Педагогам Славянска в 2020 году не будет хватать денег

Педагогам Славянска в 2020 году не будет хватать денег

Образовательная субвенция существенно не дотягивает до плановых цифр

Асоціація міст України, яка є представником органів місцевого самоврядування, проаналізувала законопроєкти «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» і направила у парламент пропозиції та зауваження до цих законопроєктів.

Якщо ці пропозиції не будуть враховані у проєкті Державного бюджету-2020, наступного року громади матимуть втрати та скорочення джерел доходів в обсязі 13,1 млрд грн, – заявляють в Асоціації міст України. Окрім того, не будуть забезпечені делеговані повноваження – видатки на освіту та охорону здоров’я (71, 5 млрд грн). Також місцеві бюджети втратять 55,6 млрд грн внаслідок рішень органів державної влади.

Зокрема, за підрахунками аналітиків АМУ, розмір освітньої субвенції пропонується встановити на рівні 77,5 млрд грн, що на 8,3 млрд грн більше ніж у 2019 році. Таке збільшення обсягу враховує лише зростання розміру мінімальної заробітної плати на 12%. Однак розмір освітньої субвенції з врахуванням підвищення заробітної плати педагогічним працівникам (зростання в середньому на 35%) та реального контингенту учнів має складати не менше 105 млрд. грн. Потенційні додаткові видатки з місцевих бюджетів складуть 27,5 млрд грн.

«Для прикладу: Краматорську в проєкті Держбюджету передбачена освітня субвенція в сумі 227, 9 млн грн (у 2019 році – 195, 6 млн грн). Таким чином, зростання обсягу субвенції планується на рівні 16,5%. Але обсяг освітньої субвенції на 2020 рік для повного забезпечення повноважень, делегованих державою у галузі освіти, має складати для Краматорська не менше 264 млн грн – тобто маємо нестачу коштів освітньої субвенції для міста понад 36 млн грн», – зазначає регіональний консультант з бюджетних питань Асоціації міст України Олександр Меланченко.

За словами експертів Донецького РВ АМУ, для інших місцевих бюджетів області ситуація буде не кращою. Так, освітня субвенція для Слов’янська складає 141,9 млн грн (у 2019 році – 125,6 млн грн), тобто збільшується лише на 12,9%. Реальна потреба міста в освітній субвенції складає 169,5 млн грн, таким чином, нестача – 27,6 мільйонів. Для освіти Покровська в проєкті Держбюджету закладено 106,5 млн грн, зростання на 14,7%, нестача складає майже 19 млн грн. Бюджет Костянтинівки недорахується 17,2 млн грн, Дружківки – 11 мільйонів.

«Крім того, додаткова потреба для фінансування Програми державних гарантій медичного обслуговування населення по Україні становить 31,9 млрд грн. Потреба на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я – близько 20 млрд грн, а в проєкті Держбюджету закладено менше 8 мільярдів (до речі, у 2018 році розмір такої дотації складав 16,5 млрд грн.). Таким чином, додаткові видатки місцевих бюджетів загалом по країні складуть понад 12 млрд грн», – підкреслив Олександр Меланченко.

Що стосується субвенції на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад – вона запланована в такому ж розмірі, що й у 2019 році – 2,1 млрд грн. Субвенція не враховує зростання кількості об’єднаних громад та становитиме 467 грн на 1 сільського жителя. В 2016 році обсяг такої субвенції становив 1107 грн на 1 сільського жителя ОТГ. Потенційні недонадходження місцевих бюджетів складуть 2,9 млрд грн.

Відсутність у місцевих бюджетів реальних фінансових ресурсів на виконання власних та делегованих повноважень призведе до зменшення обсягу та зниження якості соціальних та комунальних послуг населенню, скорочення видатків на оновлення інфраструктури та розвиткові проєкти, – наголошують в АМУ.

Тому в законопроєкті «Про Державний бюджет України на 2020 рік» Асоціація міст України пропонує:

• збільшити обсяг освітньої субвенції на 27,5 млрд грн;

• збільшити фінансування Програми державних гарантій медичного обслуговування населення на 31,9 млрд грн;

• збільшити розмір додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків на утримання закладів освіти та охорони здоров’я на 12,1 млрд грн;

• передбачити додаткову субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам в розмірі 14,6 млрд грн на підвищення заробітної плати педагогічним працівникам дошкільної, позашкільної, професійно-технічної освіти;

• передбачити субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад в обсязі 5 млрд грн.