- Категорія
- Статті
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 2228
Хто у Слов’янську найбільші боржники за опалення
Влітку ніхто не думає про опалення свого житла. Не згадують жителі Слов’янська і про свої борги за спожиту теплову енергію. Але наївно думати, що про ці борги забула тепломережа. Адже суми заборгованості — колосальні. Як вони утворилися, розбирався журналіст Карачуна
Відповідно до інформації, яку Карачуну надав генеральний директор ОКП «Донецьктеплокомуненерго» Віталій Кощей, станом на 1 серпня 2024 року, споживачі ВО «Слов’янськтепломережа» (категорія «населення») заборгували за тепло 443 072 680 гривень, з яких 11 603 360 грн — за абонентське обслуговування.
А ще ж є боржники інших міст Донеччини, де подачу теплової енергії забезпечувало обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго».
Дебіторська заборгованість станом на 1 серпня 2024 року жителів Донецької області (споживачі категорії «населення») за теплопостачання складає 2 281 983 730 гривень, з яких 51 329 290 грн — за абонентське обслуговування.
Як бачимо, борговий «внесок» слов’янців у дебіторську заборгованість ОКП «Донецьктеплокомуненерго» досить вагомий. І складається він з, начебто, не значних сум боргу, які ми бачимо у своїх квитанціях на оплату. Хоча бувають і досить чималі суми боргу за опалення.
Ось один з прикладів: журналіст Карачуна біля входу в під’їзд однієї з багатоповерхівок у Слов’янську (фото багатоповерхівки у Слов’янську — ілюстративне) побачив таке оголошення від ОКП «Донецьктеплокомуненерго»:
За інформацією, яку Карачуну надало ОКП «Донецьктеплокомуненерго», найбільший боржник ВО «Слов’янськтепломережа» заборгував за опалення 203 684,93 гривень!
Хто утворює «космічні» борги за опалення
Крім населення, борги за опалення утворюють і підприємці Слов’янська. Зокрема, дебіторська заборгованість споживачів ВО «Слов’янськтепломережа» категорії «ІНШІ» за абонентським обліком станом на 01.08.2024 року складає 53 315 800 гривень, у тому числі, борги підприємців (ФОП, ПП, нежитлові приміщення, тощо) — 23 319 890 грн.
Космічні борги за опалення — яскраве свідчення того, що стягнення боргів за комунальні послуги — не така вже й проста задача.
Зазначимо, що основна частина боргів за опалення утворилася після початку великої російсько-української війни.
Відповідно до інформації, яку «Карачуну» надало ОКП «Донецьктеплокомуненерго», дебіторська заборгованість споживачів ВО «Слов’янськтепломережа» (категорія «населення») станом на 01.03.2022 року (на момент закриття розрахункового місяця) складала 185 665 030 гривень, з якої 2 757 990 грн — за абонентське обслуговування.
Цікаво: яка категорія споживачів є боржниками з найбільшим стажем?
Можна зробити припущення, що найбільші боржники — люди, які виїхали за кордон, а також вимушені переселенці.
Чимало переселенців не платять за опалення житла принципово. Їх аргументи відомі: «Ми більше двох років не проживаємо у Слов’янську. Опалювати наші квартири не просили, тепло не споживали, а значить борги не правомірні».
Не поспішають платити за опалення і ті власники квартир, які сумніваються, що їх житло вціліє під час війни, або що Слов’янськ не буде окуповано. І нагадують про Бахмут, Авдіївку та інші зруйновані і окуповані міста Донеччини.
Третя категорія неплатників — люди з низькими доходами, яким нема чим платити за опалення.
А ще є слов’янці, які не платять за комунальні послуги, тому що сподіваються на те, що держава після війни спише комунальні борги усім жителям прифронтових міст.
Такі сподівання, до речі, не зовсім безпідставні, адже в історії сучасної України вже був прецедент, коли такі борги списувалися. Тоді добросовісні платники комунальних послуг почували себе, м’яко кажучи, наївними людьми.
Є й такі боржники, які знають, що стягнути можна лише ті борги, які не перевищують трирічний «стаж». Адже процесуальний строк щодо стягнення заборгованості за комунальні послуги становить три роки (ст. 257 Цивільного кодексу України). Таким чином, після трьох років з дати нарахування, комунальні борги назавжди можуть «зависнути» на підприємстві-постачальнику комунальних послуг. Схоже, що саме цим і пояснюється нинішня активність тепломережі щодо роботи з боржниками.
Але при цьому слід пам’ятати, що позовна давність за борги, що перевищують три роки, може бути застосована лише тоді, коли боржник (відповідач) про це заявить у суді.
Стягнути борги непросто
Останнім часом ОКП «Донецьктеплокомуненерго» активізувало розсилку листів-попереджень боржникам, які містять погрози стягнення боргів через суд.
Про це нещодавно писав Карачун у статті «У Слов’янську тепломережа погрожує пенею і судом своїм боржникам«.
Однак чи завжди ці погрози дають бажаний для тепломережі результат?
Чимало боржників цинічно розмірковують: мовляв, навіть якщо суд ухвалить рішення на користь ОКП «Донецьктеплокомуненерго», чи зможе виконавча служба забезпечити стягнення боргу? І знову нагадують про те, що фронт наближається до Слов’янська … А потім задають риторичне запитання: «Як можна стягнути комунальні борги з жителів, приміром, Бахмута, які втратили не тільки житло, а й практично все своє майно — забрати у них „останні труси?“.
А втім: чи дійсно не можна стягнути борги з людей, чиє житло залишилося на окупованих територіях, або знищене в результаті війни?
Чи стягує тепломережа через суд борги жителів Слов’янська за опалення? З якої суми заборгованості може бути розпочата процедура примусового стягнення боргу? Чи можна сподіватися на списання цих боргів?
Тема боргів за опалення — широка і різнобічна. Тому ці та інші актуальні запитання журналіст Карачуна адресував керівництву обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», до структури якої входить ВО «Слов’янськтепломережа».
Відповіді на них Карачун надрукує у наступній статті. Отож слідкуйте за нашими публікаціями.