- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
WSJ: Україна може перемогти Росію у війні, але ціна для Заходу буде надто висока
Українські лідери заявляють про намір повернути контроль над усіма територіями, які окупувала Росія. І це провокує дебати про те, що знадобиться, щоб Україна перемогла у війні і вигнала армію Москви.
Відповідь на це питання має переважно військовий характер, тому що Росія готова відмовитись від своїх завоювань лише в тому випадку, якщо її війська зазнають катастрофічних втрат, – кажуть військові стратеги. Однак, за розмовами про зброю і боєприпаси стоїть глибше політичне питання. Оскільки українські успіхи на полі бою сильно залежать від готовності західних урядів продовжувати передавати Києву військову підтримку на мільярди доларів, – пише Wall Street Journal. А щоб вигнати російську армію з її укріплених позицій на 15% української території, які вона контролює, знадобиться ще більший потік військової допомоги. Можливо, знадобиться навіть більша підтримка, ніж Захід готовий і здатний дати. Джерело – ZN.UA.
Минулого понеділка Держсекретар Ентоні Блінкен сказав Wall Street Journal, що США підтримують Київ у поверненні території, яку Росія захопила після 24 лютого, коли почалося широкомасштабне вторгнення. Це може означати, що Вашингтон не буде допомагати армії України у визволенні територій, які були окуповані в 2014 році, включно з Кримом. Інші союзники Києва твердо наполягають, що українська сторона повинна відвоювати всі свої землі.
«Будь-що крім російської поразки в Україні лише додасть Москві і іншим авторитарним силам впевненості», – сказав міністр закордонних справ Швеції Тобіас Біллстрем під час візиту у Вашингтон минулого тижня.
В НАТО прогнозують, що війна, швидше за все, закінчиться за столом переговорів.
«Але що буде відбуватися за цим столом, повністю залежить від ситуації на полі бою. Це може прозвучати парадоксально, але реальність в тому, що найкращий спосіб досягти довготривалого і стабільного миру в Україні – це забезпечити Україну військовою підтримкою», – сказав Генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберг під час нещодавньої зустрічі на рівні міністрів закордонних справ в Бухаресті.
Ця військова підтримка включає гостро необхідні системи ППО для захисту країни від безпілотників і ракет, якими Росія намагається знищити українську енергетичну інфраструктуру і створити гуманітарну кризу в розпал зими. Західні уряди в Бухаресті пообіцяли доставити більше військової техніки і швидше. На більш традиційному полі бою Україні потрібні боєприпаси, зброя і добре підготовлені війська, а також нелетальні засоби такі як медичне обладнання і бронежилети. Союзники передають всі ці речі, але не в таких кількостях, які Україні потрібні для того, щоб швидко добитися успіху в битві з російськими військами.
На запитання про те, що потрібно Києву для перемоги, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в Бухаресті відмовився давати детальну відповідь.
«Не можна розрахувати кількість зброї, необхідної для перемоги у війні», – сказав він.
Однак, на зустрічах НАТО, які він відвідав, всі сторони погодилися, що «Україна повинна отримати все необхідне, щоб перемогти», – сказав Кулеба. Дипломати, які брали участь в переговорах, називають головною проблемою те, що сторони мають на увазі, коли говорять про перемогу.
«Захід повинен запитати себе: яка кінцева мета?» – сказав міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс.
Він додав, що у радника президента США з національної безпеки Джейка Саллівана є «дуже хороша формула», яку він озвучив влітку, сказавши, що мета Вашингтона – це подбати, щоб російське вторгнення в Україну стало для Владіміра Путіна стратегічною поразкою, а не успіхом.
«Я не бачу, як Росія може зазнати стратегічної поразки і зберегти окуповані території», – сказав литовський дипломат.
Щоб вигнати російські війська з України, знадобиться військовий наступ, який виходить за рамки нинішніх можливостей української армії, – кажуть військові експерти. Багато російських сил місяцями чи й навіть роками укріплювали свої позиції. Або ж вони закріпилися на місцях, які буде важко атакувати, не зазнавши при цьому великих втрат. Щоб відібрати контроль над територією у ворога, який збудував укріплені позиції, потрібно розгорнути те, що військові командири називають тактиками об’єднаних військ, які поєднують на полі битви роботу артилерії, бронетехніки, піхоти і вогневу підтримку з неба. Всі ці сили повинні тісно координувати свої дії і отримувати дуже детальні дані розвідки. Стандартна військова доктрина каже, що сторона, яка атакує, повинна мати в кілька разів більшу чисельну перевагу, ніж та, яка обороняється. А також повинна бути готовою до великих втрат.
Впродовж останніх місяців Україна кілька разів змінювала баланс сил на свою користь, знищуючи російські склади з пальним і боєприпасами замість того, щоб атакувати ворожі позиції напряму. В Харківській і Херсонській областях українська армія спочатку виснажила російські війська, ослабивши їхні можливості оборонятися чи вести контратаки. Тільки після цього українські підрозділи пішли в наступ.
«Важливо говорити про ефект, а не про речі, коли йдеться про військову техніку», – сказав колишній командувач Армії США в Європі Бен Ходжес.
Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі зауважив, що визволені українською армією Харківська і частина Херсонської області невеликі у порівнянні з територією, яку Росія досі тримає в окупації.
«Вигнати росіян військовою силою з України – це дуже складне завдання. І цього не станеться у найближчі тижні, якщо російська армія не зазнає повного краху, що малоймовірно», – сказав він.
У свою чергу, Кулеба пояснив, що Україна «не ставить перед собою жодних крайніх термінів» у завданні витіснити російську армію з країни.Чи є у Заходу необхідне забезпечення і політична стійкість для підтримки боїв, – це досі відкрите питання. Путін розраховує, що західна рішучість випарується раніше, ніж його армія вичерпає свої сили.
«Росіяни знають, що центр тяжіння у цій битві – це західна підтримка. І вони хочуть підірвати її», – сказав Ходжес.
Зростання ціни забезпечення України зброєю і іншим спорядженням все більше привертає увагу. З лютого США передали допомогу на майже 32 мільярди доларів, з них майже 20 мільярдів були витрачені на зброю і іншу оборонну підтримку.
«Аналітики кажуть, що фінансування ще більшої кількості військової техніки, яка б дозволила Україні швидко витіснити російські сили, потягне за собою набагато більші витрати», – пише видання, нагадуючи, що нещодавно генерал Міллі допускав появу політичного врегулювання, яке б дозволило закінчити війну.
Прихильники Києва критикують ідею закінчення війни через переговори без повернення Україні повного суверенітету. Аналітики кажуть, що спроба підштовхнути Київ до угоди з Росією, при цьому не допомагаючи йому здобути чітку перемогу і дозволяючи війні затягнутися, може, з рештою, коштувати ще більше.
«Якщо війна буде заморожена, а бої продовжаться в деяких районах, українська економіка навряд чи відновиться, що створить нову гуманітарну кризу, яка буде потребувати продовження міжнародної фінансової підтримки. Україні зараз потрібно приблизно 5 мільярдів доларів на місяць для збереження роботи державної адміністрації і ключових служб. Якщо українці відчують, що Захід зрадив їх в швидкому врегулюванні, їхні нинішні прихильні настрої до НАТО і ЄС можуть поступитися місцем націоналізму і демагогії», – пише видання.
«Передчасне врегулювання може бути дуже дорогим для Заходу», – сказав науковий співробітник «Німецького фонду Маршалла» в Берліні Томас Кляйн-Брокгофф, який проводив аналіз вартості економічного відновлення України.
Для найбільш вірних прихильників України це означає, що потрібно збільшити поставки ще кращої зброї.
«Ми повинні просувати ідею відправки основних бойових танків для України», – сказав міністр закордонних справ Литви, додавши, що «політична розмова» про це триває з початку війни. Але рішення «все ще немає».