- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 336
Новий наказ і відміна обмежено придатних. Депутати готують новий порядок проходження ВЛК і Розклад хвороб
Депутати в Україні готують нові зміни до правил мобілізації, які будуть представлені в законопроектах до кінця 2023 року
Верховна Рада готує масштабні зміни до правил мобілізації в Україні, які торкнуться військового обліку, військово-лікарської комісії, військової служби та соцзабезпечення. Точні тексти законопроектів ще не представлені, але політики пообіцяли зміни до початку 2024 року. Нардеп від Слуги Народу Мар’яна Безугла анонсувала кардинальні зміни до правил визначення придатності до служби.
Джерело — NV.UA
Загальна мобілізація в Україні триває з 24 лютого 2022 року, всі чоловіки від 18 до 60 років під час воєнного стану вважаються військовозобов’язаними і будь-хто може бути призваний. Мобілізації підлягають чоловіки, які не мають права на відстрочку і визнані придатними до служби на ВЛК. Законом передбачено, що особа обов’язково проходить ВЛК і призов без такого рішення заборонено.
Діюче Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України було змінене Наказом № 490 наприкінці серпня 2023 року, збільшивши кількість підстав для визнання обмежено придатними та зменшивши кількість підстав для визнання непридатними до служби під час воєнного стану. Положення також регулює порядок проходження ВЛК для призовників, військовозобов’язаних, резервістів та військових.
Нардеп від Слуги Народу Мар’яна Безугла повідомила в Facebook, що Верховна Рада розглядає прийняття нового Положення про ВЛК, в якому будуть зміни щодо визначення придатності до служби та порядку проходження комісії.
Які зміни планують в 2024 році
«Щодо скасування категорії „обмежено придатний“: частина стане непридатними, а частина — придатними. Як це визначатиметься? Крім змін в Закон Міністерство оборони України разом з Міністерство охорони здоров’я України готують новий Наказ на заміну 402 Наказу МОУ про проходження ВЛК», ― повідомила депутатка.
Вона повідомила, що в МОУ був створений новий департамент, який очолила Оксана Сухорукова, крім інших обов’язків він буде займатися якісним написанням і впровадженням нормативних документів.
«Наказ зараз пишуть не так, як раніше, працівники ВЛК для себе, а широкий пул медичних експертів. Поділ на „придатний“ і „непридатний“ буде медично обгрунтованим. Щоб не було, що онкохворі громадяни придатні до служби тощо. Але звісно, є повно нюансів щодо стадії, ремісії тощо. Ідея в тому, щоб мати максимально обʼєктивну просту систему оцінки стану здоров’я і звести до мінімуму зловживання», ― пояснює вона.
За словами Безуглої, друга частина наказу буде організаційна, про сам процес проходження ВЛК, який планують спростити.
Порядок проходження ВЛК до 2024 року
Депутати в Україні готують нові зміни до правил мобілізації, які будуть представлені в законопроектах до кінця 2023 року. Планується посилити права територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, змінити правила військового обліку, надання відпусток, правила служби, підготовки територіальної оборони й звільнення.
В Україні реформування роботи ВЛК розпочали навесні 2023 року. В Міністерстві охорони здоров’я України повідомили, що планують скоротити терміни проходження ВЛК при ТЦК. Це хочуть зробити через чітке визначення, скільки днів виділяється на те чи інше обстеження шляхом надання лікарям можливості проводити електронний запис до відповідних спеціалістів.
Реєстри Міністерства охорони здоров’я вже мають бути доступні ТЦК та лікарям на ВЛК, тому частину даних про чоловіків вони можуть отримати. Проте, для виконання безпосереднього завдання ВЛК проводить огляд військовозобов’язаних і військовослужбовців.
Військовозобов’язані проходять ВЛК після того, як керівник ТЦК вручає повістку на проходження комісії. Повістку на ВЛК вручають після того, як особа отримала повістку на уточнення даних та особисто з’явилася в ТЦК із документами та оновила персональні дані й наявність підстав для відстрочки.
ВЛК можна проходили при ТЦК, при лікарнях, госпіталях, державних медичних закладах, де організована робота комісії. Військові отримують направлення на ВЛК або від командира або від лікаря під час лікування поранення, травми, каліцтва, контузії.
Для проходження комісії необхідно пройти обстеження:
загальний аналіз крові та дослідження сечі;
визначення групи крові та резус-належності;
рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки;
електрокардіографію (ЕКГ);
серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), антиген до вірусу гепатиту «В» (HBsAg), антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW);
дослідження крові чи УЗД якщо є хронічні захворювання.
Після здачі аналізів та обстежень проводиться огляд такими лікарями:
хірург;
терапевт;
невропатолог;
психіатр;
офтальмолог;
оториноларинголог;
стоматолог;
дерматолог;
Положенням передбачено, що для підтвердження окремих діагнозів необхідно проходити госпіталізацію.
Які рішення приймає ВЛК
Військово-лікарська комісія приймає постанови про придатність до військової служби, про причинний зв’язок захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) зі службою в Збройних Силах України, про потребу в лікуванні, реабілітації, протезуванні:
про причинний зв’язок захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) зі службою в Збройних Силах України;
про потребу в переведенні до закладу охорони здоров’я;
про потребу у відпустці за станом здоров’я;
про придатність до проходження служби;
ВЛК може визначити один із наступних ступенів придатності до військової служби:
придатний у воєнний час;
обмежено придатний у воєнний час (за статтями), (служба дозволена в… заборонено…);
непридатний до військової служби у воєнний час з переоглядом через 6−12 місяців (за статтею);
непридатний до військової служби у воєнний час з виключенням з військового обліку (за статтею).
Строки проходження ВЛК
законодавчо строки проходження ВЛК не обмежені, проте МОЗ встановлює нові правила, згідно з якими такі строки зводяться до 10 днів. Проте, питання залишається щодо необхідності госпіталізації для обстеження, передбачене Наказом МО № 402. Зміни передбачають скорочення строків проведення ВЛК і встановлення граничних строків проведення досліджень і медоглядів військовозобов’язаних, а саме:
проведення медичних оглядів щодо придатності до військової служби — не більше як 4 робочі дні;
проведення лабораторних досліджень — не більш як 3 робочі дні;
проведення інструментальних досліджень — не більш як 3 робочі дні.
Голови ОВА, керівники ТЦК й працівники закладів охорони здоров’я зобов’язані дотримуватися вказаних строків.
Також вони мають організувати раціональні маршрути проходження ВЛК і контролювати, щоб військовозобов’язані проходили медогляди за окремою чергою.