- Категорія
- Статті
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 1223
Який бізнес популярний у ці дні на кладовищах Слов’янська
«Гробки» (поминальні дні) — період, коли українці зазвичай відвідують кладовища, аби провідати своїх померлих рідних, друзів, колег. Але до того (до Радониці, яка цьогоріч припадає на 14 травня) могили треба привести до ладу: прибрати бур’яни, пофарбувати пам’ятники, огорожі тощо. Приблизно за тиждень до і тиждень після Великодня на слов’янських цвинтарях процвітає специфічний вид приватного бізнесу — «клінінгові послуги». Хто їх надає, які тепер ціни — дізнавався журналіст Карачуна
Так званий «клінінг» (послуги з прибирання) на цвинтарях у містах і селах прифронтових територій Донеччини (і, звичайно, у Слов’янську) набув популярності після початку великої російсько-української війни.
На «клінінг» з’явився попит. Його сформували вимушені переселенці, які евакуювалися до тилових регіонів України та за кордон. Раніше ці люди самостійно доглядали за могилами дорогих їм людей: прибирали, мили, прикрашали квітами і таке інше. На відстані все це, зрозуміло, зробити неможливо.
Але у прифронтових містах залишилося чимало людей, які, не маючи іншої роботи, у приватному порядку надають послуги з прибирання могил. Звісно, офіційне підприємництво ніхто з них не реєструє, адже даний вид послуг носить тимчасовий характер.
Майже на кожному цвинтарі Слов’янська є оголошення з написами «Прибираю могили» і номерами телефонів людей, які готові надати таку послугу.
На порталі оголошень OLX я знайшов одне таке оголошення. Зателефонував за вказаним номером телефону і попросив автора оголошення розповісти про умови та ціни на дану послугу. Ось що розповів мій співрозмовник Володимир:
— Вартість послуги з прибирання могили — 200 гривень. Попит є. Звертаються в основному ті жителі Слов’янська, які після початку війни виїхали з міста. Вони ж не можуть тепер доглядати за могилами своїх родичів.
В традиціях нашого народу — навести лад на кладовищі за тиждень-другий до Великодня і протягом тижня після цього свята. Чимало людей телефонують мені навіть з Європи.
— Як ви знаходите конкретну могилу? Адже нерідко через нестачу вільних місць на наших кладовищах, поховання здійснюються дуже щільно!
— Люди пояснюють мені, розповідають про приблизний квадрат, де похована людина. А потім вже за ознаками — прізвище, ім’я, по-батькові — знаходжу потрібну могилу.
— Працюєте по усіх кладовищах Слов’янська?
— Так. Крім цвинтаря по вулиці Смольна — дуже далеко і не зручно туди добиратися.
— Як замовники розраховуються з вами?
— Скидають гроші на банківську картку. Розрахунок — після виконання послуги.
— Як замовники можуть перевірити виконання роботи?
— Даю їм (надсилаю на вайбер номера телефону) повний фото звіт: як виглядала могила до прибирання і як виглядає після. Бува, і відео знімаю. Багато замовників просять зробити відео.
— 200 гривень — це ви ще по-Божому берете. Я чув, що дехто з ваших колег вдвічі більше вимагає за цю роботу. Це дійсно так?
— Прибиральників нині вистачає. Звісно, є конкуренція. Отож я прагну не «задирати» ціну. Хоча знаю, що хтось просить за цю роботу 250-300 гривень.
— Є могили, що повністю вимощені плитами. Там, звісно, бур’яни не ростуть. Але й вони вимагають певного догляду. Трапляються замовлення на прибирання таких могил?
— Так. Буває, що люди просять просто мармур помити. Коштує це не більше 100 гривень.