Повернення податків на пальне: з 1 липня в Україні злетять ціни

Експерт називає такий крок правильним

З 1 липня 2023 року в Україні планується повернення податків на пальне до довоєнного рівня, що своєю чергою призведе до підвищення цін на пальне. Про це заявив директор Консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.

"Нафтопродукти – імпортний товар. Гадаю, не сильно помилюсь, якщо скажу, що це другий рядок у валютних витратах держави після зброї. Відтік валюти треба скорочувати. Підвищення податків та відповідно зростання цін – один із засобів скорочення споживання пального. Вважаю це рішення правильним", – зазначив Куюн.

Експерт назвав три причини щодо необхідності такого кроку:

  • Країні потрібні гроші.

  • Ціни на нафту впали. Якщо в березні 2022 року це було $140, то зараз – $75/бар. А отже, пом'якшення, запроваджені торік, є неактуальними.

  • Зниження ПДВ призвело до зловживань деяких імпортерів, які через низький податок почали виводити прибуток з країні шляхом фіктивного завищення цін на імпортований нафтопродукт.

Він також спрогнозував, на скільки зростуть ціни. Якщо орієнтуватись на поточну ситуацію та повернення до довоєнних акцизів, то наступним чином:

  • Бензин – на 11,2 грн/л (з 47,17 до 58,35 грн/л)

  • Дизпальне – на 7,7 грн/л (з 47,43 до 55,10 грн/л)

  • автогаз – на 2,6 грн/л (21,77 до 24,40 грн/л).

"Але. Високі податки – ризик відновлення схем по ухилянню від них. Податкова має бути готова до цієї боротьби, бо очікуваного ефекту для бюджету може й не відбутись", – наголосив Куюн.

Нагадаємо, рік тому в Україні скасували акциз та знизили ПДВ на пальне, оскільки ціни на нафту через війну злетіли до $140/бар, а ситуація в крайні була вкрай важка й невизначена. Тоді уряд вирішив підтримати споживача, знизити податки й таким чином запобігти здорожчанню пального на 10 грн/л.