- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 101
У Раді сьогодні можуть вирішити подальшу долю резонансного законопроєкту про мобілізацію: що потрібно знати
Нардепи пояснювали, що, хоча до законопроєкту є багато зауважень, до першого читання вносити поправки в нього не можна, тож у першому читанні Рада має голосувати за документ у його первісному вигляді
Верховна Рада в четвер, 11 січня, може розглянути в першому читанні об’ємний урядовий законопроєкт про мобілізацію, який має врегулювати питання призовного віку, демобілізації, строкової служби і не тільки.
Увечері 10 січня відбулася нарада фракції Слуга народу, головною темою якої, за словами джерела NV, був законопроєкт і «збір голосів» на його ухвалення в першому читанні. Нардеп від Євросолідарності Олексій Гончаренко заявив, що на фракції «слуги» вирішили повернути законопроєкт уряду на доопрацювання. Голова фракції СН Давид Арахамія спростував його слова і заявив, що всі рішення ухвалять на погоджувальній раді за участю військового командування і керівництва Міністерства оборони вранці 11 січня.
Джерело — NV.UA
Нардеп від Голосу Ярослав Железняк не виключив, що законопроєкт можуть відправити на швидке доопрацювання, щоб до п’ятниці, 12 січня, отримати від уряду доопрацьований варіант і голосувати в першому читанні вже за нову версію документа. Нардепи пояснювали, що, хоча до законопроєкту є багато зауважень, до першого читання вносити поправки в нього не можна, тож у першому читанні Рада має голосувати за документ у його первісному вигляді.
Які норми точно будуть у законопроєкті на момент винесення в зал, невідомо. Профільний комітет (з питань нацбезпеки і оборони) ще не ухвалив рішення щодо рекомендацій до документа. Чергове засідання відбудеться вранці 11 січня, писав Гончаренко.
Голова профільного комітету Олександр Завітневич казав в інтерв’ю РБК-Україна, що за час розгляду в Раді окремі норми законопроєкту, найімовірніше, сильно зміняться.
Железняк нагадав, що в разі винесення в залу нардепи подаватимуть до законопроєкту поправки, кожну з яких можуть ухвалити або відхилити (згідно з регламентом, поправки можна подавати до другого читання).
NV розповідає, що відомо про законопроєкт і пропоновані в ньому зміни.
Головні пропозиції
25 грудня 2023 року у Верховній Раді зареєстрували урядовий законопроєкт про вдосконалення окремих питань мобілізації, обліку та проходження служби (№ 10 378).
Головні пропозиції в законопроєкті:
зниження призовного віку з 27 до 25 років;
скасування строкової служби;
надсилання повісток про виклик у ТЦК і СП електронною поштою та через електронний кабінет (цю норму можуть виключити);
можливість звільнення після трьох років безперервної служби під час воєнного стану;
запровадження базової загальновійськової підготовки до трьох місяців для всіх громадян від 18 до 25 років.
Парламентський комітет із національної безпеки і оборони почав розглядати законопроєкт 4 січня разом із керівництвом Міноборони і ЗСУ, зокрема головнокомандувачем Валерієм Залужним.
Співрозмовник NV у комітеті розповідав, що Залужний жорстко не погоджувався з деякими запропонованими нормами, зокрема, щодо залучення в армію ув’язнених і судимих.
Секретар комітету, полковник СБУ Роман Костенко казав, що комітету має питання практично до кожної норми законопроєкту, текст якого займає понад 70 сторінок.
У Раді зареєстровано ще чотири альтернативні законопроєкти — нардепа Гончаренка, нардепа Мазурашу (Слуга народу), нардепів від групи Довіра Кіта і Люшняка та об’єднання колишнього спікера Дмитра Разумкова.