- Категорія
- Статті
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 516
Як будуть розміновувати Святогірськ та села Богородичне і Долина
Багатьох жителів Донеччини цікавить питання: коли буде проводитися тотальне розмінування звільнених від окупантів територій Донецької області? Відповіді на нього, на жаль, сьогодні немає. Напевне, вже після війни. Але не раніше, ніж Сили оборони України відсунуть фронт на безпечну відстань. А от як будуть розміновувати, зокрема, територію навколо Святогірська, а також села Богородичне і Долина?
Деокуповані населені пункти Донецької області будуть розміновувати за тією ж схемою, яка діяла при розмінуванні Чернігівщини, — заявив журналісту Карачуна перший заступник начальника Головного управління ДСНС України у Чернігівській області Дмитро Бескостий. Він також розповів Карачуну про те, як відбувається розмінування на забруднених вибухонебезпечними предметами територіях.
— З якими вибухонебезпечними предметами стикаються сапери ДСНС?
— Перелік довгий. Це снаряди, що не розірвалися, бомби, міни, фугаси, гранати, набої, міни-пастки, розтяжки тощо. Як відомо, після бойових дій в землі залишається чимало неприємних «сюрпризів». Знешкодити їх — наше завдання.
— Зрозуміло, що в першу чергу працівники ДСНС Чернігівської області розміновували населені пункти, які були під окупацією росіян. А коли дійде черга до очищення лісових масивів від снарядів та мін?
— По-перше, у нас немає можливості провести суцільне обстеження усіх лісів (територія Чернігівської області на 70 відсотків вкрита лісами). По-друге, всю інформацію про забруднення вибухонебезпечними предметами ми отримуємо від населення. Звісно, у нас є інформація про те, куди були прильоти та де відбувалися активні бойові дії. Цим територіям — окрема увага. А в лісових масивах ми в першу чергу звертаємо увагу на місця дислокації ворога: де були у росіян опорні пункти, штаби тощо. Дуже часто вони залишали там якісь вибухонебезпечні «сюрпризи». Тому я не втомлююся повторювати: не можна ходити в ліси, лісопосадки, неподалік яких точилися бої! Це пряма загроза життю мирних людей.
Небезпечними є і грунтові дороги. Маємо вже чимало випадків підриву транспорту саме на грунтових дорогах. В тому числі і на тих, де раніше вже безпечно проїжджали автомобілі, і навіть сільгосптехніка.
Чому так відбувається? Тому що земля має властивість «виштовхувати» снаряди і міни. З цієї причини ми досі знаходимо боєприпаси часів Другої світової війни.
Тому наші піротехніки використовують і метало детектори з глибиною пошуку 3-6 метрів. Наприклад, снаряд від «Урагана», або «Града», якщо він вертикально втикається в землю і не детонує, може входити на глибину до 6 метрів.
— Співробітники ДСНС Донецької області попереджають і про небезпеку купатися у водоймах неподалік звільнених територій. Яку мінну небезпеку можуть приховувати водойми? Адже у випадку потрапляння в річку або озеро, міна чи снаряд занурюються в мул. І, якщо вони лежать на якійсь глибині, плавець їх не зачепить!
— Це не зовсім так. Можуть бути різні ситуації. Наприклад, у водоймі може різко впасти рівень води (особливо у річках). І тоді плавець може торкатися дна там, де нещодавно вільно плавав. А ще ж є любителі пірнати у воду.
Крім цього підірватися на міні можуть рибаки, які зі своїх човнів зазвичай кидають у воду якір. Чи впевнені вони, що той якір не натрапить на міну? До того ж течія може зносити човен з якорем — якраз на вибуховий предмет.
Тому ми радимо відкласти відвідини водойм та рибальство до кращих часів. Бо це — рулетка…
На мінах іноді підриваються навіть наші піротехніки! На Чернігівщині за минулий рік було два таких випадки.
— Я нещодавно був у деокупованому селі Богородичне, спілкувався з його жителями, які повернулися додому з евакуації. Серед інших проблем жителі Богородичного називають таку: мовляв зробили заявку до місцевої ДСНС на мінну перевірку своїх садиб. А коли приїхали піротехніки, одразу сказали: під завалами і на городах не працюємо. Піротехніків, звичайно, можна зрозуміти, адже бур’яни на тих городах — під два метри. Але й жителям села не позаздриш! Як їм бути?
— Наша служба більше року готується до виконання завдань з розмінування. Тому й збільшено штатну чисельність піротехнічних підрозділів. Тепер є й підрозділ, який буде займатися розмінуванням завалів. Думаю, що у вас, на Донеччині, все буде так само.
Після деокупації ряду населених пунктів Чернігівщини, люди поверталися додому, але боялися зайти в свої домівки. Вони робили нам заявки на розмінування. Ми виїжджали на місце, обстежували оселі. А якщо була інформація, що в якомусь будинку дислокувалися ворожі підрозділи, то цей будинок підлягав дуже ретельному обстеженню. Тому що росіяни залишали після себе дуже багато мін-пасток. Вони мінували навіть посуд! Є у росіян улюблена забава: взяти гранату Ф-1, висмикнути чеку і вставити у склянку…
Отож тільки після ретельного обстеження будівлі, господарям дозволялося заходити в дім та займатися якимись роботами на подвір’ї.
Але це не стосується частково або повністю зруйнованих будинків. Бо розмінування завалів — процес надто складний, тривалий у часі. Він потребує спеціальної техніки. На Донеччині ця робота — на майбутнє.
Війна триває, і ворог щодня обстрілює прифронтові та прикордонні території. Тому про повне розмінування територій не можна буде вести мову ще довго.
— Скільки часу, за вашими оцінками, буде потрібно для суцільного розмінування та очищення української землі від російського мінного бруду?
— Відповіді на це запитання не знає ніхто. По-перше, є різні ступені забруднення територій. Не можна порівнювати забруднення територій у Чернігівській і Донецькій, Луганській областях. У вас там справжній жах!
Скільки років минуло після закінчення Другої світової війни? А ми й досі знаходимо і знешкоджуємо міни, снаряди, бомби.