- Категорія
- Статті
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 396
Слов’янська книгарня «Є» була успішним бізнесом. Які перспективи є у «Є» новому місці?
Хто з українців готовий заплатити за хорошу книгу дві тисячі гривень? Чи може інтернет замінити друковані книжки? Відповіді на ці та інші запитання журналіст Карачуна шукав під час спілкування з директором тернопільського магазину мережі книгарень «Є» Віктором Разживіним.
Перша частина статті про релокований зі Слов’янська книжковий бізнес викликала значний інтерес у читачів Карачуна. Приміром, тільки на нашому сайті стаття «Житель Слов’янська відкрив у Тернополі бізнес, який мав у рідному місті» набрала понад сім тисяч переглядів. Це свідчить, передусім, про інтерес містян до подальшої долі популярного книжкового магазину, а також про те, що слов’янців цікавить не тільки їжа на столі, а й «їжа духовна», якою, безперечно, є книги.
Як ми уже писали, нині на полицях книжкових магазинів мережі «Є» стоять виключно українські книги. Вони користуються попитом. Причому, як класика, так і твори сучасних авторів.
Серед відвідувачів книжкового магазину є чимало молоді. Що, на перший погляд, є дещо дивною ситуацією, адже у суспільстві побутує думка, що молодь «сидить» виключно в інтернеті.
А що для вас книги: бізнес, хобі, натхнення, віддушина душі?, — запитую у Віктора Разживіна.
— Я — книжна людина. Читаю з чотирьох років і продовжую читати до цього часу. Щороку прочитую не менше ста книжок. Мені подобається сам процес читання книг: шурхіт сторінок, запах друкарської фарби нових книг, відкриття чогось нового. Книги — це водночас мій бізнес і моє захоплення. Вони мої мовчазні співрозмовники, порадники. Людина зростає духовно, коли читає хороші книжки. Може, саме тому в мережі книжкових магазинів «Є» так багато літератури для дітей і юнацтва. А щодо бізнесу… Так, я працюю у мережі, яка продає книжки. Але це не означає, що моя домашня бібліотека маленька. Вона досить солідна.
— Зараз розвинена торгівля книгами онлайн. І це, безумовно, створює конкуренцію книжковим магазинам. Ви її відчуваєте?
— В нашій мережі також можна замовити книгу онлайн. Але при цьому чимало покупців приходять до книжкового магазину, аби тут, у спокійній обстановці, погортати сторінки книг, вибрати книгу відповідно до своїх уподобань. За моїми спостереженнями, більшість покупців все-таки приходять за книгами у магазин.
— Хто найчастіше купує книги — можете «обмалювати образ» покупців книгарень?
— Старше покоління — ті, хто раніше читали книги, залишилися нашими читачами. Але останнім часом я бачу в нашому магазині чимало молодих людей. І це радує. Звісно, багато що залежить від фінансового стану людини. Книги — не дешеве задоволення.
— Скільки зараз коштує найдорожча книга у вашому магазині?
— Близько двох тисяч гривень. Це подарунковий варіант «Енеїди» Котляревського: книга із срібними вставками. Звісно, таку книгу для звичайного читання люди не купують, але як подарунок — чудовий варіант!
— Свого часу я також захоплювався читанням книг. Приміром, ще юнаком перечитав усього Павла Загребельного. Може, це був не кращий вибір, але я вдячний письменнику за ті години художньої насолоди, що подарували мені його твори. До того ж, як на мене, хороші українські книги допомагають удосконалювати знання мови. А що б ви порадили тим українцям, які поки що не дружать з книгами?
— Звісно, моя порада — читати, читати, читати хороші книги! Які саме? Багато хто радить читати класику. Звісно, це правильний вибір. Але, як на мене, класична література — це як вишукана їжа. Її гарно споживати під час походу до ресторану. Але на щоденне споживання класика навряд чи годиться. Скажу відверто: складно уявити людину, яка щодня після роботи читає «Кобзар» чи «Кайдашеву сім’ю». Хоча я згоден з тим, що саме класика формує допитливого і грамотного читача. До речі, класику почали видавати досить гламурно і вишукано. Але молодь, діти тягнуться до сучасної літератури. Молодь полюбляє читати фентезі, детективи.
— Чи є такі покупці, які шукають на полицях тільки книги конкретного автора? Приміром, кажуть: «Дайте мені Сергія Жадана!».
— Зараз досить багато покупців, які перед відвідуванням книгарні складають своєрідний «wich-лист», і у магазині вже йдуть за цим списком.
А бува, що покупці орієнтуються на поради продавця книг. Найчастіше таких порад потребують покупці біля полиць з дитячою літературою, адже батьки, як правило, погано орієнтуються в дитячих книгах.
(Фото 4 Чільне місце у книгарні займають полиці з дитячою літературою)
— Продаж книг — не таких швидкий бізнес, як, скажімо, кав’ярня. Чому ви обрали саме його?
— Кожному — своє. До того ж, як показує практика, торгівля книгами може бути успішним бізнесом. Про це свідчить хоча б такий факт: у 2022 році мережа книгарень «Є» налічувала тридцять книгарень, зараз — 71.