- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 218
Загальна мобілізація: чи можна відмовитись проходити ВЛК
Всі військовозобов’язані мають пройти медогляд
Через війну, яку розпочала Росія проти України, в країні оголошено воєнний стан та загальну мобілізацію. В цей час чоловікам призовного віку вручають повістки та відправляють на військово-лікарську комісію (ВЛК).
Адвокатка, керівниця медичного напрямку в ГО «Юридична сотня» Христина Ковцун розповіла «Українському радіо», чи можуть військовозобов’язані відмовитись від проходження ВЛК.
Вона нагадала, що за загальним правилом у мирний час, коли немає мобілізації, всі військовозобов’язані мають проходити медичний огляд один раз на п’ять років. Чоловіки віком від 18 до 60 років, які перебувають в запасі за станом здоров’я, визнаються чи придатними, чи обмежено придатними і можуть бути мобілізовані. Звичайно, це стосується і жінок з відповідними медичними спеціальностями.
«В умовах, коли йде мобілізація, цей строк може нівелюватися, тому що в нас є указ президента про мобілізацію, і відповідно, коли військовозобов’язаному вручають повістку, він зобов’язаний з’явитися в територіальний центр комплектування, колишній військкомат, уточнити облікові дані і пройти військово-лікарську комісію для того, щоб було розуміння, чи він придатний, чи обмежено придатний, чи непридатний. І це обов’язок. Якщо військовозобов’язаний відмовляється від проходження військово-лікарської комісії — це адміністративне правопорушення, і за нього передбачений штраф. А пізніше може бути ще один виклик», — пояснила вона.
Юристка зазначила, що процедура проходження ВЛК досить непогано прописана. Насамперед центри комплектування мають певні обов’язки з отримання інформації, зокрема, з управлінь соцзахисту для того, щоб з’ясувати хто є, наприклад, в статусі особи з інвалідністю. Крім того, самі військовозобов’язані під час проходження ВЛК мають надати свою медичну картку, виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань.
«Ми розуміємо, що є різні ситуації. Одна людина абсолютно здорова, її роками нічого не турбує, а інша, грубо кажучи, не вилазить зі стаціонарного лікування, переносить операції тощо. І військовозобов’язаний повинен про це повідомити. Далі, після того, як подаються ці документи, для військовозобов’язаного призначають загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, аналіз крові на антитіла — ВІЛ, гепатит B, гепатит C, визначають групу крові, резус-належність, проводять рентгенологічне обстеження», — пояснила вона.
Особам, які старше 40 років, обов’язково проводять вимір тиску і дослідження крові на цукор. Якщо в ході загальних аналізів визначають, що є погані показники, можуть призначати й додаткові обстеження.
«Після цього військовозобов’язаний оглядається обов’язково такими лікарями, як хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог та іншими лікарями за показаннями. Тобто це дуже серйозний і відповідальний процес, який відбувається саме з урахуванням аналізів і обстеження лікарів», — підсумувала юристка.