- Категорія
- Статті
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 13
Газ та тепло у Слов'янську: які шанси на опалювальний сезон?
Чим холодніше надворі, тим більш актуальною стає тема опалення житла. Причому, вона хвилює не лише тих жителів Слов'янська, які залишились у місті. Відповіді на запитання: «як, де будемо зимувати?» сьогодні також шукають і ті наші земляки, які свого часу евакуювалися зі Слов'янська та стали вимушеними переселенцями. Помикавшись кілька місяців по чужих кутках, вони (ми) мріють про повернення до рідних домівок.
А після того, як українські воїни відсунули фронт від Слов'янська, і в місті тепер помітно тихіше, ці мрії почали набувати рис реальності. І багато хто почав серйозно замислюватися: а чи не час повертатися додому?
І дехто вже повертається.
Минулого тижня журналіст «Карачуна» на кілька днів знову приїзджав до Слов'янська. І був приємно вражений побаченим: на вулицях міста стало помітно більше людей та автомобілів, відновлюють роботу установи сфери послуг, громадський транспорт. Комунальники прибирають і вивозять з міських вулиць опале листя та каштани. На ринку "Центральний" в деякі дні вже стільки людей, що "ні проштовхнутися, ні припаркуватися".
Слов'янськ поступово оживає.
І головне: у місті вже не чути артилерійської канонади. І стали рідкішими «прильоти». Буває, що це затишшя триває по кілька днів. І тоді складається враження, що у місті вже можна спокійно жити!
Доводилося чути такі думки: мовляв, у тому ж Дніпрі, куди виїхали тисячі жителів Слов'янська та регіону, зараз набагато небезпечніше через обстріли, ніж у Слов'янську. «Так, до нас теж прилітає, у нас також гинуть люди. Але де зараз в Україні безпечно?», – кажуть слов'янці, які вже повернулися додому з евакуації.
І тепер їх турбують інші питання: коли газовики відновлять газопостачання? Газ у Слов'янську дадуть лише до будинків приватного сектору, чи й до багатоквартирного житлового фонду? А, може, ще й опалення увімкнуть?
До Слов'янська може повернутися півміста
Ці питання виникли не на порожньому місці.
Зокрема, 5 жовтня АТ «Донецькоблгаз» офіційно оголосило про збір заяв на поновлення газопостачання для побутових споживачів газу.
Сьогодні у своєму традиційному ранковому зверненні до жителів Слов'янська керівник Слов'янської військової адміністрації Вадим Лях підтвердив, що Слов’янське управління газового господарства проводить роботи щодо відновлення подачі газу до будинків приватного сектору.
Таким чином, є велика ймовірність того, що приблизно через два-три тижні (поки що, на жаль, не відомі терміни подачі газу до Донецької області) до будинків жителів приватного сектору подаватиметься газ. Отже, буде й можливість опалювати житло.
Щоправда, для цього потрібна також наявність стабільного електропостачання. Але, як показує практика, у Слов'янську зараз немає системних проблем з електропостачанням (за винятком аварійних ситуацій).
Отже, якщо не буде серйозного загострення на фронті у північній частині Донецької області, якщо наші вистоять під Бахмутом, після подачі газу до будинків приватного сектору до Слов'янська повернеться приблизно половина жителів міста.
Які шанси у мешканців багатоповерхівок?
Багато мешканців багатоповерхових будинків припускають, що після того, як у Слов'янську буде відновлено газопостачання приватного сектору, газовики почнуть подавати газ і у багатоквартирні будинки. Напевно, так воно й буде. Запитання: коли?
А тут все упирається в … опалення.
На жаль, централізованого опалення у майбутньому опалювальному сезоні у Слов'янську не буде.
Чому не буде опалення? Причин кілька, і вони взаємопов'язані.
Уявімо собі ситуацію: системи опалення всіх багатоквартирних будинків заповнені водою, на котельні подано газ, тепло пішло трубами в будинки... Уявімо навіть, що ніде, ні в чиїй квартирі, не прорвало при цьому труби і не затопило сусідів, які виїхали в евакуацію. І раптом – потужні обстріли, внаслідок яких виведено з ладу трансформаторні підстанції, високовольтні лінії електропередач. Результат: насосні станції котелень знеструмлені, теплоносій не подається. А за вікном – зима, мінусова температура.
Що робити? Терміново зливати воду з опалювальних систем, щоби не порвало труби-батареї. Скільки для цього знадобиться часу – день, два, три? Встигнемо? Не факт.
Хто захоче ризикувати? Відповідь: ніхто.
Таким чином, на централізоване опалення у багатоквартирних будинках жителям Слов'янська розраховувати цього сезону не доводиться.
А якщо в цих будинках не буде тепла – чи багато людей знайдеться, які погодяться «зимувати» хоч і в рідній квартирі, але за нульової температури? Питання риторичне.
Це означає, що мешканці багатоквартирних будинків «зимуватимуть» поза своїми квартирами – у родичів, друзів, які живуть у приватних будинках, або далеко від рідної домівки – в евакуації.
Чому не можна зараз подати газ у квартири
Більшість мешканців багатоквартирних будинків виїхали з міста 5-6 місяців тому, коли в місті та в їхніх будинках ще був газ. Потім газ було відключено по всьому місту. І тепер, щоб відновити газопостачання, працівникам управління газового господарства потрібно перевірити стан газових мереж та приладів у кожного абонента.
Пам'ятаєте, коли газовики починали подавати газ у нові будинки – лише після того, як кожен абонент проходив «іспит» у міськгазу. Звісно, цей інструктаж – звичайна формальність. Але без неї, навіть якщо один мешканець будинку не пройшов інструктаж, газ на будинок не подавався – навіщо газовикам брати на себе відповідальність?
Зараз – подібна ситуація: поки газовики не перевірять газові мережі та прилади у квартирі кожного абонента – газ на будинок подано не буде.
Але як зайти у квартиру кожного мешканця багатоквартирного будинку, якщо його мешканці – по всьому світові… І коли вони повернуться-приїдуть – невідомо.
А якщо в чиїйсь неперевіреній квартирі відбудеться витік газу? А витік – це, як відомо, загроза вибуху!
Коли можна буде повертатися додому
За найоптимістичнішими прогнозами, повернутися до Слов'янська не вийде раніше весни 2023 року. І то, лише в тому випадку, якщо ситуація на фронті і далі розвиватиметься за українським сценарієм.
А поки що обстріли українських міст і сіл тривають і навіть посилюються. У цій ситуації доводиться не лише мріяти про повернення до рідного міста, а й думати про те, як після включення сирени встигнути добігти до найближчого укриття.