- Категорія
- Статті
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 151
В музеї преси Тернопільської області є слов’янська газета «Вісті»
Журналіст Карачуна цими днями побував у редакції всеукраїнської газети «Сільський господар», де влаштована унікальна виставка-музей друкованих видань Тернопільської області. Більшість експонатів цієї виставки уже належать історії
Коли заходиш у приміщення редакції тернопільської газети «Сільський господар», з’являється враження, ніби редакція вирішила зекономити на … шпалерах: всюди на стінах — газети, газети…
Чорно-білі і кольорові, обласні і міські, «районки» і так звані «багатотиражки» підприємств і організацій. А ще — партійні, релігійні, розважальні, рекламні видання.
Усіх їх об’єднує один чинник: це паперові газети. Але більшість цих газет об’єднує, на жаль, і факт інший: вони належать історії, тобто припинили своє існування.
Чимала частина цих газет померли «своєю смертю» (не витримали конкуренції на ринку друкованих видань). Але є й такі друковані видання, кого доконала «Укрпошта» часів Смілянського.
Партійні видання помирали разом з партіями, багатотиражки — разом з підприємствами.
Тут же експонуються журналістська оргтехніка, яка вже відслужила свій вік.
Але ці газети існували! Свого часу їх передплачували, читали, а не тільки «загортали в них оселедці»…
Чи загрожує подібна перспектива ініціатору створення музею друкованих видань — редакції газети «Сільський господар»?
Звісно, в умовах ринку все може бути. Хоча сьогодні газета утримує лідируючі позиції на ринку друкованої преси, про що свідчить тираж газети — понад двадцять тисяч примірників одного номера.
«Сільський господар» — всеукраїнський тижневик, який досі виходить форматом А-2. Хоча даний формат нині «не в моді». Але, з огляду на тираж газети, він цілком влаштовує читачів газети.
«Сільський господар» — газета всеукраїнська, вона є громадсько-політичним виданням. Хоча видається в обласному центрі — Тернополі. І при цьому газета навіть має власного спецкора в країнах Європи.
Ще одна унікальність «Сільського господаря» — в особливій повазі до історії Тернопільщини. Цим, у тому числі, і пояснюється рішення створити в редакції газети виставку-музей друкованих видань Тернопільської області.
Розповідає головний редактор газети «Сільський господар», заслужений журналіст України Роман Новосядлий:
— На жаль, реалії такі, що друковані газети закриваються, йдуть з ринку. Приміром, сьогодні у Тернопільській області у місцевих громадах видаються лише дві повноцінні паперові газети — у Чортківській та Шумській громадах. А в кращі часи було 17 районних газет!
Тому у нас виникла ідея створити в редакції газети «Сільський господар» своєрідну виставку-музей друкованих видань Тернопільщини.
Спочатку ми просто збирали примірники районних та інших видань, які припинили існування. Складали ці газети акуратно «у куточку». Поступово до них додавалися й інші газети. Коли кількість найменувань газет і журналів перевищила першу сотню, прийшло розуміння, що треба їх якось систематизувати.
Згодом виникла ідея створити виставку друкованих видань Тернопільської області. Така собі «історія в слові», або «слово в історії».
На сьогодні тут представлені понад 400 найменувань друкованих видань. Вони охоплюють столітній період. Є, приміром, газета «Сталінським шляхом», яка виходила у 1955 році в одному з районів Тернопільщини.
Але це лише ті газети, що висять на стінах. Є ще близько сотні найменувань газет, які невдовзі поповнять нашу виставку.
Виставка-музей має 20 тематичних розділів. Один з них присвячений газетам, які нині видаються у прифронтовий громадах. Серед експонатів виставки-музею журналіст Карачуна побачив і примірник слов’янської газети «Вісті».