- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 47
Популярне місто. Чому ціни на квартири в Ужгороді зросли на 30−40%
Кількість угод у столиці Закарпаття зараз на 20% більша порівняно з довоєнним періодом. Однокімнатні квартири стали дефіцитом – НВ.
Ціни на квартири в Ужгороді наближаються до київських. З моменту російського вторгнення житло в обласному центрі подорожчало в середньому на 20−25% і сягнуло $1 тис. за кв у наближених до центру міста районах. Але це не відлякує потенційних покупців — нерухомість у столиці Закарпаття купують переселенці з Києва та мешканці східних областей країни.
Львів, Чернівці, Київ — кількість угод впала
Ужгород — єдине місто на заході країни, де фіксують зростання продажу житла порівняно з довоєнним періодом. Наприклад, у Львові, за словами директора АН Будинок Лева Миколи Ковалевського, цієї осені кількість угод у середньому вдвічі нижча порівняно з вереснем-жовтнем 2021 року. Він каже, що нечисленних покупців цікавить лише житло з ремонтом, яке за рік подорожчало в середньому на 10−15%. Наразі квартира у житловому стані, але на околиці Львова коштує в середньому $800 за кв. м, а у наближеному до центру районі — від $1 тис. за кв. м, каже Ковалевський. Житло у поганому стані подешевшало на ті ж 10−15%. «Ціни зросли тому, що різко скоротилася пропозиція. Власники знімають квартири з продажу, оскільки не знають, що робити з отриманими грошима», — додає експерт. Львову, найімовірніше, не загрожує наступ ворога і тим паче окупація. Тому багато містян вирішили дочекатися завершення війни в Україні чи за її межами і лише потім вирішувати, що робити з квартирою.
У Чернівцях, який, як і Ужгород, вважається одним із найбезпечніших міст, теж немає ажіотажу. Ріелтер АН Галерея Нерухомості Зоряна Вакарчук каже, що у вересні та жовтні укладено на 60% менше угод купівлі-продажу житла порівняно з аналогічним періодом минулого року. Це приблизно на 20% більше, ніж навесні та влітку. Відносно низький попит не дозволяє продавцям підвищувати ціни. Вакарчук каже, що однокімнатну квартиру неподалік центру площею 40 кв. м можна купити за $40 тис. А ось у віддаленіших районах однокімнатну квартиру в доброму стані реально придбати за $30 тис., а двокімнатну — за $50 тис.
Навіть у Києві, як раніше писав НВ Бізнес, зараз укладається близько 200 угод купівлі-продажу на добу, тоді як рік тому — у 10 разів більше. Квартири на вторинному ринку подешевшали вже на 20%, і вартість житла у спальних районах нижча за $1 тис. за кв. м. Наприклад, за даними сервісу ЛУН, трикімнатна квартира в житловому стані на Оболонському проспекті, біля метро Мінська, площею 70 кв. м, продається за $75 тис. На Новобіличах, на вул. Олевській, продається двокімнатна площею 57 кв. м з новим ремонтом і побутовою технікою за $50 тис.
Скільки коштує квартира в Ужгороді
Ужгород став притулком для десятків тисяч українців із різних регіонів країни після вторгнення Росії в Україну. Попит на оренду житла у місті в березні суттєво перевищував пропозицію, а плата зросла у кілька разів. Деякі власники квартир здавали їх за $800−1000 на місяць і орендарі були готові платити. Наразі ажіотаж спав, але з’явилися покупці квартир. «Житло в Ужгороді завжди мало попит», — зазначає директорка місцевого АН Франт Мар’яна Нагорнюк. І додає, що кількість угод зараз у середньому на 20% вища порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Квартири в Ужгороді зараз купують переважно іногородні — із Дніпра, Харкова, Сум, Запоріжжя. Тобто жителі, які регулярно потрапляють під обстріли, розповідає ріелтор АН Авантаж Алла Веклич. «Житлом цікавляться IT-фахівці з Києва, які побоюються, що у столиці не буде світла та води. Вони хочуть перезимувати в Ужгороді, але у своїй квартирі і, якщо чесно, такі запити трапляються вперше», — каже вона. Згодом квартиру можна здавати в оренду — цей ринок у місті завжди активний.
Пропозицій квартир у місті мало. Нагорнюк визнає, що зараз важко знайти однокімнатну квартиру в центрі міста, неподалік від набережної, навіть за $65 тис. Це на 20% дорожче, ніж рік тому. За таку суму можна купити однокімнатну з ремонтом у спальному районі Києва неподалік станції метро. Однокімнатна в ужгородській новобудові, яка ще рік тому коштувала $35 тис., зараз продається за $60 тис., додає Веклич. «Квартир за $30 тис. у місті не знайти», — підкреслює вона. Ціни на двокімнатні у місті стартують із $50 тис. на вторинному ринку та з $70 тис. у новобудовах.
До кінця року ріелтери не прогнозують суттєвих цінових коливань на ринку нерухомості, де зараз формується відкладений попит. Різкі зміни можливі у разі поганих новин з фронту, наприклад, про повторну спробу російського наступу на Київ і виникнення нової хвилі паніки. Але такий розвиток подій у найближчі місяці військові експерти поки що називають малоймовірним.