Що треба, аби у Слов’янську взимку було опалення?

Розповідає керівник міської військово-цивільної адміністрації

Жителі міста продовжують повертатися до Слов’янська. Не масово, звичайно, але й не тільки за теплими речами.

Наші земляки їдуть додому! І це не дивно: дається взнаки моральна та фізична втома від піврічних поневірянь по чужих кутках. А вдома, як відомо, і стіни допомагають.

Так, допомагають. Але тільки до тих пір, доки надворі комфортна плюсова температура. Та чи в змозі рідні стіни зігріти, коли почнуть дошкуляти зимові холоди? 

І як вони можуть зігрівати, якщо централізоване опалення наступної зими в Донецькій області буде відсутнє? Про це, зокрема, попереджає населення області керівництво Донецької військово-цивільної адміністрації.

А по Слов’янську гуляють чутки, що, нібито, місцеві газовики працюють над відновленням газопостачання.

Наскільки ці чутки далекі від реальності?

Неочікувану відповідь на це запитання дав керівник Слов’янської міської військово-цивільної адміністрації Вадим Лях в інтерв’ю телеканалу «Інтер».

- А опалення реальне у вашому місті?, – запитала журналістка.

- Працюємо над цим питанням,- відповів Вадим Лях. І далі продовжив:

– Але потрібно розуміти, що не тільки постачання газу в Донецьку область дозволить давати тепло нашим громадянам. Треба розуміти, що для цього потрібна ще й стабільна робота електромереж. Необхідне також стабільне водопостачання (а у Слов’янську за останні півроку вода, було, зникала на три місяці). Вода у нас є, але її треба подавати по водогонам. Для цього теж потрібна електроенергія. А як можна забезпечити стабільне постачання електроенергії, якщо через постійні обстріли зазнають ушкоджень і виходять з ладу високовольтні лінії електропередач? Відновлювати їх під обстрілами також не можливо. Отож енергетикам доводиться очікувати якихось бодай невеличких пауз, і лише тоді ремонтувати пошкоджені лінії електропередач. 

Аналогічна ситуація може бути і з газопостачанням. Отож, сподіватися на газ, як на якусь «панацею», не варто. Навіть у приватному секторі, де у будинках встановлені сучасні котли опалення, для їх роботи теж потрібна електрика, не тільки газ. Таким чином, є багато складових для того, аби взимку у Слов’янську було наявне теплопостачання.

І головна складова – військова ситуація. Тому що ніхто не може гарантувати, що не буде обстрілів, що знову не зазнають руйнувань газогони, трансформаторні підстанції тощо.

Проте є ще одна суттєва причина, яка може гальмувати відновлення централізованого газо та теплопостачання. Але про неї влада чомусь не згадує. 

Це відсутність … споживачів послуги з теплопостачання. 

Не секрет, що у більшості багатоквартирних будинків нині проживають три, п’ять, ну, десять відсотків мешканців. Решта – виїхали. Подавати тепло у квартири тільки реальних мешканців багатоквартирного будинку – технічно не можливо. А якщо подавати тепло на весь будинок, хто буде за нього платити – в тому числі і ті, хто виїхав? 

Всі розуміють, що це не реально. Бо, як відомо, багато-хто з наших земляків не поспішав розраховуватися навіть за спожите тепло! 

Отож, висновок лежить на поверхні: для того, аби можна було вести мову про відновлення газо та теплопостачання у Слов’янську та усіх інших населених пунктах Донеччини, треба, аби воїни ЗСУ якомога далі відігнали окупантів. Тоді і регулярні обстріли припиняться, і додому можна буде повертатися.