.

  3. Жодних обмежень на розмір Сил оборони України.

  4. Україна може продовжувати рух до членства в ЄС, керуючись повним дотриманням антикорупційних реформ.

Територія

  1. США де-юре визнають контроль Росії над Кримом, визнання з боку України не вимагається.

  2. США де-факто визнають контроль Росії над Луганськом (очевидно, Луганською областю.Ред.).

  3. США де-факто визнають контроль Росії над частинами Запорізької, Донецької та Херсонської областей.

  4. Україна відновлює контроль над територією Харківської області.

  5. Росія відновлює контроль над територією Курської області.

  6. Обидві сторони погоджуються на створення постійної 30-кілометрової демілітаризованої буферної зони.

  7. Україна відновлює контроль над Запорізькою АЕС з допомогою контролю над та управління станцією з боку США, причому електроенергія розподілятиметься між обома сторонами, а також (Україна відновлює контроль. — Ред.) над Каховською греблею.

  8. Україна отримує безперешкодний прохід по річці Дніпро та відновлює контроль над Кінбурнською косою.

Економіка

  1. США та Україна реалізують угоду про економічну співпрацю / корисні копалини.

  2. Санкції, що їх наклали США на Росію з 2014 року, будуть зняті після досягнення остаточного мирного врегулювання. У разі порушення умов мирної угоди всі санкції буде накладено повторно через механізм поновлення санкцій.

  3. Посилення економічного співробітництва між США та Росією в енергетиці та інших галузях промисловості буде продовжено за умови дотримання РФ умов врегулювання.

  4. Україна буде повністю відбудована та отримає фінансову компенсацію, зокрема використовуючи російські суверенні активи, що залишатимуться замороженими доти, доки Росія не відшкодує збитків, завданих Україні.

Графік реалізації: Представники України та Росії зустрінуться наступного тижня для обговорення реалізації цих рамкових умов.