- Категорія
- Статті
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 3141
Які комунальні борги жителів Слов’янська закінчаться судом
Найбільші борги у людей — за теплову енергію. І це зрозуміло, адже тарифи на тепло — найвищі. Хтось заборгував кілька тисяч гривень, у когось борги сягнули десятків тис. грн. Коли питання стягнення боргу буде вирішувати вже суд — дізнавався журналіст Карачуна
Нещодавно Карачун повідомив, що Слов’янський суд видає накази про стягнення заборгованості за комуналку. Але «за кадром» тієї статті лишилися деякі питання. Зокрема, про розмір заборгованості, після якої можна очікувати, що виконавець комунальної послуги звернеться до суду.
Який розмір заборгованості за комуналку є підставою для примусового стягнення? Чи будуть комунальники подавати до суду на споживачів, які мають борг у кілька сотень гривень?
Як показує практика, комунальники рідко вдаються до юридичного тиску на боржника навіть тоді, коли суми боргу переходять позначку тисячі гривень. Бо що таке нині та тисяча…
Але є, напевне, якась межа, після якої «терпець уривається». Яка ж вона, ця межа?
Про те, як ОКП «Донецьктеплокомуненерго» працює зі своїми боржниками, журналіст Карачуна розпитував у першого заступника генерального директора підприємства Сергія Микитишина.
— Сергію Васильовичу, давайте одразу уточнимо: чи існують нині юридичні підстави стягувати заборгованість за теплову енергію через суд? Адже в інтернеті є чимало публікацій, де стверджується, що до закінчення воєнного стану в Україні постачальники послуг ЖКГ не мають права примусово стягувати борги. Пишуть, що, мовляв, є відповідна постанова уряду.
— Це не зовсім так. Запровадження воєнного стану не звільняє громадян від сплати житлово-комунальних послуг. Зміни до законів з цього питання до сьогодні не вносилися. Відсутня й загальна заборона на стягнення боргів у судовому порядку. Винятком є лише внутрішньо переміщені особи. Проте, навіть у цьому випадку заборона є тимчасовою (лише до припинення чи скасування воєнного стану в Україні).
Хоча навіть у такому випадку не варто «нарощувати» борги та чекати. Війна обов’язково закінчиться, і тоді родина може зіткнутися з не підйомним розміром боргу. А оплачувати його все одно доведеться.
Тому ОКП «Донецьктеплокомуненерго» продовжує звертатися до суду для стягнення заборгованості з боржників і, як можна побачити з судової практики, суди підтверджують правомірність вимог підприємства. А далі на боржника чекає примусове стягнення.
Читайте також
— Йдеться про заборгованість, яка виникла до 24 лютого 2022 року, чи після цієї дати — також?
— Враховується уся сума заборгованості.
— А як можна реально стягнути борг? Чимало жителів Донеччини виїхали, стали внутрішньо переміщеними особами, багато людей перебувають за межами країни. Де їх шукати? Чи існують зараз якісь реальні важелі впливу на боржників?
— Для цього і підприємство, яке зацікавлене отримати належні йому кошти, і державний виконавець, вживають ряд передбачених законодавством заходів.
Одним з головних, та одночасно найболючіших для боржників — є негайне блокування банківських карток боржника та й взагалі рахунків. І така робота активно проводиться.
— Яка нині ситуація по Донецькій області з боргами за теплову енергію?
— На жаль, боргів багато. На сьогодні, від населення збираємо близько 40 відсотків платежів. По Слов’янську відсоток є ще меншим.
— Частину боржників зрозуміти можна. Наприклад, якщо сім’я евакуювалася з міста (не по своїй волі) і, відповідно, не проживає у квартирі, а їй приходять платіжки із солідними сумами. Це справедливо?
— Так має бути. Навіть при відсутності споживача у приміщенні, його домівка (житлове приміщення, квартира) будуть опалюватися. Від опалення не можливо тимчасово відмовитись, як від інтернету, чи просто відімкнути окремого споживача, як це передбачено для електроенергії, води, газу.
Ця вимога чинного законодавства обґрунтована — житлові приміщення треба опалювати для збереження їх та всього будинку. У цьому, до речі, зацікавлені і самі мешканці (а особливо власники майна), адже якщо взимку квартира не опалюватиметься, вона відсиріє, стіни покриються пліснявою.
Це вже не перший опалювальний період після початку повномасштабного вторгнення та початку активних бойових дій в регіоні, і тому вже не раз нам доводилося чути від наших земляків, які поверталися з евакуації до своїх домівок, слова вдячності за нормальний житловий стан їх квартир та будинків. Запевняю вас: без опалення, стан будинків та квартир швидко буде погіршуватися, і тоді на ремонти доведеться витрачати набагато більше грошей.
Читайте також
— Після якої заборгованості за теплову енергію ОКП «Донецьктеплокомуненерго» зазвичай звертається до суду з позовом про стягнення боргу?
— На це впливає багато умов. Проте, у будь-якому разі радимо не доводити до цього і сплачувати за теплопостачання.
— Коли підприємство розпочало активну роботу з населенням по стягненню боргів?
— Ми її не припиняли. На сьогодні приблизно тридцять відсотків наших боржників уже отримали виклик до суду.
Я розумію: у більшості українців зараз складна фінансова ситуація. Зайвих грошей немає ні в кого. Тому моя порада така: треба або вчасно платити за тепло, або оформлювати реструктуризацію боргу. Іншого варіанту не існує.
— Є принаймні три причини, через які багато-хто з жителів Донеччини не платить за комунальні послуги. 1) нестача грошей; 2) сподівання, що після війни держава спише борги; 3) страхи, що будинок потрапить під обстріл і буде зруйнований. Мовляв, який тоді сенс платити? Прокоментуєте?
— Війна колись закінчиться.Чи будуть списувати борги? Минуло вже більше 1,5 роки з часу повномасштабного вторгнення, і поки немає реальних передумов щодо запровадження списання комунальних боргів. Підіймаючи такі питання, потрібно одразу розуміти, що для цього має бути відповідна компенсація збитків виконавцям комунальних послуг. Чи є у нашій державі кошти на таку компенсацію зараз або після перемоги?
Аби подавати тепло в оселі громадян, нашому підприємству треба придбавати по передоплаті газ та електроенергію, купувати пально-мастильні матеріали. А ще ж маємо платити заробітну плату персоналу підприємства, платити податки тощо. Для усього потрібні гроші.
— Опалювальний сезон у Слов’янську та Донецькій області має розпочатися 1 листопада. Так і буде? Ніщо не завадить?
— Відповідне рішення Слов’янська міська військова адміністрація вже прийняла. Зі своєї сторони підприємство вживає усіх заходів для своєчасного початку та сталого проходження нового опалювального періоду. Розуміємо, будинки охолонули. Треба їх нагрівати!