Загальна мобілізація: чи може українець-студент іноземного вишу повернутися до України, а потім знову виїхати за кордон

Детальне роз’яснення дав юрист

Через військове вторгнення РФ в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Виїзд за кордон під час воєнного стану військовозобов'язаним заборонений, але раніше це не стосувалося українців, які навчаються в іноземних вищих навчальних закладів (ВНЗ).

Помічник адвоката АО «ЮК «АРЕС», член Ради Комітету Асоціації правників України (АПУ) з міграційного права, юрист-волонтер Гарячої лінії АПУ з питань, пов'язаних з військовою агресією, її наслідками та воєнним станом Владислав Зайцев в ексклюзивному коментарі ZN.UA пояснив, чи дозволений виїзд за кордон студентам-українцям, які навчаються в іноземних ВНЗ.

За його словами, з початку широкомасштабної збройної агресії, українців-студентів іноземних вишів пропускали через державний кордон за умови підтвердження мети поїздки та надання документів, які б підтверджували, що особа вступила у ВНЗ до 24 лютого 2022 року.

«За повідомленням речника Державної прикордонної служби України Андрія Демченка, з 14 вересня 2022 року виїзд українських чоловіків, які є студентами іноземних вищих навчальних закладів, більше неможливий. Таке рішення було прийнято вищим військовим командуванням внаслідок численних фактів підробок документів про навчання.

Наразі Правила перетину державного кордону громадянами України, затверджені постановою КМУ від 27.01.1995 № 57 також не містять винятків щодо студентів іноземних ВНЗ як категорії, яка має право перетинати кордон під час воєнного стану», – наголосив Зайцев.

Експерт повідомив, що якщо українець-студент іноземного ВНЗ повернеться в Україну під час дії воєнного стану, він не зможе повернутися назад для продовження навчання.

«Вирішення цього питання може бути лише в тому випадку, якщо будуть внесені відповідні зміни в постанову КМУ від 27.01.1995 № 57 або буде прийняте окреме рішення», – резюмував він.