WP: Армія Росії вичерпала себе, стрімка втрата територій в Україні це доводить

Дефіцит живої сили, логістичні проблеми і втрата техніки можуть призвести до того, що Путіну доведеться обмежитися лише спробами зберегти ті території, які його війська вже захопили.

Швидка втрата Москвою контролю над більш ніж 6 тисячами квадратних кілометрів території на північному сході України може говорити про те, що армія Росії вже вичерпала себе як наступальна сила на найближче майбутнє. А це означає, що Владіміру Путіну доведеться обмежитися лише обороною на вже захоплених територіях, що робить його армію уразливою до додаткових поразок.

Про це пише Washington Post з посиланням на військових аналітиків. Ця ситуація стала протверезною реальністю для Путіна, чиї війська перетнули кордону України 24 лютого з завданням «демілітаризувати» і «денацифікувати» сусідню країну, але вже через п’ять тижнів були змушені відступити від Києва, щоб зосередитися на розширенні контролю над Донбасом, знищуючи все на своєму шляху артилерією. Українська армія перекреслює деякі російські завоювання на сході. В цей час Путін зіштовхнувся з проблемою поповнення виснажених російських військ і забезпечення їх технікою до такого рівня, щоб вони знову могли перейняти ініціативу на полі битви.

В результаті в української армії, яка й сама понесла значні втрати, з’явилося вікно можливостей для відновлення контролю над більшою частиною територій, перш ніж почнеться зима. Нові успіхи України, зокрема навколо Херсона, ще більше підірвуть російську мораль і збільшать тиск на Путіна, який вже зіштовхнувся з закликами російських «яструбів» провести загальну мобілізацію. Однак, вона може виявитися політично токсичною для його режиму.

Швидке падіння російського фронту в Харківській області «відображає спектр проблем з живою силою і низькою мораллю в перевантаженій російській армії», – сказав військовий аналітик центру CNA Майкл Кофман.

«Російський військовий підхід принципово нежиттєздатний. Російські сили зіштовхнулися з виснаженням, проблемами з забезпеченням і стрімкою деградацією бойової ефективності», – сказав експерт.

Кофман вважає, що «часткова мобілізація» в Росії може дати поштовх наступного року. Але Москві бракує сил в короткостроковій перспективі, щоб захистити території на півдні України і водночас серйозно просуватися на Донбасі. Колишній командувач Армії США в Європі, генерал у відставці Бен Ходжес сказав, що російська армія досягла того, що військовий філософ Карл фон Клаузевіц називав «точкою кульмінації». Це момент, коли агресор не може продовжувати свою атаку. Ходжес впевнений, що саме українська армія «допомогла» ворогу досягти такого стану.

«Те, що зараз відбувається, це кульмінація кількох місяців тяжкої роботи, планування і підготовки, які проводилися в Генеральному штабі України з метою підірвати російську логістику, знищити командні пункти, знищити ворожу артилерію і склади боєприпасів, щоб ослабити росіян настільки, щоб вони стали уразливими до контратак», – сказав Ходжес.

За його словами, ключове питання зараз полягає в тому, «чи зможуть українці продовжувати» свою діяльність. Ходжес впевнений, що західні партнери України продовжать надсилати зброю і розвідувальні дані Києву, щоб українська армія продовжила тиснути на ворога. Але буде не легко підтримувати забезпечення операцій пальним, боєприпасами і сповненим сил особовим складом, не втрачаючи при цьому імпульс. Ходжес вважає, що численні міжнародні партнери повинні допомогти Києву.

«У росіян не просто проблеми з живою силою і бажанням воювати, у них фактично немає друзів. Іранські безпілотники не врятують ситуацію. І я дуже скептично ставлюся до повідомлень про те, що КНДР буде постачати артилерійські снаряди і що це буде мати вплив», – сказав американський генерал.

Washington Post допускає, що увага українських військових, цілком можливо, буде зосереджена на Херсоні, де російські сили обороняються на уразливому шматку території на правому березі Дніпра. Росія відправила в цей район елітні сили, щоб захистити позиції. І аналітики кажуть, що саме тому українським військовим важко вести бій на цьому напрямку.

«Росія буде старатися подбати про те, щоб все не розпалося ще й в Херсоні. Гадаю, їй буде дуже важко відновитися після двох швидких поразок поспіль», – сказала аналітик центру RAND Corp Дара Массікот.

Вона зауважила, що тиск на Москву зростає на тлі того, що «мобілізовані» на Донбасі бійці бунтують, а російські військові підрозділи в деяких випадках відступають раніше, ніж доводиться вступити в бій. І це пов’язано з «тим, як Росія дуже жорстоко поводилася зі своєю бойовою силою».

Під час швидкого відступу з Харківської області Росія також втратила чимало важливої техніки, яку буде важко замінити. За попередніми оцінками військового аналітика Якуба Яновського, російська армія втратила 40 танків, 50 БМП, 35 броньованих машин і два літаки. Раніше чиновники США говорили, що за півроку війни Росія втратила 80 тисяч бійців вбитими і пораненими. Російська військова аналітична група Conflict Intelligence Team (CIT), яка тепер базується в Грузії, вважає, що втрати техніки і особового складу настільки тяжкі, що російські військові можливості в Україні скоротилися з «здатних атакувати» до «здатних підтримувати обмежену оборону».

Український успіх в Харківській області викрив слабкість 11-го армійського корпусу РФ, який базується в Калінінграді, і розхваленої Першої гвардійської танкової армії, яка базується в Москві.

«Раніше ми не були впевнені в систематичному характері проблем, відомим нам з перехоплень, в яких говорили про дефіцит робочого обладнання чи занедбання командирами окремих підрозділів. Але тепер виявилося, що 11-й армійський корпус повністю не здатен захищати фронт», – сказав експерт CIT Руслан Левієв.

В CIT кажуть, що 11-й армійський корпус РФ був головною силою, яка повинна була дати відповідь на український контрнаступ. Однак, він навряд чи зможе виконувати завдання самостійно у найближчому майбутньому. Український наступ також виявив, що «організаційна структура Першої танкової армії була повністю зруйнована через великі втрати і надто тривалу участь в боях», – сказав Левієв, додавши, що втрата цих двох формувань – це «серйозна втрата для армії Росії».

Перша гвардійська танкова армія РФ вважалася елітною силою, завданням якої було захищати Москву. А в разі війни з НАТО, вона повинна була очолити контратаки, – пояснили в Міноборони Великої Британії у вівторок. Але в CIT кажуть, що це формування з лютого зазнало тяжких втрат, через які російське Міноборони було змушене розподілити те, що лишилося, між різними підрозділами.

«Тож замість незалежних формувань в структурі однієї дивізії залишилися лише фрагменти. І з цих фрагментів вони зібрали нові батальйонно-тактичні групи. Все перетворилося в мішанину», – пояснив Левієв.

«Росія не має можливостей повернути позиції, які вона втратила в Україні», – переконаний він.

Однак, в CIT вважають, що Росія все ще здатна захистити свої позиції поблизу Херсона. Washington Post пише, що поразки на полі битви створили проблеми для Путіна вдома. Ярі прихильники війни проти України почали критикувати російського президента за те, що він не провів масову мобілізацію в Росії і продовжує називати агресію проти сусідньої країни «військовою операцією». Але навіть якщо Путін піде на політичний ризик і оголосить мобілізацію, минуть місяці, перш ніж вдасться підготувати і забезпечити всім необхідним нових солдатів. А весь цей час численні проблеми Росії на полі битви будуть залишатися без вирішення.

«У мене є деякі питання щодо того, чи система взагалі здатна виконати наказ про мобілізацію на даному етапі. Хто буде проводити тренування або хто очолить цих нових людей? Доведеться покладатися на офіцерів-резервістів. Яка техніка буде використовуватися?» – сказала Массікот.