- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 4
FT: Битва за Соледар нагадує Сєвєродонецьк, але Росія і Україна зробили певні висновки
Звістки з фронтового Сєвєродонецька в облозі описували апокаліптичні сцени зі зруйнованими будівлями і политми кров’ю полями. Місто не мало військової важливості. Але попри це, українські сили тримали позиції, завжаючи ворогу великих втрат, виснажуючи запаси боєприпасів і зброї Росії, тим самим закладаючи основу для подальших успішних контрнаступів.
Ця стратегія «мясорубки» знову застосовується на Донбасі. І військові аналітики кажуть, що Київ вдається до такої ж тактики в Соледарі. Навіть якщо Росія захопила це місто, її перемога може виявитися Пірровою, – пише Financial Times. Видання визнає, що, втративши контроль над Соледаром, українській армії буде важко втримати і сусідній Бахмут, який набув символічного значення. Для Росії його окупація буде першим значним військовим успіхом з літа.
Але захоплення Соледара і, можливо, пізніше Бахмута, може мати для Москви менше значення, ніж втрати, яких зазнала її армія в ході боїв. Неназваний радник Міноборони України сказав виданню, що стратегічний підхід Києва до Соледара і Бахмута такий же, як і в Сєвєродонецьку. Після тієї битви українська армія почала швидкий контрнаступ, витіснивши російські війська з Харківської області і Херсона. Схожим чином, отримавши підкріплення у вигляді західної бронетехніки, українські солдати можуть потенційно скористатися російськими втратами живої сили, щоб провести потужний контрнаступ знову, – сказав радник.
«З суто військової точки зору, стратегія в дусі Сєвєродонецьк 2.0 підходить Україні, якщо втрати російських сил будуть непропорційно більшими, ніж в української армії. Це жахлива і нелюдська арифметика бою. На жаль, така реальність», – сказав старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень Фран-Штефан Гаді.
Видання пише, що, згідно з підрахунками США, на ділянці фронту між Соледаром і Бахмутом воює близько 50 тисяч найманців з групи «Вагнер». З них 4 тисячі вже були вбиті, а ще 10 тисяч – поранені. Власник ПВК «Вагнер» Євгєній Прігожин нещодавно визнав, що його найманці зазнають великих втрат. Financial Times нагадує, що втрати сторони, яка наступає, значно більші, ніж того, хто тримає оборону. Особливо це стосується боїв в міських умовах. Однак, це не означає, що українська армія не втрачає солдатів.
«Українці щодня зазнають втрат. Росія розраховує, що в України ресурси закінчаться раніше, ніж у неї самої. Цілком можливо, що скоро настануть важкі часи. Українці теж не залізні», – сказав виданню неназваний західний чиновник.
Financial Times пише, що, згідно з підрахунками експерта військової консалтингової фірми Rochan Consulting Конрада Музики, Україна відправила на лінію між Соледаром і Бахмутом 12 бригад, що дорівнює приблизно 50 тисячам солдатів. Більша кількість бійців означає, що можна проводити ротації, дозволяючи їм відпочити і набратися сил. За словами Музики, це урок, який Україна «засвоїла після Сєвєродонецька».
Однак, є фактор, який може дати Москві перевагу. В битві за Сєвєродонецьк російській армії бракувало солдатів. Тепер їх не бракує. Москва мобілізувала 300 тисяч бійців з вересня. І підготовка нової хвилі мобілізації «дуже активно ведеться», – сказав виданню західний чиновник на умовах анонімності. В українській розвідці вважають, що Москва хоче відправити на військову службу ще 500 тисяч чоловіків, намагаючись створити 2-мільйонну армію. Попри недосвідченість таких сил, вони все одно можуть влаштувати новий великий наступ вже цього року, – застерігають в Києві.
Також, оскільки в боях за Соледар беруть участь здебільшого найманці «Вагнера», це вивільняє сили регулярної армії Росії для проведення операцій в інших місцях.
«Можливо для Росії в цьому весь сенс: змусити Україну вступити у війну на виснаження. Якщо росіяни «спалюють» своїх бійців, то українці спалюють свій потенціал боєздатності», – сказав Музика.
Financial Times нагадує, що минулого тижня генерала Сєргєя Суровікіна, який командував окупаційними військами Росії в Україні, замінили генералом Валєрієм Гєрасімовим, якого власник ПВК «Вагнер» регулярно висміює і сварить за провальну спробу окупувати Київ минулого лютого. Втім, головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний схвально висловлювався про Гєрасімова. А в інтерв’ю The Economist застеріг, що російські війська – «не ідіоти».
«В ідеалі для Києва, Україна зможе утримати лінію фронту біля Бахмута мінімальними силами і підготуватися до контрнаступу навесні. Але не виключено, що українські сили самі будуть закріплені біля міста. Стратегія Росії може бути не такою дурною, як здається», – сказав експерт з питань методів ведення війни у містах британського Університету Уорвіка Ентоні Кінг.