Forbes: Україна використовує ракети, які роблять HIMARS ще більш смертельними для Росії

У соцмережах з’явилися фото з фронту, які свідчать, що українська армія отримала від США нові боєприпаси, призначених для знищення ворожої техніки

Україна дуже ефективно використовує реактивні системи залпового вогню HIMARS проти російських загарбників. Нещодавно в Міноборони США оголосили, що відправлять ще чотири системи. І це добре.

Але, схоже, українська армія вже отримує боєприпаси, які виводять HIMARS на новий рівень летальності, – пише Forbes, вказуючи на фото з фронту, які останнім часом поширювалися в соціальних мережах. Видання пояснює, що досі Україна використовувала ракети M31. Це 88-кілограмові ракети, призначені для «ефективного ураження критичних цілей». Високу точність M31 забезпечує GPS-наведення. І це перевага, коли потрібно знищити конкретну будівлю чи склад боєприпасів. Однак, удар ракети доволі вузьконаправлений. M31 має осколкову гільзу, яка розлітається шрапнеллю, схожою за своєю формою на діаманти. Втім, це не та зброя, яка може «накрити» вогнем визначений район. Джерело – ZN.UA.

Голова об’єднаного комітету начальників штабів Збройних сил США генерал Марк Міллі заявляв, що за допомогою HIMARS і цих ракет українська армія знищила понад 400 російських цілей, серед яких склади зброї і командні центри. Також ця зброя ефективно знищувала мости, комунікаційні центри і склади з пальним. Але HIMARS не використовували для знищення скупчення ворожих військ і техніки.

Forbes пише, що існують більш «просунуті» ракети для цих систем. Зокрема, йдеться про M30A1. В компанії Lockheed Martin, яка їх розробила, називають ці ракети «першим боєприпасом, розробленим для ураження зональних цілей, який не залишає після себе зарядів, що не вибухнули». Секрет M30A1 в великій кількості вольфрамових кульок, розташованих навколо вибухового ядра, їх приблизно 182 тисячі. Цей дизайн виконаний відповідно до технології LEO (Lethality Enhanced Ordnance – боєприпаси підвищеної летальності), розробленої компанією Orbital ATK. Цей підхід використовує комп’ютерне моделювання для визначення оптимального розміру, кількості, щільності і розташування фрагментів, щоб боєприпас завдав максимальної шкоди конкретним видам цілей. Forbes пише, що вибух однієї ракети M30A1 покриває площу завбільшки з чотири футбольних поля. Тож залп з однієї касети HIMARS, яка вміщує шість ракет, знищить цілі на площі трохи більше квадратного кілометра.

Forbes пише, що останнім часом в соціальних мережах з’явилися фото, які свідчать, що Україна використовує ракети M30A1, вироблені в 2017 році. Такі боєприпаси дуже ефективні в знищенні вантажівок і інших легко броньованих машин, які Росія дедалі частіше використовує. Вони також смертельні для піхоти. M30A1 вибухають на висоті. Тож сховатися від них в окопах не завжди вдасться. З огляду на це Forbes робить висновок, що коли 300 тисяч мобілізованих росіян прибудуть на фронт, вони зазнають тяжких втрат.

Тим часом, інші повідомлення свідчать, що Україна почала використовувати протитанкові міни AT2, розгортання яких теж проводиться за допомогою ракет HIMARS. Такі міни можна помітити на фото, зроблених на дорогах поблизу Лиману. 2-кілограмові міни мають кумулятивний заряд, який вистрілює вгору, коли бронемашина проїжджає над ними. Якщо інші протитанкові міни знерухомлюють танки, розбиваючи їхні гусениці, то AT2 знищує сам танк. Такі міни можна розставляти вручну або за допомогою ракет. Одна ракета HIMARS може розгорнути до 28 мін. Як саме проводить мінування Україна, – це питання дискусій між експертами.

В часи Холодної війни в НАТО розглядали міни AT2 як засіб проти швидкого наступу радянської бронетехніки. Ними запасалися Західна Німеччина, Норвегія і Велика Британія, а не США. Однак, не відомо, хто з союзників надав ті міни, які використовує Україна зараз.