- Категорія
- Статті
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 2677
Чи зможе російська армія захопити Слов’янськ? Відео-інтерв’ю Вадима Ляха
Начальник Слов’янської міської військової адміністрації Вадим Лях дав розгорнуте відео-інтерв’ю «Новинам Донбасу». Він розповів про ситуацію в місті та дав відповіді на найбільш актуальні питання, що стосуються життєдіяльності Слов’янської громади. Журналіст Карачуна вибрав найбільш цікаві відповіді Вадима Ляха
Як позначиться на Слов’янську можлива окупація Росією Часів Яру
Через наближення лінії фронту збільшується кількість обстрілів. Але стратегічно найгірші часи для Слов’янська були у 2022 році, коли був захоплений Лиман, Святогірськ. Ворог стояв на відстані 7-10 кілометрів. Особисто для мене є розуміння того, що не зміниться ситуація конкретно для Слов’янська у зв’язку з можливим захопленням Часів Яру. Що буде далі — побачимо.
Чи бере міська адміністрація Слов’янська участь у будівництві укріплень
Безумовно, визначені рубежі. І з 2022 року найбільш важливими для Слов’янська є рубежі, які знаходяться на відстані до 30 кілометрів. Це перша лінія оборони. Ми займалися (будували) і в минулому році, і зараз будуємо інші рубежі, і кругову оборону. Це такий нескінченний процес. Він триває з початку війни.
Чи готове місто до блекаутів влітку-восени 2024 року
Усі великі підстанції, які в місті є, ми захистили габіонами (габіони — сітчата конструкція, що використовується у берегоукріпних спорудах, ландшафтному дизайні та фортифікації). Чи цього буде достатньо? Подивимося. Поки що по підстанціям у Слов’янську ворог не гатив. Все ж таки більш привабливі цілі для нього — теплоелектростанції.
Якщо казати про генератори, про забезпечення об’єктів критичної інфраструктури потужними генераторами, то завдяки обласній адміністрації, завдяки донорам, певний запас цих пристроїв є. І я впевнений, що якщо буде якась критична ситуація з опаленням, в тому числі на наших опалювальних станціях, на котельних, то вони є.
Які політичні настрої жителів Слов’янська
Вже ніхто не сприймає «русскую вєсну». Ціну так званого «асвабаждєнія» всі побачили на тих містах, які ворог захопив, на жаль. Ми бачимо, що зараз відбувається з деокупованим Лиманом — які там руйнування є. Тому всі все зрозуміли. Так, є люди, які прихильники Росії. Але їх значно менше, ніж було у 2014 році. Я бачу, що більшість людей зрозуміла, що насправді несе з собою цей «русскій мір».
Чи можлива окупація Слов’янська
Я не думаю, що ворог окупує Слов’янськ. У 2022 році ворожі війська перебували на значно ближчій відстані до міста: від Слов’янська до Райгородка — сім кілометрів. А за ним, на лівому березі річки Сіверський Донець, були ворожі позиції. Це були найбільш тяжкі часи для нашого міста. Я не уявляю, що це буде ще раз. Я впевнений у силах наших військових. Та й ворог вже не такий, як був.
Якщо фронт буде наближатися до Слов’янська, я буду робити те саме, що й у 2022 році: працювати, займатися масовою евакуацією людей. Я завжди повторюю: евакуація рятує життя!
Читайте також
-
- Дата публікації
Чи залишилися у Слов’янську депутати міської ради
Після утворення спочатку Слов’янської військово-цивільної, а пізніше — міської військової адміністрації, депутатського корпусу у нас не існує. По закону, для роботи, для прийняття рішень, зараз депутати не потрібні. Когось з них я інколи зустрічаю на вулицях міста. Вітаємося, звісно. Але я не відслідковую, хто де з них наразі перебуває. Це не входить до моїх теперішніх обов’язків.
Чи доцільно зараз ремонтувати на Донеччині мости, дороги
Слов’янськ і військова адміністрація допомагає військовим не менше, ніж будує дороги. Це (дороги) потрібно теж робити, тому що це і евакуаційні шляхи, вони теж потрібні. Міські комунальні служби забезпечують життєдіяльність міста, ліквідовують наслідки прильотів. Отож, потрібно і надавати допомогу військовим (що ми і робимо), і не забувати про місто.
Як краще відновлювати зруйновані будівлі
Перш ніж замовити проектно-кошторисну документацію, кожен будинок, який постраждав від обстрілів, проходить експертизу. Вона має визначити, чи конкретний будинок підлягає відновленню, чи ні. Наприклад, будівля дитсадка по вулиці Торській, в яку було влучання, не підлягає відновленню. Це висновок експертів. І ми її не відновлюємо. Колись, коли буде можливість, ми її повністю демонтуємо. Але на демонтаж теж потрібні гроші. І зараз ми їх не витрачаємо.
Щодо відновлення будинків, які постраждали від обстрілів. Із шести будинків ми вибрали три. Думаю, що у цьому році завершимо їх відновлення.
Видачу сертифікатів натомість відновлення житла
Людина сама вибирає, як їй краще: ті власники зруйнованого житла, які хотіли взяти сертифікати (наприклад, якщо під’їзд зруйновано), вони взяли їх. Але є люди, які кажуть: «мені краще, щоб відновили моє житло, я хочу жити тут». Тому відбудовуємо. Квартири тих людей, які взяли сертифікати, перейдуть до комунальної власності, і ми вирішимо, кому їх надамо — лікарям, чи військовим, ВПО.
Як наповнюється зараз бюджет громади
Якщо порівняти витрати бюджету до війни і тепер, то вони значно зменшилися. Вдвічі зменшилася кількість працівників міської військової адміністрації, і в комунальних підприємствах. Надходження ті самі, що і до війни: податки від доходів фізичних осіб, на землю. До речі, у цьому місяці, якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року, надходження до бюджету навіть дещо збільшилися. Тобто люди повертаються, відновлюють роботу, сплачують податки. І, звісно, є дотація від держави. Вона не велика. Але якщо все це об’єднати, оптимізувати витрати, то, думаю, до кінця року все, що було заплановано, виконаємо, профінансуємо заробітну плату працівникам комунальних підприємств, бюджетних установ.
Яким буде Слов’янськ після війни
До війни у місті проживало сто тисяч жителів. Я розумію, що відсотків тридцять не повернеться до Слов’янська, навіть якщо настане мир. Зараз у місті 50-55 тисяч жителів. Думаю, що упродовж якогось часу повернуться ще орієнтовно 20 тисяч людей. Але є 25-30 відсотків слов’янців, які виїхали з міста і зараз вже десь облаштувалися, працюють в інших регіонах, або за кордоном. Вони навряд чи повернуться в місто, де не буде економіки, не буде роботи. Відновлення економіки — це буде питання номер один. Але для цього треба, щоб закінчилася війна.