- Категорія
- Новини Словʼянська
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 823
Пішов із життя колишній ректор ДДПУ Микола Нечволод
Микола Кузьмич Нечволод — це ціла епоха, велична й незабутня, Донбаського державного педагогічного університету
Ректорат, профспілкові організації, колектив працівників і студентів Донбаського державного педагогічного університету висловлюють щирі співчуття сімʼї, рідним і близьким Миколи Кузьмича Нечволода.
Дорогі колеги, студенти, випускники ДДПУ, освітяни та науковці Донецької області, краяни! Із великим сумом повідомляємо, що 24 січня 2024 року колишній ректор нашого університету, Учитель багатьох фізиків Донеччини, учений зі світовим імʼям, професор Микола Кузьмич Нечволод, закінчив свій життєвий шлях.
Микола Кузьмич Нечволод — це ціла епоха, велична й незабутня, Донбаського державного педагогічного університету. Невтомний, прогресивний, професійний, талановитий, інтелігентний, розумний, вічний двигун, завдяки якому університет отримав визнання та відкрив нові горизонти й можливості.
Микола Кузьмич не лише багато десятиріч працював у ДДПУ, він жив ним, марив ним, ним дихав і його плекав. Своє серце Микола Кузьмич віддавав своїй родині, колегам й учням, а його душа назавжди оселилася в рідному педагогічному університеті, де він працював понад 50 років.
Микола Кузьмич народився 11 січня 1937 року в Харківській області (м. Куп’янськ).
У 1961 році Микола Нечволод закінчив стаціонарне відділення фізико-математичного факультету Харківського державного педагогічного інституту ім. Г. С. Сковороди. У 1967 захистив кандидатську дисертацію та був направлений на роботу до Слов’янського державного педагогічного інституту. У 1967 — 1969 роках Микола Кузьмич працював старшим викладачем кафедри фізики в Слов’янському державному педагогічному інституті.
15 лютого 1968 р. йому був присуджений учений ступінь кандидата фізико-математичних наук. У 1969 — 1970 рр. Микола Кузьмич обіймав посаду завідувача кафедри фізики. У 1970 — 1974 рр. Микола Кузьмич –проректор із навчальної та наукової роботи. У 1988 році відбувся захист докторської дисертації за темою «Фізичні закономірності повзучості кристалічних тіл при низьких температурах (20-300К)», зі спеціальності 01.04.07 — фізика твердого тіла. У 1990 році Нечволоду Миколі Кузьмичу було присуджено вчене звання професора. У 1986 — 2003 рр. Микола Кузьмич обіймав посаду ректора Слов’янського державного педагогічного інституту.
У 1992 році виступив на запрошення ЮНЕСКО з доповіддю «Педагогічна освіта, соціальний прогрес та міжнародне співробітництво в епоху глобальних світових змін». У 2001 році Микола Кузьмич був запрошений ЮНЕСКО взяти участь у Міжнародному форумі в Оксфорді (Англія) з проблем вищої освіти. У жовтні 2001 року нагороджений золотою медаллю Міжнародної кадрової Академії «За заслуги в освіті». У листопаді 2001 року за досягнення в галузі науки і освіти Американський біографічний інститут, акредитований при ЮНЕСКО, присвоїв М. К. Нечволоду почесне звання «Видатна людина світу». У 2003 році за значні досягнення в галузі фізико-математичних наук ім’я професора М. К. Нечволода внесено Американським біографічним інститутом до першого всесвітнього біографічного довідника «Великі уми ХХІ століття».
З 2003 року до виходу на заслужений відпочинок Микола Кузьмич обіймав посаду радника ректора Державного вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет».
В університеті Микола Кузьмич був науковим керівником науково-технічного напрямку «Низькотемпературна повзучість алмазоподібних напівпровідників» та науково-дослідних лабораторій університету з фізики твердого тіла і напівпровідників. М. К. Нечволод — автор низки наукових праць (так само першої у світі монографії з низькотемпературної повзучості металів, діелектриків і напівпровідників) із проблем низькотемпературної фізики. Під керівництвом Миколи Кузьмича як наукового консультанта захищено 1 докторську та 2 кандидатські дисертації. Завдяки М. К. Нечволоду розроблено та здійснено цілу низку важливих заходів щодо вдосконалення підготовки педагогічних та науково-педагогічних кадрів для системи освіти, відкрито нові спеціальності; створено один з перших в Україні навчально-наукових педагогічних комплексів, який об’єднав навчально-виховні заклади Донецького регіону.
Микола Кузьмич є автором одного з перших українських підручників з фізики для студентів інженерно-педагогічних спеціальностей вишів України.
Микола Нечволод має такі державні нагороди:
Знак «Відмінник народної освіти» (1977); Медаль Макаренко О.С. (1980); Почесне звання «Заслужений працівник народної освіти України» (1999); Почесна грамота Кабінету міністрів України (2004).
Шановний наш пане Ректоре, вірний друже й наставнику, нехай памʼять про Вас буде вічною в серцях колег, студентів, учнів! Проводжаючи Вас, Легендо Донбаського державного педагогічного університету, вельмиповажний Миколо Кузьмичу, в останню подорож, дякуємо за знання, досвід і велике серце!
Спочивайте з миром, наш Ректоре! Ваше імʼя назавжди викарбовано золотими літерами в історії Донбаського державного педагогічного університету, Донеччини та фізико-математичної науки ХХ-ХХІ ст.
Висловлюємо щирі співчуття сімʼї, рідним і близьким Миколи Кузьмича Нечволода. Разом із вами в скорботному мовчанні схиляє голову весь колектив працівників, здобувачів вищої освіти, випускників Донбаського державного педагогічного університету. Сумує освітянська й наукова спільнота Донеччини.