Bloomberg: Півроку війни в Україні принесли шість результатів

Bloomberg: Півроку війни в Україні принесли шість результатів

Наступні шість місяців, швидше за все, будуть сильно відрізнятися від попередніх

24 лютого світ охопив жах на тлі того, як російські ракети падали на міста в Україні. США, Велика Британія і ЄС запровадили широкі санкції проти російського уряду і Владіміра Путіна. Люди, яким пощастило жити в країнах, які не зазнали вторгнення, кинулися допомагати українцям, як тільки могли, жертвуючи гроші, речі для біженців чи виходячи на протести проти війни.

У середу виповнюється рівно шість місяців з того жахливого дня, – пише Bloomberg. Початковий російський бліцкриг провалився, поступившись повільній війні на виснаження, яка триває на півдні і сході України. Ситуація зараз не менш тяжка, ніж в перші місяці вторгнення. Але демократичним урядам може бути важче переконати свої суспільства в цьому на тлі зростання цін на енергоносії і продукти. Bloomberg перелічує шість результатів, які з’явилися за шість місяців війни.

1. Жертви серед ні в чому невинних людей дуже тяжкі

Цілком можливо, що вже позаду ті місяці, коли жертви серед цивільних були найбільшими. Але сотні мирних українців досі втрачають життя. І ще багато людей будуть поранені. Видання зауважує, що пік загибелі цивільних в Україні припав на березень. Тоді загиблих і поранених в країні було більше 5 тисяч за місяць. Починаючи з травня і до липня включно втрати серед мирних українців були приблизно однаковими – менше 2 тисяч щомісяця. В серпні ж цей показник суттєво скоротився і став найменшим за всі 6 місяців війни.

2. Мільйони біженців розкидані по всій Європі

Ще до початку російського вторгнення були підрахунки, що від мільйона до п’яти мільйонів людей можуть поїхати з України в разі початку війни. Реальність показала, що ці оцінки були надто консервативними. Наразі по всій Європі розпорошені близько 6,7 мільйонів зареєстрованих біженців, якщо не рахувати тих, хто вже повернувся додому. Управління Верховного комісара ООН у справах біженців зафіксувала 11 мільйонів випадків перетину кордону з боку України і 4.7 мільйони в зворотному напрямку. Найбільше українців у Польщі, Німеччині і Чехії.

3. Глобальна підтримка України почала скорочуватись

Страхіття, які розгортаються в Україні, згуртували демократичний світ і його суспільства. У Великій Британії українські прапори досі можна побачити на вулицях як знак моральної підтримки. Уряди перерахували мільярди доларів на допомогу армії України, а також на гуманітарну і фінансову допомогу. Вони також запровадили санкції проти Путіна і його поплічників.

Але це не зупинило кровопролиття. І в редакції Bloomberg вважають, що суспільна підтримка України на Заході буде скорочуватися, чим довше буде тривати війна. Особливо на західні суспільства будуть тиснути власні проблеми, зокрема зростання цін. Опитування, проведене в 10 країнах Європи у травні, показало, що 42% респондентів вважають, що їхні уряди надто багато уваги приділяють Україні. Вони хотіли б, щоб влада їхніх країн більше займалася проблемами вдома.

4. Путін перемагає в енергетичній війні

Звісно ж, багато європейських проблем з’явилися з вини того ж самого ворога, що і у випадку України – через Путіна. Скидаючи бомби на українські міста, він також успішно перетворив в зброю поставки енергоносіїв. Прогнози енергетичних ринків досить похмурі. Журналіст Bloomberg Хав’є Блас писа, що, попри всі поточні індикатори, Путін перемагає в енергетичній битві. Росія досі отримує сотні мільйонів доларів від продажу нафти. І ці гроші йдуть на фінансування війни проти України.

Це означає, що Москва може дозволити собі відмовитися на деяких час від доходів, які вона отримувала від продажу газу, а заразом збільшити тиск на Берлін, Париж і Лондон. Ці столиці готуються до потужного дефіциту і зростання цін на енергію. Базова ціна на електроенергію в Німеччині за шість місяців піднялася до рекордного значення. Станом на 18 серпня вона становила 552 євро за Мегаватт-годину. І навряд чи цінник зменшиться у найближчий час.

Німеччина добре постаралася, щоб запастися газом до зими. Її мета – заповнити свої сховища до листопада на 95%. І зараз здається, що Берлін цілком здатен це зробити. Однак, ризик того, що зима буде холодна і темна через постійні відключення, все ще цілком реальний для багатьох країн на континенті. Тому що фізична наявність енергоносіїв – це половина справи. Інша половина – це ціноутворення. І тут ситуація стає дедалі важчою. Косово вже скорочує поставки після того, як у державного дистрибьютора закінчилися гроші, щоб імпортувати електроенергію з Албанії. У наступні шість місяців, швидше за все, багато інших країн зроблять теж саме. Велика Британія вже планує відключати електроенергію на короткі періоди в січні.

5. Швейцарія досі нейтральна, і це добре

Демократичний світ виступив єдиним фронтом проти звірств Росії в Україні. І це ставить одну країну в незручне становище. Йдеться про Швейцарію. Нейтралітет століттями був частиною швейцарської національної ідентичності.

Але чи може альпійська держава зберегти цю рису і при цьому захищати демократичні і гуманітарні цінності на тлі російського вторгнення? Журналіст Bloomberg Андреас Клутх переконаний, що Швейцарія повинна зберегти нейтралітет. Зрештою, рано чи пізно доведеться домовлятися про мир. І для цього будуть необхідне абсолютно нейтральне середовище. Женева залишається найкращим варіантом.

6. Наступні шість місяців будуть сильно відрізнятися від попередніх

Що ж далі? На думку експерта Школи передових міжнародних досліджень Університету Джона Хопкінса Гела Брандса, війна входить в третю фазу, яка може стати вирішальною. Першою була російська спроба бліцкригу. Другою – початок битви за Донбас. Третя ж фаза, на думку Брандса, повинна звідзначитися українським контрнаступом на півдні. Якщо Києву вдасться повернути контроль над значною територією, час буде на його боці. Це буде мати як психологічний, так і тактичний вплив.

Тим часом, Путін був сфокусований на тому, щоб переписати минуле і пережити теперішнє, повністю ігноруючи майбутнє. Поки що йому вдалося зберегти хоча б демонстративну публічну підтримку. Але це тому, що росіяни розраховують, що їм не доведеться розплачуватися за війну проти України. Однак, реальність неминуче нагадає про себе. І це буде болючий удар для росіян. Росія прямує в майбутнє, в якому її громадянам будуть доступні товари лише поганої якості, стандарти безпеки будуть низькими, прямих іноземних інвестицій майже не буде, а реальні доходи населення скоротяться. Ситуація, насправді, дуже нагадує кінець СРСР, якщо ця імперія хоч колись закінчувалося. Формально вона вже давно не існує. Але російська війна проти Україну – останній і найгірший прояв її передсмертної агонії. Проголошення української незалежності допомогло поваленню радянської імперії в 1991 році. Тож досить символічно і сумно, що Україна сьогодні опинилася в епіцентрі відчайдушної спроби Путіна повернути російське домінування. Можна цілком впевнено сказати, що останні 6 місяців змінили безліч життів, а також світовий порядок. І так само можна точно сказати, що наступні півроку можуть зробити те ж саме.