- Категорія
- Новини України
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 493
Виплати ВПО і грошова допомога: що зміниться з 1 січня
Які категорії ВПО зможуть отримувати допомогу від держави?
У січні 2025 року українці, які мають право на соціальні виплати і допомогу ВПО, отримуватимуть кошти відповідно до графіків. Крім цього, згідно з проєктом Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік, виплати на проживання для ВПО, будуть продовжені і після лютого 2025 року.
Хто отримуватиме виплати ВПО з 1 січня і що буде з допомогою у 2025 році
У 2024 році внутрішньо переміщеним особам, які перебувають у найбільш складних життєвих обставинах, Уряд продовжив виплати ще на 6 місяців — до лютого 2025 року.
Автоматично без додаткового звернення виплати отримуватимуть найбільш вразливі категорії переселенців, які не мають змоги працювати:
пенсіонери, у яких розмір пенсії не перевищує 9444 грн;
люди з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворі діти;
діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування віком до 23 років, а також батьки-вихователі і прийомні батьки.
Допомога для громадян, які проживають в Україні і мають статус внутрішньо переміщених осіб, становить:
для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 грн;
для інших осіб — 2000 грн.
Отримувати гроші можна 15-го та 28-го числа кожного місяця.
Зауважимо, що у Мінсоцполітики запевнили, що незважаючи на кібератаку на державні реєстри України, виплати різноманітних соціальних допомог у січні будуть здійснені вчасно. Зокрема, виплати для ВПО будуть нараховані і виплачені відповідно до графіка.
Згідно з проєктом Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік, на соціальний захист українців, які потрапили у складні життєві обставини, передбачено 81,8 млрд грн. Зокрема, передбачено збереження у 2025 році виплати на проживання для ВПО як кризової виплати, яка є частиною підтримки Уряду для внутрішньо переміщених осіб.
Кому потрібно писати заяву на виплати
Інші категорії ВПО теж можуть отримувати допомогу від держави. Це стосується:
родин з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій, або ж в умовно безпечних регіонах, але діти там не мають змогу вчитися офлайн;
родин, де один з членів сім’ї доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною;
малолітніх дітей до 14 років, які прибули без супроводу батьків (за заявою особи, яка перебуває у родинних відносинах);
вагітних жінок, починаючи з 30 тижня вагітності.
Такі категорії ВПО можуть у січні подати спеціальну заяву на призначення або продовження виплат.
Також за заявою допомога може бути продовжена тим переселенцям, які досягли 60 річного віку та не мають права на пенсійну виплату, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї не перевищує 9444 грн (дата переміщення не має значення).
Грошова допомога у січні
У січні 2025 року українці зможуть отримати 1000 грн у межах програми єПідтримка. Допомога від держави є одноразовою та буде доступна для українців, які перебувають в Україні. Діятиме програма упродовж грудня 2024 — лютого 2025 року.
Гроші нараховуватимуть на картку Національного кешбеку, яку можна оформити через застосунок Дія або через банк, який є партнером програми, а пенсіонери та люди з інвалідністю I та II групи зможуть отримати допомогу через Укрпошту.
Одноразову грошову допомогу від ЮНІСЕФ можуть отримати евакуйовані родини із дітьми, які належать до вразливих категорій. Розмір допомоги складає 10 800 грн на кожного члена сім’ї (максимум 5 осіб, включно з дорослими до 2 людей).
Щодо виплат і реєстрації слід звертатися до найближчого органу соціального захисту населення у громаді, до якої переїхала родина з дітьми, із заявою щодо виплати відповідної допомоги.