В ближайшие 10 лет Украину ждет глобальный дефицит воды. Что делать?

В ближайшие 10 лет Украину ждет глобальный дефицит воды. Что делать?

Как изменить ситуацию?

У найближчі 10 років людство може зіткнутися з глобальним дефіцитом води.

Прісної води насправді мало, її стає все менше і менше, йдеться в щорічній доповіді ЮНЕСКО (Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури), присвяченій Всесвітньому дню водних ресурсів. джерело – Українська правда.

Згідно незалежними оцінками, до 2030 року дефіцит води у світі становитиме 40%. Цю ситуацію погіршать такі глобальні проблеми, як COVID-19 і зміна клімату.

Проблеми з доступом до водних ресурсів є й в Україні.

За даними Всесвітній фонд природи WWF-Україна, стан екосистемних послуг прісноводних ресурсів в Україні перетнув позначку "високий ризик" і прямує до статусу "дуже високий ризик".

Серед причин:

  • зменшення площі природних ландшафтів через розорювання задля потреб сільського господарства,

  • втручання у вільну течію річок (випрямлення та перегородження) і забудова берегів,

  • осушення водно-болотних угідь.

"До прикладу, на Поліссі за останні 100 років було осушено понад 1 млн га боліт.

Це катастрофічно велика кількість втраченого цінного ресурсу. Адже болота є одними з найбільш важливих для забезпечення якості життя екосистем. Вони утворюються упродовж тисяч років і мають суперсилу: утримання і збереження води.

Болото вміщує її більше, ніж співставне за площею озеро. Мохи та інші рослини болітт не дозволяють воді випаровуватися і накопичують її", – розповідає Інна Гоч, керівниця напряму "Вода" WWF-Україна.

Ось декілька простих порад від WWF-Україна, як ви можете зберегти воду.

Як зберегти воду?

Менше води

Ви можете використовувати менше води в повсякденному житті або знизити свій водний слід, зменшуючи загальне споживання товарів.

Регулярно перевіряйте крани в своєму будинку

Один кран, що протікає, призводить до втрат 75 літрів води на день. Це буде 2250 л на місяць, що дорівнює 20 повним ваннам.

Вимикайте воду, поки чистите зуби

Коли чистите зуби, не залишайте кран відкритим. Так ви збережете 6-14 л в день. Те ж саме стосується прийому душу – коли намилюєтеся, вимикайте воду.

Приймайте душ замість ванни

При прийомі швидкого душу використовується значно менше води, ніж при прийомі ванни. Також ви можете скороти час прийому душу на кілька хвилин.

Їжте менше м'яса

Для виробництва 1 кг яловичини потрібно 15 тис. л води. Кіло курятини вимагає 3,9 тис. л.

Використовуйте безпечні миючі засоби

Миючі засоби, що містять фосфати, спричиняють цвітіння води у водоймах, що призводить до загибелі водної рослинності і тварин.

Не використовуйте туалет, як сміттєвий бачок

На кожне змивання води в туалеті йде 3-6 л води. Залишки їжі, косметики та іншого побутової сміття треба викидати в сміттєвий бачок.

Не купуйте зайвого

На виробництво кожного товару витрачається значна кількість води. Те ж стосується і продуктів в холодильнику – не купуйте зайвого і доїдайте їжу в своїй тарілці.

Для поливу – дощова вода

Збирайте дощову воду, щоб використовувати її для поливу саду і городу.