- Категорія
- Новини регіону
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 289
Сказ на Донеччині: що варто знати і як уберегтися
Сказ вилікувати не можна, його можна тільки попередити
Слов’янське міське управління ГУ ДПСС в Донецькій області повідомляє!
Епізоотична ситуація зі сказу в Україні та зокрема в області залишається досить напруженою. Природні вогнища сказу існують практично на всій її території. Щорічно в країні реєструється значна кількість захворювань на сказ серед тварин та випадки загибелі людей внаслідок захворювання на сказ.
Майже у всіх випадках домашні тварини інфікуються від диких тварин, а саме лисиць, які заходили на подвір’я господарів. Оскільки на час дії воєнного стану відстріл лисиць не проводили, а вакцину проти сказу диких м’ясоїдних тварин розкладати заборонено, ймовірно це призвело до поширення сказу серед тварин.
Також потенційним джерелом розповсюдження сказу є бездоглядні собаки і коти, чисельність яких останнім часом дуже збільшилась і не набуває тенденції до зменшення, через те що люди евакуюються до більш безпечних регіонів країни та залишають домашніх улюбленців напризволяще, а також собаки та коти, власники яких порушують правила їх утримання (не проводяться профілактичні щеплення проти сказу), адже єдиним способом побороти хворобу є вакцинація домашніх тварин, але це господарі роблять неохоче. Це, в свою чергу, сприяє утворенню антропургічних осередків сказу (міського типу, коли хворі на сказ тварини мешкають безпосередньо в населених пунктах).
СКАЗ — особливо небезпечне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей, яке може вражати всіх теплокровних тварин (хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин). Захворювання характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується смертю. Джерелом збудника (вірусу) сказу є хворі на сказ тварини, які виділяють вірус зі слиною, через покуси, ослиненя, подряпини, вражаючи здорових тварин та людей. З місця укусу вірус по нервовій тканині поширюється до головного та спинного мозку, де потім накопичується, потрапляє до внутрішніх органів, які можуть його виділяти: слинні, слизові, підшлункова, молочні залози.
Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки — втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність, вдень з’являються в населених пунктах, в місцях випасу і утримання худоби, нападають на тварин, людей.
Нажаль після появи симптомів, захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку. Загибель тварини або смерть людини наступає внаслідок дихальної недостатності.
Основним джерелом вірусу сказу в Україні, є лисиця червона, яка є найбільш масовим видом хижаків в Україні — приблизно 70% від загальної кількості хижаків.
Хвора на сказ лисиця за добу пробігає 10-15 км, контактуючи з безмежною кількістю різних видів тварин і, в першу чергу, з собаками, котами, худобою, яка утримується на пасовищах. А це, в свою чергу, збільшує питому вагу хворих на сказ свійських тварин та наближає сказ до людини.
Щоб захистити себе від захворювання, необхідно дотримуватись таких правил:
— дворових собак утримувати у вольєрах, вигулювати на короткому повідку та у намордниках, щорічно робити профілактичні щеплення;
— уникати контактів з бездомними та дикими тваринами;
— вживати заходи з недопущення диких хижаків до тваринницьких ферм та інших місць розташування свійських тварин;
— мисливцям та працівникам лісового господарства під час зняття шкіри з вбитих диких тварин користуватися спеціальними гумовими рукавичками, після чого, не знімаючи їх, вимивати руки у дезінфекційному розчині.
Що ж робити, коли покусала тварина:
— рану необхідно ретельно промити мильним розчином протягом щонайменше 15 хв, а краї обробити 70% розчином спирту або 5% розчином йоду, накласти стерильну пов’язку;
— якщо тварина домашня, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення;
— своєчасно звернутись за кваліфікованою медичною допомогою для вирішення питання щодо необхідності проведення антирабічних щеплень (щеплення актуальні, коли курс розпочато в перші 14 днів від моменту зараження); перш за все, звернутись до сімейного лікаря за місцем проживання, а при тяжкому випадку викликати негайно швидку допомогу за номером 103;
— під час курсу антирабічних щеплень — не пропускати процедури та не переривати курс, дотримуватись режиму, встановленого лікарем, не вживати алкоголю, уникати переохолоджень та перегрівань;
— тварину, яка завдала ушкоджень людині, НЕ ВБИВАТИ, за нею необхідно спостерігати протягом 10 діб (при зверненні потерпілого за медичною допомогою лікувальний заклад інформує територіальні установи), для цього її слід негайно доправити до найближчої ветеринарної клініки для огляду й утримання під наглядом спеціалістів протягом десяти днів.
Щеплення із застосуванням безкоштовної вакцини (без урахування витратних матеріалів) проводяться по вівторках та п’ятницях у Слов’янській міській державній лікарні ветеринарної медицини за адресою: вул. Риночна, 5 (район центрального ринку). Час прийому — з 8:00 до 12:00. Телефон для довідок: 066 041 4073.
Пам’ятайте, сказ вилікувати не можна, його можна тільки попередити.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких!