- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 425
Вручення повістки. Чи можна затримувати на вулиці і примусово доставляти в ТЦК
Під час воєнного стану на блокпостах дозволено перевіряти військово-облікові документи чоловіків та вручати повістки. Головне питання полягає не в тому, де, а саме як виписується та вручається цей докумен
До 21 лютого Верховна Рада має розглянути у другому читанні новий законопроєкт про мобілізацію. Згідно з текстом документу працівникам ТЦК можуть надати право самотужки перевіряти документи чоловіків на вулиці, а повістки надсилатимуть онлайн.
Допоки законопроєкт № 10 449 не ухвалили парламентарі, діє чинний порядок мобілізації. Юристи пояснили NV, чи можна примусово доставляти чоловіків в територіальні центри комплектування прямо з вулиці для вручення повістки і проходження ВЛК.
Чи можуть вручити повістку на вулиці або на блокпостах
За словами адвоката приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини Романа Лихачова, під час воєнного стану на блокпостах дозволено перевіряти військово-облікові документи чоловіків та вручати повістки. Головне питання полягає не в тому, де, а саме як виписується та вручається цей документ.
«Не всі особи можуть мати купу пустих бланків і заповнювати їх на місці, коли мають початковий підпис начальника ТЦК. Це не зовсім законно, бо начальник ТЦК не може пусті бланки штампувати і ставити підпис під ними», — зазначає адвокат.
Він зазначає, що уповноважені співробітники ТЦК можуть вручати заповнені повістки для оповіщення про необхідність уточнення своїх військово-облікових даних в ТЦК. Після вручення повістки особа має з’явитися до ТЦК у зазначений час. Якщо ж вона цього не зробила без поважної на те причини, може складатися адміністративний протокол.
За словами юриста, ніде не прописано, що протокол про адміністративне правопорушення має складатися у будівлі ТЦК. Таким чином, він може складатися і на вулиці — на особу, яка не має військово-облікових документів чи порушила правила військового обліку. Робити це може лише уповноважена на це особа, тобто начальник ТЦК або визначена його наказом особа. Представники поліції виписувати цей протокол не можуть.
«Якщо є причини, що заважають складанню адміністративного протоколу на місці, то працівники ТЦК можуть це використовувати для того, щоб з особою приїхати в ТЦК для складання адміністративного протоколу, якщо особа щось порушила. Скажімо так, це додаткові моменти, які ми бачимо в різних сюжетах про те, що осіб доставляють в ТЦК», — зазначив юрист.
«Вже є рішення Верховного суду, в якому прописано те, що саму по собі повістку оскаржити не можна. Повістка — це лише засіб оповіщення особи про те, що йому необхідно з’явитися до відповідного ТЦК», — зауважив Лихачов.
Коли є законною примусова доставка в ТЦК
За частиною 3 статті 38 Закону України про військовий обов’язок Органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов’язані за зверненням ТЦК, ЦУ або регіональних органів СБУ доставити до таких ТЦК, ЦУ або регіональних органів СБУ осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210−1 КУАП.
За словами адвокатки Тетяни Денисенко, примусово можуть забрати у разі, якщо ви проігнорували повістку. Тоді військкомат може подати спеціальне повідомлення до поліції. Отримавши його, правоохоронці можуть затримати та доставити людину до військкомату для складання постанови. Затримувати й доставляти у ТЦК для того, щоб людина проходила медичну комісію, не мають права. Це закріплено у законодавстві.
Адвокатка зауважує, що якщо вас зупинили на вулиці, за кермом тощо, та без процедури вручення повістки, силоміць саджають до службового транспорту під приводом перевірки даних у ТЦК, викликайте поліцію по лінії 102, по можливості зафіксуйте подію на відео або попросіть про це перехожих, які є свідками. Надалі неправомірність дій буде набагато легше довести, тому такі докази стануть у пригоді.
Безпідставно затримувати чоловіків не можуть не тільки представники територіальних центрів комплектування, а й будь-які представники органів влади, якщо це не затримання під час виявлення кримінального правопорушення. Навіть у випадку відмови від повістки працівники центрів комплектування не мають повноважень на затримання.
Як військовозобов’язаного доставляють в ТЦК
Співробітники Нацполіції можуть доставити військовозобов’язаного в ТЦК за таких умов:
чоловік отримав повістку і не з’явився по ній у встановлений час;
Голова ТЦК не хоче робити попередження, проте не може винести постанову ― документ про штраф у розмірі від 3400 гривень до 5100 гривень (правопорушення вчинене в умовах воєнного стану) без його присутності;
Законом передбачено, що для виписування штрафу необхідна присутність особи, яка його отримує.
у разі неявки ТЦК надсилає повідомлення до Нацполіції про те, щоб цю людину затримати та доставили для отримання штрафу;
поліція маючи на руках це повідомлення, затримує особу і доставляє до ТЦК ― тільки з метою розгляду цієї справи про накладання штрафу;
Після виписання штрафу та сплати протягом трьох днів, чоловік отримує повістку повторно. Законом заборонено вручати повістку на проходження ВЛК, якщо не надано повістку про уточнення даних, адже особа може мати право на відстрочку.
Не можна просити Нацполіцію затримати та доставити в ТЦК чоловіка, який не отримував повісток та не порушував законів, проігнорувавши їх. Примусова доставка чоловіків в ТЦК для отримання повістки про уточнення даних не передбачена законом.
Утримання проти волі в ТЦК протягом більше ніж трьох годин з моменту затримання поліцією вважається незаконним.
Хто має право вручати повістки
Наразі порядок вручення повістки регулюється постановою Кабміну № 1487. Юристка Юридичної сотні Марія Звягінцева зазначила, що вручати повістки можуть лише уповноважені особи, до яких належать:
виконавчі органи сільських, селищних, міських рад — у разі отримання розпорядження територіального центру комплектування;
керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій — лише за розпорядженням ТЦК;
керівники навчальних закладів — також за наявності розпорядження ТЦК;
уповноважені представники ТЦК, які отримали наказ керівника центру про видачу повісток.
Громадяни мають право вимагати в особи, яка вручає повістку, показати документ, що уповноважує її до таких дій. Тобто наказ керівника ТЦК про вручення повістки із прізвищами цих осіб, а також — службові посвідчення, які доводять, що ці особи працюють в установах та є тими, кого уповноважив керівник ТЦК.
Як виглядає повістка та де вручають
Постанова КМУ № 1487 затверджує порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних і встановлює форму та особливості заповнення повістки, а також правила щодо вручення повістки адресно та на роботі.
Повістка бути заповненою до вручення військовозобов’язаному та має містити такі дані:
прізвище, ім’я та по батькові військовозобов’язаного;
номер повістки;
дата народження військовозобов’язаного;
адреса військовозобов’язаного;
номер і дата розпорядження щодо вручення повістки;
дата, час та адреса місця, куди треба з’явитися;
уточнення щодо документів чи речей які варто мати з собою;
назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника ТЦК;
дата вручення повістки.
В Україні під час воєнного стану можуть вручити повістки трьох видів:
повістку про уточнення даних ― для перевірки службових та персональних даних, а також для надання документів про право на відстрочку;
повістку на проходження ВЛК ― для встановлення ступеня придатності до військової служби;
мобілізаційне розпорядження ― для відправлення до навчального центру перед розподіленням в частину.
Поки що за законом вручення повістки на блокпостах, по смс або електронною поштою не затверджене законом. Проте у законопроєкті № 10 449 є пропозиція щодо електронних повісток. Планується, що їх надсилатимуть на E-Mail або в електронний кабінет військовозобов’язаного. Можливість надсилання повісток у Дію заперечив голова Мінцифри Михайло Федоров.