- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 73
Виплати ВПО 2024: хто з переселенців і чому втратив допомогу восени — як відновити виплати
Якщо вам припинили виплати, фахівці рекомендують письмово звернутися до органу, у якому ви стоїте на обліку як ВПО з вимогою надати обгрунтоване пояснення про причини невиплати.
Восени 2024 року деякі внутрішньо переміщені особи не отримали виплату державної допомоги на проживання.
Чому могли припинити виплати — пояснив Юридичний порадник для ВПО.
Особам, яким допомога на проживання була продовжена на підставі березневих змін (а це найбільш вразливі категорії ВПО: отримувачі пенсії, особи з інвалідністю, малозабезпечені сім’ї з дітьми тощо), з 1 вересня 2024 року виплати мали бути продовжені автоматично на ще один шестимісячний період без додаткового звернення.
Чому восени 2024 року деякі з ВПО не отримали виплати — перелік можливих причин
Відповідно до абз.3 п. 13 Порядку надання допомоги на проживання ВПО (далі — Порядок) протягом місяця з дати продовження виплати допомоги орган соціального захисту населення мав провести перевірку отримувачів допомоги на відповідність критеріям, зазначеним у пунктах 7 та 7−1 (майнові критерії) та 13−1 — 13−4 Порядку (так звані критерії продовження виплат).
У разі виявлення невідповідності зазначеним критеріям або вимогам виплата допомоги припиняється з місяця, що настає після місяця автоматичного продовження виплати допомоги.
Тобто, протягом вересня і жовтня була проведена додаткова верифікація, за результатами якої окремим отримувачам допомога була припинена.
Яку інформацію перевіряли:
майнові критерії (наприклад, наявність депозитів, житлового приміщення на території, не внесеній до Переліку бойових дій / тимчасової окупації, дороговартісних покупок тощо);
критерії автоматичного продовження (наприклад, непрацездатна особа отримувала допомогу на проживання і стала працездатною);
критерії продовження виплат на сім’ю (а це — середньомісячний сукупний дохід сім’ї, зайнятість або наявність підстав для незайнятості працездатних членів сім’ї, навчання дітей);
критерії індивідуального продовження (тут йдеться про середньомісячний сукупний дохід для окремих ВПО тощо).
Як це виглядало на практиці і чи мав орган соцзахисту повідомляти про результати такої перевірки
У більшості випадків працівники соцзахисту телефонували і пропонували донести довідки про місце навчання дитини, про дохід, про перебування на обліку в центрі зайнятості тощо. Однак, бували й такі випадки, коли людина просто не отримувала чергової виплати і дізнавалася про припинення вже після того, як сама звернулася в соцзахист.
На жаль, Порядком не встановлено обов’язку органу соцзахисту повідомляти про результати такої перевірки.
Якщо вам припинили виплати, то фахівці Юридичного порадника для ВПО рекомендують письмово звернутися до органу, у якому ви стоїте на обліку як ВПО (назву вказана у довідці про взяття на облік ВПО) з вимогою надати обгрунтоване пояснення про причини невиплати / припинення допомоги.
Нагадаємо, допомога для громадян, які проживають в Україні і мають статус внутрішньо переміщених осіб, становить:
для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 грн;
для інших осіб — 2000 грн.
Отримувати гроші можна 15-го та 28-го числа кожного місяця.