В Славянске могут появиться тысячи безработных

В Славянске могут появиться тысячи безработных

Правда ли, что посудные цеха закрываются?

Інформацію надав АНДРІЙ МІЩЕНКО – Керівник ГС «Кластер «Керамічний край»

З 1 січня 2019 року постановою НКРЕ скасовано нічний тариф для юридичних осіб. Зміни торкнуться виробників, які саме вночі виробляли продукцію. На Донеччині особливо стурбовані ситуацією місцеві керамісти, які саме у цей період доби проводили найбільш енерговитратні етапи виробництва. 

— Пане Андрію, яка зараз ситуація у виробників керамічної продукції Слов’янська?

— Ситуація складна. У січні 2019 року виробники кераміки, мої колеги, отримали нові рахунки за електрику. Там вже за грудень 2018 року вказані нові тарифи, без нічного тарифу. Виходить, що заднім числом підвищили тарифи підприємцям, відповідно, у багатьох в платіжках з’явився борг.

— Який тариф був раніше і який зараз? І як це позначиться на собівартості готової продукції?

— Понад 90% моїх колег здійснювали випал готової продукції саме вночі. Тариф був 80 коп. за 1 кВт. Зараз його скасували. Відтепер тариф складає 3 грн. за 1 кВт, тобто відбулося зростання у 4 рази. Вдень зазвичай усі виготовляли продукцію в цехах, а на ніч завантажували у печі. Найбільше електрики забирав на себе саме випал продукції. За технологією в одному кг глиняної маси – 3 кВт електроенергії, що йде на випал. Наприклад, в одному горщику для запікання 0,5 кг глини, на його випал піде 1,5 кВт електрики. Також додамо роботу майстра, матеріали, інструменти, податки, зарплату. Це все впливає на собівартість готової продукції.

 — Чи можуть керамісти користуватися газом для випалу продукції?

— Деякі виробники справді мають газові печі та обладнання. Але випалювати газом ще дорожче, потрібна документація на це. Електрична піч випалює при температурі 1250, цього досить для кераміки. Газова піч випалює при температурі 1380 градусів, це для мілкого бізнесу зайві витрати енергії.

 — Нічний тариф було запроваджено понад 10 років тому. Як це допомогло бізнесу, виробникам?

— Пригадую, що понад 15 років тому, коли запровадили нічний тариф, підприємці почали підлаштовувати своє виробництво під нього. Купували тризонні лічильники (для населення двозонні), змінювали виробничі цикли, щоб використовувати цю можливість. Це було добре і для енергосистеми України (адже вночі надлишок електроенергії) і для бізнесу, бо дозволяло знизити енерговитрати на виробництво продукції.

 — Скількох керамістів Слов’янська торкнеться скасування цього тарифу?

— Зараз наш керамічний кластер об’єднує понад 400 підприємців. Це представники малого та середнього бізнесу, у яких працюють наймані люди – від трьох до десяти осіб. Зміни торкнуться багатьох, гадаю, що це понад 7 тисяч людей.

— Які перспективи у керамістів Донеччини далі?

— Деякі мої колеги з початку року не працюють, вони не розуміють, як їм будуть нараховувати за спожиті кВт електрики, яку ціну потім виставляти клієнтам. Багато хто в очікуванні, призупинили виробництво. Скасування цього тарифу торкнеться усіх, хто щось виробляв вночі (це і вуличне освітлення, і воді, і виробництво хліба, інших продуктів). Зараз для багатьох постало питання: робити далі чи закривати бізнес. Адже це значне здорожчання продукції, чи купить її клієнт за новою ціною? Працівника не хвилює, чи продав підприємець щось. Він зробив свою роботу – йому потрібно заплатити гроші.

Зараз керамісти Слов’янська готують лист до НКРЕ з проханням роз’яснити, за якими тарифами відтепер потрібно сплачувати за електроенергію підприємцям. Звернення до місцевого постачальника електроенергії (компанії “ДТЕК”) результату не дали.

Бізнес-СХІД