- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 105
Передача російських заморожених активів не врятує Україну — Bloomberg
Конфіскація коштів може потенційно допомогти оплатити реконструкцію, але зараз може погіршити ситуацію з підтримкою
Майже через два роки після вторгнення Росії в Україну війна досягла нової критичної фази — ключові союзники (США та Євросоюз) не змогли оперативно виділити кошти для пакетів фінансової та військової допомоги. Не виключено, і в Офісі президента України це підтверджують, що проблеми з фінансуванням викликали на Заході необхідність розглянути інший варіант — арештувати заморожені активи російського центрального банку (близько 300 мільярдів доларів) та передати виручені кошти Україні.
«Ідея змусити Росію заплатити за свою агресію власними активами має незаперечну моральну і практичну привабливість. У часи обмежених бюджетів це легше донести до західних платників податків, ніж нові пакети фінансування. Прихильники справедливо хочуть допомогти Україні, покарати Путіна і покласти край війні. Однак конфіскація суверенних активів зараз може призвести до того, що скрутне становище України стане ще гіршим», — пишуть редактори Bloomberg у колонці від 23 січня.
Вони зазначають — мало що заважає США санкціонувати таку передачу, оскільки Штати зробили це нещодавно, у 2022 році, із замороженими активами, що належали Афганістану після приходу до влади Талібану. У 2003 році вони захопили державні активи Іраку. Консенсус між країнами G7, на які разом припадає 44% світового валового внутрішнього продукту, підвищив би легітимність будь-якого кроку проти російських державних активів.
«Проте обставини та масштаби роблять конфіскацію у випадку Росії унікальною. Попри всю свою жорстокість в Україні, Росія є визнаною державою з давно сформованим урядом. Будь-яка конфіскація буде оскаржена Росією в судах багатьох країн; Україна навряд чи матиме доступ до цих грошей протягом років, навіть десятиліть, якщо ці процеси будуть дотримані. У кращому випадку конфісковані кошти можуть зрештою допомогти фінансувати післявоєнну відбудову України; у гіршому — скептики в США та Європі використають віддалену перспективу розблокування російських активів як привід не надсилати Україні нову військову допомогу, віддавши перемогу Путіну», — озвучують своє занепокоєння у Bloomberg.
В агентстві зазначають, що кращим варіантом було б оподаткування доходів, отриманих депозитаріями (Euroclear) від заморожених російських активів. «Зрозуміло, що цього зовсім недостатньо для України, щоб фінансувати свій уряд і війну», пишуть редактори та уточнюють, що перенаправлення прибутків Україні становитиме лише «кілька мільярдів євро на рік».
«Тим часом, понад 110 мільярдів доларів допомоги — монументальна сума для України, але мізер у порівнянні з західними оборонними бюджетами — блокується фракцією жорстко налаштованих республіканців у Конгресі США, а в Європі — проросійським лідером Угорщини Віктором Орбаном. Початок тривалого і суперечливого процесу арешту російських активів може дозволити західним урядам заявити, що вони щось роблять. Але це не допоможе врятувати Україну», — резюмують редактори Bloomberg.