Як Україні потрапити в Європу, де вартість електроенергії 7–11 грн за кіловат

Нинішні тарифи на комуналку діють лише до кінця опалювального сезону

Аварійні відключення

Уже нікого не дивують повідомлення на кшталт «внаслідок артобстрілу знову відключилася лінія електропередач» або «ракета поцілила в об'єкт критичної інфраструктури»… Немає сумнівів: дефіцит потужності надовго поселився в енергосистемі обстрілюваної України. Джерело – ZN.UA.

Сьогодні вечірній пік генерації може покрити лише близько трьох чвертей наявного споживання. І дефіцит після кожного обстрілу тільки зростає. Яке рішення в такій ситуації має прийняти відповідальна людина? Правильно — треба терміново зменшити споживання і забезпечити справедливий розподіл дефіцитної електроенергії між споживачами.

Певна річ, «усім обленерго доведено добові ліміти споживання». І який же реальний результат таких дій? Ліміти легко порушуються… і часто трапляються аварійні відключення.

Незважаючи ні на що, людям хочеться все більше енергії. Про її економію мало хто думає. Відтак, страждають усі.

Коли в розетках з'являється «світло», вмикаються всілякі зарядки, бойлери, пралки, пилососи... Відбувається різкий стрибок споживання. А далі — прогнозовані аварії через перевантаження та відключення. Про які економію або справедливість розподілення може йтися, якщо дуже скоро «світло» знову погасне?

А, між іншим, допомагаючи Україні і впроваджуючи санкції на імпорт російських енергоносіїв, Європа розраховувала, крім усього іншого, й на економію енергії (газу, електрики) європейським населенням — до мінус 15% від загального обсягу споживання. У нас же, в Україні, економія не дуже популярна серед людей. Як заощаджувати гроші, зрозуміло багатьом, а ось як заощаджувати недорогий, але такий необхідний усім енергоресурс, — не дуже.

Як зіскочити з цієї небезпечної тенденції? Адже український поїзд прямує до станції «Європа». Й іншого варіанту в нього просто немає. А в країнах ЄС ціни на енергоносії ринкові. Навіть роздрібні комунальні прайси «плавають» від місяця до місяця.

І дуже скоро нам доведеться забути про заколисуючі цифри в комунальних платіжках. (Хоча для дуже багатьох наших безробітних земляків вони й зараз непід'ємні.) Не перетворилася б тоді «тепла ванна» на справжній «холодний душ».

Кінець опалювального сезону — нові тарифи

Це вже офіційно підтвердив нинішній керівник НКРЕКП Костянтин Ущаповський. Кіловати й куби подорожчають. Отож є шанс, що їх цінуватимуть більше й витрачатимуть економніше. Питання лише в тому, чи буде ця корекція суто формальною, чи країна й у цьому питанні наблизиться до європейських стандартів і тарифи стануть ринковими. І чи буде їх компенсація для збіднілого населення монетизованою, щоб економія енергоносіїв прямо означала економію грошей.

Реальний ринковий орієнтир — у середньому 0,17 євро, або трохи менше 7 грн, за кВт•год. електроенергії у країнах Східної Європи чи 0,27 євро (понад 11 грн/кВт•год.) у багатших країнах ЄС. Це європейська реальність, яка стимулює економити не тільки з відчуття солідарності з українцями, а й із цілком прагматичних міркувань.

Варто додати, що за неринкові ціни на енергоносії громадяни України насправді платять утричі дорожче. За цим приховуються низькі зарплати, високі ціни в маркетах. А ще — національна грошова одиниця, яка за роки незалежності полегшала майже у 25 разів.

Різке падіння споживання енергоносіїв промисловістю і дезертирство «генерала Мороза» дозволять країні пройти поточний осінньо-зимовий опалювальний сезон без форс-мажору. Однак якщо така енергетична стратегія збережеться й надалі, зима сезону 2023/2024 може призвести до колапсу внутрішнього ринку енергоносіїв, дестабілізації курсу гривні та загострить проблеми економіки загалом.

У країні бум електроприладів, але не светрів

Хоча зима досі залишається безпрецедентно теплою, мільйони електроприладів одночасно зістиковані з розетками. А ціни на конвектори, «вітродуйки» та звичайні каміни злетіли в кілька разів ще на початку осені.

Населення, яке минулими роками звикло не відмовляти собі в комфортній температурі, намагається посилено грітися, вряди-годи провокуючи аварійні відключення. Хоча кожен із нас може повернути світло у квартири. Для цього просто треба економити електроенергію і газ.

Багато жителів Європи та США заявляють про солідарність із Україною, деякі з них — навіть про свою готовність не вмикати прилади електро- й газоопалення впродовж усієї зими.

Правда, європейцям легше. Вони десятиліттями ретельно займаються програмами енергоефективності. Тоді як у держбюджет України суми на енергоефективність закладено практично нульові.

За великим рахунком, ніхто — ні держава, ні політики, ні банки, ні населення — не зацікавлений в економії.

У результаті, посилено купують теплі светри, піжами й теплі ковдри, на жаль, тільки солідарні з нашою країною європейці й американці. Ми ж намагаємося грітися майже за канонами мирного часу.

І, хоча після перманентних закликів енергетиків споживання електроенергії бодай точково, та на 7–20% знижується, культура стабільної економії ресурсів у нас ще не прищеплена.

Хто оплатить «чек»

Це не означає, що представники найбідніших верств населення мають перебиватися з хліба на воду й віддавати майже всі доходи, а тим більше — пенсії, на комуналку. У багатьох і так планка існування нижче нікуди.

Ні, це може бути суто європейська практика, коли потребуючим категоріям у період невтримного зростання цін на енергоносії частково або повністю компенсують різницю в підвищенні тарифів на енергоносії. І оплатити рахунок повинен аж ніяк не бюджет. Велосипед придумувати не треба. Європа вже склала рецепти. Додаткові податки на надприбуток енергетичних компаній і стеля доходів для генеруючих компаній, що виробляють електроенергію не з газу (тобто ядерну й відновлювану), амортизують витрати на компенсації.

Європі вдалося поєднати, здавалося б, непоєднуване: зменшити споживання електроенергії, стримати ціни (в розумних межах), знайти гроші на підтримку населення і бізнесу. Тільки Німеччина виділила 264 млрд євро на субсидування цін на паливо й електрику. Загалом, суми компенсацій по всьому ЄС перевищують 530 млрд євро.

Заощаджувати в нас можуть тільки гроші

Правда в тому, що економити електроенергію й газ, як у країнах ЄС, наші громадяни поки що не готові. Економити в нас можуть тільки гроші. Отримавши не копійчаний кіловат або куб, а енергоносії за реальнішою ціною (і справедливу грошову компенсацію на кожну людину в домогосподарстві), населення, безперечно, економитиме.

І ефект буде реальним і практично миттєвим.

Звісно, нікуди не подінуться десятки мільярдів гривень раніше нагромаджених дисбалансів, зате «картковий будиночок» боргів енергетичного ринку перестане нарощувати поверхи.

А ще — програми з енергозбереження запрацюють і на рівні держави, і на рівні домогосподарств.

Прикрути тепло

Якщо у вашій квартирі немає літніх, хворих і дітей, варто згадати старе: «виходячи — гасіть світло».

У новій реальності це означає, що потрібні теплий одяг і пледи вдома й на роботі, а ще — хороші ковдри на ніч. Це допоможе пережити холодну пора року з мінімальним використанням електрики та газу у квартирах і офісах.

Тим більше що занадто тепле приміщення зазвичай не додає ні сил, ні енергії, ні здоров'я.

Поки що державні кроки в енергозбереженні порівняно мізерні і працюють переважно лише в команді зі справді ініціативними ОСББ, варто згадати банальне «допоможи собі сам» — і почати економити.