- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 347
Відмова від мобілізації: яке покарання можна отримати
Якщо у людини немає відстрочки від мобілізації або звільнення від військової служби, то за законом «Про військовий обов’язок і військову службу», вона не має права відмовитися від проходження військової служби та мобілізації
В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через військове вторгнення РФ. Призову підлягають чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Але деякі особи ухиляються від мобілізації. Голова Адвокатського об’єднання «Кравець і партнери» адвокат Ростислав Кравець розповів Фактам ICTV, чи може людина відмовитися від мобілізації та які наслідки це матиме.
Чи можна відмовитися від мобілізації
Кравець пояснив, що якщо у людини немає відстрочки від мобілізації або звільнення від військової служби, то за законом «Про військовий обов’язок і військову службу», вона не має права відмовитися від проходження військової служби та мобілізації.
«Звичайно, у нас не рабська країна, людина може відмовитися (від мобілізації, — Ред.), але за це буде нести відповідальність як за ухилення від мобілізації», — наголосив експерт.
Що буде за відмову від мобілізації
Адвокат зазначив, що якщо людина після вручення повістки без поважної причини, до якої можна віднести, наприклад, хворобу, не з’явилась до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), то на неї в рамках адміністративної відповідальності буде накладено штраф.
Для тих же, хто систематично ухиляється від мобілізації, передбачена кримінальна відповідальність строком від трьох до п’яти років.
Кравець підкреслив, що для того, щоб притягнути людину до відповідальності, правоохоронцям потрібно довести факт ухилення.
«Повинні бути докази, що людина отримала повістку. Зазвичай люди у суді підтверджують той факт, що вони не хочуть воювати, відмовляються від військової служби, про що і свідчать відповідні вироки. Повинно бути явно доведене ухилення. Це не той випадок, коли людині кинули повістку за адресою, де вона не живе 20 років, і вважають, що це ухилення. Ні, ухиленням буде лише факт, коли людині особисто було вручено цю повістку», — наголосив він.
На думку експерта, щоб у правоохоронців було достатньо підстав для порушення кримінальної справи, слід зафіксувати мінімум три ухилення від мобілізації.
«Якщо неявка до ТЦК та СП буде повторюватися протягом декількох раз, коли не просто кинули повістку і людина не з’явилась, а їй під особистий підпис вручили повістку, то, звичайно, у цьому випадку може бути кримінальна відповідальність. Загалом три рази повинно бути доведено, що людина дійсно отримала повістку і дійсно не з’явилась», — резюмував адвокат.