The Times: Весняний контрнаступ України здається «переломним моментом» через певні сумніви

Видання пише, що українські військові не впевнені в тому, чи союзники на Заході дадують їм зброю для нового контрнаступу і чи взагалі будуть для таких ударів сили

Джерело – The Times

Ті, хто знає, де і коли це станеться, не кажуть. Ті, хто висловлюють припущення, не знають. Але всі – від верхівки військового апарату до чоловіків і жінок на передовій – кажуть, що український контрнаступ наближається. Президент Зеленський хоче скористатися високим бойовим духом після успіхів своєї армії наприкінці минулого року і використати ентузіазм Заходу в наданні зброї.

По всій довгій лінії фронту війни гармати починають стихати. Але це не означає, що настав мир.

«За останні два місяці інтенсивність обстрілів різко знизилася. Кількість обстрілів зменшилася з 2000-3000 снарядів на день до 200-300, лише на Херсонському фронті,» – сказав лейтенант Дмитро Плетенчук, речник Південного командування української армії.

Обидві сторони, за дивним і жорстоким винятком нескінченної битви за Бахмут, зараз зосереджені на збереженні боєприпасів. Вони намагаються не показувати ознак слабкості і не видавати таємні резерви сил.

«Західні військові планувальники вважають, що в української армії є достатньо боєприпасів для одного великого наступу цього року. Це за умови, що вони будуть використані з розумом, а не за старою «тактикою вогневої стіни» з радянських часів, яка передбачає безперервні, інтенсивні обстріли. Якщо наступ не спрацює, сил буде достатньо, щоб відновити оборону, яку українська сторона зайняла після двох минулорічних великих проривів, коли була визволена частина Харківської області у вересні і Херсон у листопаді. Але для другого прориву сил буде недостатньо, і залишається відкритим питання, чи відбудеться наступний великий раунд переозброєння України з боку західних союзників», – пише The Times.

Західна Європа, чиї армії в останні десятиліття були недостатньо забезпечені ресурсами і недофінансовані, вичерпує свої запаси озброєнь. Адміністрація Байдена має конкуруючі пріоритети. З одного боку, зберігається загроза на Далекому Сході, а з іншого – в 2024 році чинному президенту США доведеться знову боротися з Дональдом Трампом на президентських виборах.

Це надає контрнаступу, коли б він не почався, відчуття, ніби це переломний момент. Ті, хто в США і Європі закликав до переговорів, які, безумовно, включали б питання обміну «землі на мир», притихли. Але вони знову піднімуть цю тему, якщо виникне чергова патова ситуація. The Times нагадує, що в Києві рішуче відкидають можливість територіальних поступок на користь Росії. Тож все залежить від того, звідки почнеться український наступ і як він буде проведений. За словами міністра оборони Олексія Резнікова, операція може початися наприкінці цього або в наступному місяці. Хоча голова РНБО Олексій Данілов зазначив, що ця заява могла бути зроблена з метою введення в оману.

The Times пише, що теорія про наступ в Запорізькій області здається переконливою. Але ніхто не думає, що харківський успіх повториться.

«Ворожих військ багато, і вони добре окопалися», – сказав 26-річний сержант розвідувального підрозділу на ім’я Ваня. Він наголосив, що всі розмови про слабкість російської армії, які випливають з нещодавніх поразок, надто оптимістичні.

З боку західних аналітиків було багато тверджень про залежність Росії від старомодних радянських навчальних посібників, які програють у порівнянні з більш сучасною підготовкою українських офіцерів, яку вони отримали від Заходу за останні вісім років. Навіть зараз старші українські офіцери перебувають у Німеччині і проходять інструктаж на основі підходів НАТО щодо того, як найкраще використовувати західні бойові танки – британські танки Challenger 2, американські Abrams і німецькі Leopard. Але Ваня сказав The Times, що «радянське» не обов'язково було поганим або єдиним варіантом, який мали росіяни.

«Всі кажуть, що вони користуються радянськими посібниками, але це не обов’язково щось погане. Ці посібники ґрунтуються на попередніх успіхах. Ми, безумовно, воюємо з добре підготовленою армією», – сказав він, спираючись на власний досвід.

Український розвідник додав, що образ російської армії як такої, що перебуває в полоні старомодної ієрархії і підпорядковується примхам генералів десь далеко, – це теж тільки частково правда. Російські офіцери низької ланки так само здатні приймати самостійні рішення, як і їхні українські колеги, особливо якщо вони не беруть участь у гучних боях з політичним значенням, як, наприклад, нинішня бахмутська «м’ясорубка».

«Росія насправді тренується за посібниками НАТО. Тут є кілька «ботаніків», які перекладають натовські посібники на українську мову. Потім росіяни беруть їх і перекладають російською. Таким чином, вони їх використовують. Росіяни не дурні. У них є офіцери середньої ланки і командири бригад, які не бояться самостійно приймати рішення. Росіяни краще воюють, коли немає політичного імперативу», – пояснив він.

Українська сторона вважає, що у весняному контрнаступі головною її перевагою буде краща розвідка. Тим більше, що в тилу ворога залишилися інформатори, які передають координати важливих цілей. Втім, Росія користується перевагою, яка взимку була якраз в України. Її армія окопалася і тепер в обороні.

Солдати на місцях кажуть, що вони впевнені в собі. Втім, вони також наполягають на тому, що в будь-якому разі війна триватиме.

«Цей контрнаступ стане однією з найважливіших військових операцій в історії. Але чи стане він переломним моментом? Можливо, ні. Звичайно, всі хочуть швидкої перемоги. Але ми повинні розуміти, що третина нашої території окупована, і ми повинні бути готові до довгої гри. У нас буде багато переломних моментів», – сказав британським журналістам Ваня.