- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 4
Блекаут по всій Україні: енергетики розповіли, чого слід очікувати
Блекаут в українській енергетиці малоймовірний, і багато в чому тому, що енергосистема будувалася в СРСР з урахуванням ймовірних масованих атак. Про це повідомляє Finance.ua з посиланням на експертів: Олександра Харченка, голову Центру енергетичних досліджень, та Костянтина Криницького, керівника відділу енергетики ГО «Екодія».
Поточне ручне керування
За словами експертів, рішення про обмеження електроспоживання ухвалюється диспетчерським центром у складі Укренерго. У режимі реального часу він моніторить, у якому регіоні зростає потреба в електроенергії і куди її неможливо доставити. Потім "спускає" рішення на обленерго про тимчасові обмеження.
Імовірність блекауту
Проте суттєвий дисбаланс у виробництві та споживанні енергії запускає систему аварійного захисту. В цьому випадку вимикання «несуться» самостійно одне за одним, як доміно. В результаті величезні райони та міста стають знеструмленими.
«Блекаут означає, що енергосистема повністю втратила керованість. У той же час, відбувається велика кількість аварій різного роду в самій системі, які спровоковані цими ж самовільними відключеннями», — пояснює Харченко.
Втім, за словами Костянтина Криницького, ймовірність блекауту по всій країні залишається низькою.
«Однак відключення світла/тепла на локальному рівні (у деяких містах/регіонах) на кілька діб чи навіть тижнів уже розглядається державою як реалістичний сценарій. Все залежить від обстрілів та їх масштабності. Чим більше їх буде, тим більше шансів, що ситуація погіршиться», — каже Криницький.
«В даний час, хоч і важко, вистачає можливостей на ремонт та заміну обладнання. Навіть на об'єктах із прямим попаданням постачання відновлюється протягом 10-12 годин, і це досить оперативно», — розповідає Харченко.
Добре, що система радянського зразка
«Хороша новина полягає в тому, що наші мережі зациклені, є можливості резервування, лінії розгалужені. Споживачів можна перепідключати під час атак на певні ділянки. Тому навіть знищення частини генеруючих потужностей не повинно призвести до повного колапсу системи. Іронічно, але тут також певну позитивну роль відіграє той фактор, що енергосистема України — радянського зразка і з самого початку будувалася з думкою про потенційні масовані атаки на неї», — каже Криницький.