- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 181
Навіщо Москва знову посилює риторику про захоплення всієї України і як бреше про просування на фронті — ISW
Кремль повертається до експансіоністської риторики, яка спостерігалася перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну
Кремль посилює антиукраїнську риторику з територіальними претензіями на контроль більшої частини України аналогічно з періодом напередодні повномасштабного вторгнення.
Про це йдеться у новому зведенні Інституту вивчення війни.
Аналітики ISW констатують, що Кремль повертається до експансіоністської риторики, яка спостерігалася перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Москва відроджує свої брехливі заяви про те, що Україна буцімто є частиною «історично російської» території, і намагається дискутувати про кордони, які Кремль вважає «прийнятними» для української держави. Зокрема заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв спотворив нещодавні заяви президента США Джо Байдена, заявивши, що Вашингтону буцімто б було б достатньо, якби Україна просто існувала як держава — байдуже, в яких кордонах. «Наприклад, у межах Львова», — заявив Медведєв. В ISW вважають, що навіть з урахуванням традиційності дивних заяв Медвєдева ці його претензії «узгоджуються з іншими попередніми ознаками» того, що Кремль повертається до своєї риторики про те, що Росія веде війну, аби «звільнити свої історичні землі». Експерти нагадують, що коментарі Медведєва були зроблені невдовзі після інтерв’ю прессекретаря російського МЗС Марії Захарової 9 грудня агентству AFP, яке, ймовірно, також «ознаменувало офіційне зміщення риторики в кремлівському трактуванні війни», вважають в ISW. Захарова в цьому інтерв’ю повторила максималістські вимоги Кремля щодо повної політичної капітуляції України та прийняття Києвом військових умов Росії, а також озвучила розпливчасту вимогу про те, що Україна нібито повинна вивести свої війська з «території Росії» для завершення війни — не уточнивши, про які «території» йдеться.
В ISW вважають, що повернення в публічний інформаційний простір РФ кремлівської ідеї про розділену Україну, ймовірно, є «організованою спробою ввести міжнародну спільноту в оману, аби вона відкинула ключові складові суверенітету України: її територіальну цілісність, визначену в 1991 році, і її право на самовизначення». Аналітики нагадали, що Кремль використовував подібні інформаційні операції наприкінці 2021 та на початку 2022 років, готуючи умови для повномасштабного вторгнення Росії в Україну і водночас вводячи Захід в оману щодо пошуку дипломатичних шляхів деескалації. В ISW переконані, що Росія все ще переслідує свою максималістську мету контролювати всю Україну та використовує ці інформаційні операції, щоб стримати подальшу військову допомогу Україні та щоб тягнути час, потрібний для відновлення військово-промислового комплексу і армії Росії.
Російські війська, ймовірно, почали наступальні операції на кількох ділянках фронту в період найскладнішої погоди осінньо-зимового сезону, намагаючись перехопити та утримати ініціативу на фронті до виборів президента Росії в березні 2024 року, а також щоб досягти інформаційного ефекту наслідків таких операцій у США та на Заході. Тоді як українські сили зараз створюють і зміцнюють оборонні позиції, щоб зберегти живу силу і ресурси для майбутніх наступальних зусиль, констатують аналітики ISW. При цьому російські та українські джерела продовжують повідомляти про вплив складних погодних умов на наступальні та розвідувальні операції по всьому фронту, хоча, як повідомляється, морози та сніжна погода на сході України створюють кращі умови для маневрових дій.
Аналітики ISW звернули увагу на скаргу одного з російський Телеграм-каналів (його ймовірно веде інструктор окупаційного штурмового підрозділу Шторм-Z), за словами якого російських ЗМІ та в інформаційному просторі часто поширюють нелогічні та неправдиві заяви, які представляють надто оптимістичний для окупантів погляд на ситуацію на фронті. Зокрема він навів кілька прикладів таких нещодавніх заяв від заступників командирів російських нерегулярних збройних формувань. В ISW підкреслюють, що давно помітили, як російські джерела часто поширюють необґрунтовані та максималістські твердження про своє просування на фронті, що підтверджується практикою щоденного картографування даних від ISW. Шар карти ISW про «заявлений російський контроль над українською територією» відображає всі заявлені «просування» від джерел, які регулярно оглядає ISW, включаючи найбільш максималістські та малоймовірні. Тому цей шар часто суттєво відрізняється від шару карти ISW, який представляє підтверджені російські «досягнення». Це явище особливо чітко видно на мапах ISW про Авдіївку та район Донецька, де шар, що відображає російські претензії, на 3,5 кілометра ближчий до Авдіївки, аніж шар геолокованих (тобто підтверджених) просувань Росії. Раніше ISW також спостерігав, як російські «воєнкори» критикували інших учасників російського інформаційного простору за викривлення реальності військових зусиль РФ і надто позитивні звіти. «Воєнкори» також описували практику, коли російський Генштаб вимагає позитивних звітів від командування на передовій, а російські військові, ймовірно, тиснуть на командування нерегулярних збройних формувань та інші підрозділи, щоб вони надали такі позитивні звіти.