- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 82
Війна в Україні перетворилася на війну за панування над корисними копалинами — The Telegraph
Пропозиція Трампа щодо отримання корисних копалин України в обмін на допомогу є цілком логічною, враховуючи ціну перемоги Росії.
Президент Дональд Трамп пом’якшив свою давню позицію щодо військової допомоги Україні, але для цього країна повинна надати США свої природні ресурси. Зосередженість Трампа на доступі до корисних копалин в Україні не є несподіваною.
Високопоставлені республіканські діячі рішуче застерігали від домінування Китаю в ланцюгах постачання рідкісноземельних металів. Рішення Китаю у відповідь на американські обмеження експорту сучасних мікросхем заборонити експорт галію, германію та сурми посилює їхню тезу.
Прагнення Трампа посилити вплив США на Гренландію також пов’язане із зацікавленістю США у забезпеченні доступу до мінеральних ресурсів острова, зазначає Семюель Рамані, дослідник британського Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI).
«Нахабне переслідування Трампом українських корисних копалин має логічне підґрунтя. Україна має найбільші запаси титану в Європі, які складають 7% від загальних світових запасів, і одне з найбільших родовищ літію в Європі, що містить 500 тисяч тонн цього елементу. Оскільки жоден з українських літієвих родовищ не експлуатується належним чином, стратегічна цінність його запасів може перевершити запаси будь-якої іншої європейської країни», — вважає дослідник.
Оскільки економіка США залежить від імпорту літію та рідкісноземельних металів, українські запаси могли б надати критично важливий імпульс їхнім ланцюжкам поставок і зменшити стратегічну залежність від Китаю. Якби не одна проблема: значна частина українських родовищ рідкісноземельних мінералів знаходиться в окупованому Росією Криму, Донецькій і Луганській областях.
Дослідник зазначає, що домінування Росії над цими критично важливими ресурсами може бути невипадковим. З початку свого вторгнення в Україну понад десять років тому вона послідовно концентрувала сили в районах, де зосереджена більша частина запасів рідкісноземельних металів. Анексувавши Крим у березні 2014 року, Росія отримала контроль над значною частиною марганцевих запасів України.
«З моменту перемоги Трампа на виборах у листопаді, російські сили зосередили свою наступальну потужність на багатих на літій районах Донецької області. Хоча Росія оцінює Покровськ як логістичний хаб, він також є важливим для видобутку великих запасів літію в сусідньому місті Шевченко», — пише Рамані.
Дослідник додає, що замороження війни в Україні на нинішніх кордонах, ймовірно, пришвидшить видобуток рідкісних металів Росією та створить стійкий до санкцій ланцюжок поставок для її автомобільної та оборонної промисловості. З таким великим запасом мінеральних ресурсів Росія зможе експортувати їх супротивникам США по всьому світу.
«Щоб уникнути цього катастрофічного сценарію, угода про постачання рідкісноземельних металів в обмін на зброю може стати для Києва найкращим способом продовжити підтримку США зусиль України зі звільнення своєї території. Збереження за Україною територій в Курській області може стати важливим козирем для відновлення родовищ корисних копалин у районах півдня України, які Росія не повністю контролює», — підсумував Рамані.