- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 463
Два варіанти, як може закінчитися війна Росії в Україні — The Hill
Обидва сценарії можуть бути досягнуті, «якщо Захід цього захоче»
Після того, як у США схвалили виділення 61 мільярда доларів на допомогу Україні, багато хто закликає Білий дім нарешті визначитися зі своїми цілями у війні. Якщо поразка України не є альтернативою, а патова ситуація просто продовжить бійню до нескінченності, то «єдиним варіантом, що залишився, є поразка Росії. Але що саме це означатиме?», питає у колонці для The Hill професор політології Ратгерського університету в Ньюарку Александер Мотиль.
«По суті, є два сценарії, які будуть означати перемогу України і поразку Росії. Білий дім повинен зупинитися на одному з варіантів і енергійно його реалізовувати. Для цього потрібні політична воля і рішучість, оскільки жоден із сценаріїв не вимагає геніальності для того, щоб його уявити або реалізувати», — пише професор.
Повна поразка Росії
Перший сценарій, за словами Мотиля, передбачає «повну поразку Росії» — її збройні сили будуть розбиті на лінії фронту, відступлять і здадуть всю територію, яку Росія окупувала з 2014 року, включно з усім Донбасом і Кримом.
Якби це сталося, то, на думку професора, Владімір Путін був би дискредитований і, найімовірніше, скинутий. Росіяни були б змушені, і хотіли б, подати сигнал про встановлення миру.
Така гучна поразка ґрунтувалася б на значно збільшених поставках із Заходу всієї зброї і боєприпасів, необхідних Україні для захисту від російських бомб і для відступу російських військ. Технічно це можливо, але тільки якщо західні лідери будуть готові діяти енергійно і далекоглядно і переконати своїх громадян, що невеликі жертви сьогодні принесуть величезні дивіденди завтра.
«Наслідки такої поразки були б корисними для українців, росіян і решти світу. Україна вижила б. Росія нарешті позбулася б геноцидного, розпалюючого війну диктатора, який відправив у могилу сотні тисяч молодих росіян. Вона могла б почати повернення до чогось схожого на нормальне життя. Світ міг би зітхнути з полегшенням від краху російської експансіоністської машини», — змальовує Мотиль результат такого сценарію.
Він вважає, що національні меншини Росії можуть заохотитися крахом режиму до здобуття незалежності, оскільки армія буде надто виснажена, щоб втручатися. Приклад розпаду Радянського Союзу свідчить про те, що розпад Російської Федерації може бути мирним — «але лише за умови, що, як це дуже ймовірно, більш прагматичні наступники Путіна приймуть реальність».
Звільнення Україною територій, окупованих Росією з 2022 року
Другий сценарій передбачає звільнення Україною всіх територій, окупованих Росією з 2022 року. На думку Мотиля, цей варіант розчарує українців, але все одно означатиме поразку Росії. Він також вимагатиме набагато більшої військової допомоги Україні з боку Заходу, але, оскільки суми будуть меншими, ніж у першому сценарії, західним лідерам, ймовірно, буде легше переконати своїх виборців піти на необхідні жертви.
«У цьому сценарії Путін навряд чи виживе політично, але шанси на те, що його наступники відчують потяг до радикальної зміни курсу, будуть меншими. Повна поразка стане травмою, яка може призвести до повного переосмислення внутрішніх і зовнішніх пріоритетів Росії, але часткова поразка, швидше за все, підштовхне наступників Путіна до незначних змін, зберігаючи при цьому багато з його імперіалістичних цілей. Цілком ймовірно, що вони розглядатимуть цю поразку як тимчасову невдачу, яка дозволить їм продовжити реорганізацію, переозброєння і відновлення бойових дій», — вважає Мотиль.
Профессор зауважує, що в обох сценаріях необхідними є продовження західної допомоги Україні, а також значне посилення політичної волі Заходу.
«Обидві цілі можуть бути досягнуті, якщо Захід цього захоче», — вважає науковець.
Патова ситуація — найгірший варіант
На думку Мотиля головна відмінність між сценаріями поразки полягає в результатах для Росії. Повномасштабна поразка означатиме появу квазідемократичної Росії, яка в ослабленому стані може стати жертвою деяких сепаратистських рухів. В ідеалі, нові лідери Росії будуть достатньо освіченими, щоб зрозуміти, що демократія краща за імперію, і що надання автономії незадоволеним регіонам набагато ефективніше, ніж придушення. Оскільки Путіна і його найближчих поплічників у цьому сценарії вже не буде, існує велика ймовірність того, що цей вибір буде зроблено.
«Другий сценарій, часткове виведення російських військ, на перший погляд здається менш ризикованим для Росії, але насправді це не так. Російський режим, ймовірно, залишиться глибоко авторитарним, а його імперіалістичні прагнення збережуться. Війна з Україною не закінчиться, а лише відкладеться», — пояснює різницю професор та додає, що «часткова поразка все одно підштовхне неросійські меншини до прагнення до незалежності, а, оскільки російська армія залишиться неушкодженою, а її лідери — відданими імперії, може спалахнути громадянська війна, що є катастрофічною перспективою для Росії та всіх її сусідів».
«А що станеться, якщо жоден з цих варіантів не буде реалізований, а Захід залишиться відданим політиці тупикової ситуації? Українці і росіяни будуть гинути у величезній кількості. Українська та російська інфраструктура продовжуватиме руйнуватися. Мільйони українців і росіян втечуть до Європи, і рано чи пізно військові дії обов’язково „перекинуться“ на країни Балтії, Молдову, Польщу та інші країни „ближнього зарубіжжя“ Росії», — прогнозує професор.
«Іншими словами, патова ситуація — це найгірший результат, окрім повної перемоги Росії. Знищивши Україну, Путін увійде в Естонію, Латвію, Литву, Польщу, Молдову і Казахстан — можливо, послідовно, можливо, одночасно. Якщо НАТО не відреагує, результатом стане російський колосс і остаточна смерть демократії. Якщо НАТО відреагує, результатом буде Третя світова війна. Зважаючи на все, виглядає так, що перемога над Росією і ризик її мирного розчленування може бути кращим варіантом, ніж Армагеддон», — резюмував професор Мотиль.