ISW оцінив, як далеко просунулися окупанти в Бахмуті і чи здатні вони на прорив далі

Попри те, що росіяни, ймовірно, контролюють східну частину Бахмута після вірогідного організованого відходу ЗСУ звідти, вони не зможуть здійснити прорив навіть якщо захоплять місто

Попри те, що росіяни, ймовірно, контролюють східну частину Бахмута після вірогідного організованого відходу ЗСУ звідти, вони не зможуть здійснити прорив навіть якщо захоплять місто.

Про це йде мова в новому зведенні Інституту вивчення війни за підсумками 8 березня.

За оцінкою ISW, станом на 8 березня російські війська, ймовірно, окупували близько 50% Бахмута — східну частину міста, звідки, як вважають аналітики, «завершили контрольований відхід» українські сили. Серед іншого, в Інституті посилаються на візуальні докази перебування російських військ у цих районах міста. Експерти ISW також прогнозують, що війська РФ, ймовірно, посилять атаки на північно-західні та південно-західні райони навколо Бахмута (південніше від Ягідного та північніше Опитного), щоб обійти річку Бахмутка [розділяє Бахмут на східну і західну частину].

Навіть якщо росіяни захоплять Бахмут, то навряд чи зможуть здійснити швидкий прорив далі за межі міста. Аналітики ISW підкреслюють, що не спостерігають жодних ознак того, що російські військові мають добре оснащений і підготовлений резерв для просування поза межами Бахмута. Більшість російських підрозділів на Донбасі, які були раніше ідентифіковані дослідниками, вже беруть участь у наступальних операціях — зокрема російські десантники (війська ВДВ), які приєдналися до російського наступу на Бахмут у січні 2023 року. ISW продовжує вважати, що російський наступ на сході України незабаром досягне кульмінації [вичерпання наступальних можливостей], навіть якщо російські війська захоплять Бахмут — оскільки вони не мають необхідної бойової потужності та підкріплень для подальшого прориву. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 8 березня також заявив, що захоплення Росією Бахмута не обов’язково спричинить поворотний момент у війні.

Німеччина та Польща заявили, що передадуть Україні 28 танків Leopard 2 у березні 2023 року — це зміцнить можливості України вести контрнаступ в умовах великих втрат російських танків, вважають в ISW. Хоча ця кількість танків менша за потреби українських військових, однак вона збільшує можливості України вести контрнаступальні операції, зокрема через брак російської бронетехніки. Голландська OSINT-група Oryx підтвердила втрати Росією понад 1000 одиниць танків лише моделей Т-72 в Україні станом на 8 березня, тоді як загалом російські сили задіяли приблизно 3000 танків для війни в Україні.

8 березня офіційний представник США заперечив, що розвідка США нібито вважає проукраїнську групу причетною до диверсії на газопроводах Північний потік у вересні 2022 року. Речник Ради національної безпеки США Андрієнн Вотсон заявила 8 березня, що цей орган не може підтвердити дані, оприлюднені 7 березня в газеті New York Times Нью-Йорк Times, відповідно до яких американські чиновники мали змогу переглянути неперевірені дані розвідки, про те, що атаку нібито здійснила «проукраїнська група». Уотсон заявила, що джерелом анонімних даних у публікації не були розвіддані зі зниженим рівнем секретності, які б поширив уряд США, і що джерела не мають права говорити від імені влади США.

Директор національної розвідки США Евріл Гейнс заявила 8 березня, що Володимир Путін, ймовірно, усвідомлює поточну обмежену спроможність російських військ в наступах у короткочасній перспективі, однак робить ставк на тривалу війну. На слуханнях в Сенаті США Гейнс заявила, що Путін, ймовірно, лише тимчасово зосереджений на досягненні короткострокових військових цілей в Україні та може вважати, що продовження війни збільшить ймовірність досягнення його стратегічних цілей. Гейнс прогнозує, що Росія намагатися підтримувати поточний темп операцій в Україні без проведення повної мобілізації. ISW раніше теж наголошував, що у довгостроковій перспективі Путін зберігає свої максималістські цілі щодо захоплення України та готується до тривалої війни.

Інші висновки аналітиків ISW за минулу добу:

  • Кремль, ймовірно, намагається створити нове контрольоване російським урядом збройне формування через російську державну енергетичну компанію Газпром, яке поки називає «добровольчим загоном»;

  • російські війська продовжували атаки на рубежі Куп’янськ-Сватове-Кремінна;

  • війська РФ 8 березня продовжили наступальні дії в районі Бахмута, однак поки не спромоглися досягти поворотного моменту в боях за місто;

  • окупанти продовжували наступальні дії в околицях Донецька;

  • російські джерела стверджують, що українські війська вже третій день поспіль висаджуються на островах дельти Дніпра на півдні України і що там нібито тривають позиційні бої (7 березня оперативне командування Південь повідомило, що українські війська знищили російський склад боєприпасів на Великому Потьомкінському острові на південний захід від Херсона, нагадує ISW);

  • Кремль активізував кампанії з вербування «добровольців» по всій Росії та на окупованих територіях України;

  • російські лікарні продовжують формувати нові медичні центри в Росії, намагаючись розширити можливості для лікування поранених російських військових через переповнення лікарень на окупованих територіях України.