- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 98
NYT: Україна досі не отримала зброю, за яку вже заплатила, а частина подарованих систем зламана
Видання пише, що деякі контракти про зброю для української армії, які були оплачені авансом, досі не виконані
Україна заплатила підрядникам сотні мільйонів доларів за зброю, яку досі не доставили. А деякі зразки широко розрекламованих озброєнь, подарованих союзниками, були настільки зношеними, що вони були придатні лише для того, щоб розібрати на запчастини.
«Українські урядові документи свідчать, що від початку вторгнення Росії і станом на кінець минулого року Київ заплатив постачальникам зброї понад 800 мільйонів доларів за контрактами, які були повністю або частково невиконані«, — пише New York Times.
Двоє людей, причетних до закупівель зброї для України, розповіли, що деякі системи, яких бракувало, зрештою доставили, а в інших випадках брокери повернули гроші. Але станом на початок цієї весни сотні мільйонів доларів були сплачені за зброю (також державним компаніям), яка так і не була доставлена.
«У нас були випадки, коли ми платили гроші, але не отримували озброєнь«, — сказав заступник міністра оборони України Володимир Гаврилов, який займається закупівлями озброєнь.
За його словами, цього року уряд почав аналізувати свої минулі закупівлі і виключати проблемних підрядників. New York Times пише, що у шаленому темпі закупівель озброєнь проблеми не минучі. З моменту вторгнення Росії минулого року західні союзники відправили Україні техніку на десятки мільярдів доларів. Станом на минулий тиждень лише США виділили близько 40 мільярдів доларів на військову допомогу (і ще більше на фінансову та гуманітарну допомогу). Захід забезпечив українську армію сучасною зброю, зокрема системами ППО, які довели свою ефективність проти російських безпілотників і ракет.
«Але в інших випадках союзники надавали застаріле обладнання, яке, в кращому випадку, потребувало капітального ремонту. Близько 30% арсеналу Києва перебуває в ремонті в будь-який момент часу«, — пише New York Times.
За словами експертів у сфері оборони, це високий показник як для армії, якій потрібна зброя в розпал контрнаступу.
«Якби я був головнокомандувачем армії, яка подарувала Україні зброю, мені було б професійно дуже соромно за те, що щось відправили в поганому стані«, — сказав експерт з питань сухопутних війн Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні Бен Баррі.
Як приклад видання наводить нещодавню доставку 33 самохідних гаубиць, які подарувала Італія. На відеозаписах видно, що з двигуна однієї з них валить дим, а з іншої витікає охолоджуюча рідина.
Міністерство оборони Італії заявило, що ці машини були виведені з експлуатації багато років тому, але Україна все одно попросила їх «капітально відремонтувати і ввести в експлуатацію, враховуючи нагальну потребу в засобах для протистояння російській агресії».
Українські урядові документи свідчать, що Міністерство оборони України заплатило 19,8 мільйонів доларів американській компанії Ultra Defense Corporation за ремонт 33 гаубиць. У січні 13 з цих машин були відправлені в Україну, але прибули «непридатними для виконання бойових завдань», як зазначено в одному з документів.
Чиновники в Києві звинуватили американську компанію в тому, що вона не впоралася з роботою, яка мала бути завершена до кінця грудня.
«Американська компанія, пропонуючи свої послуги, не мала попереднього наміру виконувати свої зобов’язання«, — написав третього лютого директор департаменту оборонних закупівель Міністерства оборони України Володимир Пікузо в листі до генерального інспектора Пентагону.
Метью Херрінг, виконавчий директор компанії Ultra Defense Corporation, рішуче заперечив звинувачення.
«Кожна з них працювала, коли ми їх доставили«, — написав він у текстовому повідомленні цього місяця, зазначивши, що це українська сторона не забезпечила належного обслуговування гаубиць після їх передачі.
Це стосується і тієї, з якої витікала охолоджувальна рідина. За словами Херрінга, ця технічна проблема «магічним чином з’явився після доставки в Україну». Генеральний інспектор Пентагону розслідує це питання, про що сказав чиновник з американського Міноборони.
Українські чиновники здебільшого утримуються від скарг на несправну техніку, щоб не ставити в незручне становище своїх благодійників.
«До деяких гаубиць були питання щодо якості, але ми повинні пам’ятати, що це був подарунок«, — сказав Гаврилов.
Інший високопоставлений український чиновник сказав, що уряд у Києві втомився від тверджень, що українська армія отримала достатню кількість західної зброї, тоді як деякі з систем прибувають у поганому або непридатному стані. Їх виводять з бою, щоб розібрати на запчастини.
Документи, які опинилися в розпорядженні The New York Times після урядового аудиту цього року, свідчать, що найдорожчі невиконані контракти були укладені між Міноборони України і державними виробниками зброї, які функціонують як незалежні брокери. За останні місяці міністерство подало до суду щонайменше на дві з цих державних компаній через невиконані контракти. Крім того, Україна нещодавно оголосила про реформу, спрямовану на підвищення ефективності роботи цих компаній.
Були проблеми і з обладнанням, наданим Заходом, яке постачалося із запізненням або не очікувані терміни, що ускладнювало планування українського контрнаступу. Звіт генерального інспектора Пентагону, опублікований наприкінці травня, ілюструє деякі з цих проблем.
Минулого літа підрозділ американської армії отримав наказ відправити в Україну 29 HIMARS зі складу на базі Кемп-Аріфджан в Кувейті. Хоча керівництво підрозділу раніше заявляло, що всі машини, окрім однієї, «повністю придатні до виконання завдань», первинна перевірка після отримання наказу виявила, що 26 з них були зламані і не придатні для бойових дій, про що свідчить довідка Пентагону. До кінця серпня підрядники відремонтували трансмісії, замінили акумулятори, усунули витоки рідини, замінили розбиті фари, дверні замки і ремені безпеки, і повідомили, що всі 29 машин готові до відправки в Україну. Роботу перевірила армійська частина в Кувейті.
Але коли HIMARS прибули на базу в Польщі, чиновники виявили, що шини на 25 з них прогнили. Майже місяць пішов на те, щоб знайти достатню кількість запасних шин, що «затримало відправку іншого обладнання в Україну і вимагало значних трудовитрат і часу», — йдеться у звіті Пентагону.
Ця ж армійська частина в Кувейті також мала відправити в Україну шість гаубиць M777 всього через кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення Росії. Однак, як виявилося, гаубиці «потребували значного технічного обслуговування» перед відправкою, оскільки впродовж 19 місяців ніхто не перевіряв їхній технічний стан, йдеться у звіті Пентагону.
«Принаймні одна з них була в такому поганому стані, що при спробі її використання «хтось би загинув», дійшли висновку інспектори в березні 2022 року. Через три місяці гаубиці були відремонтовані і відправлені на базу в Польщі. Але там чиновники все одно дійшли висновку, що всі шість «мали несправності, які робили їх непридатними для виконання завдань», як показав аудит Пентагону. Вони були відремонтовані в Польщі перед відправкою в Україну«, — йдеться в статті.