- Категорія
- Статті
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 3766
Хто сьогодні у виграшу: продавці чи покупці нерухомості у Слов’янську?
Активні гравці на ринку нерухомості Слов’янська сьогодні — любителі шампанського («хто не ризикує, той не п’є шампанське»). Але наскільки виправданий цей ризик? Поточну ситуацію з купівлею/продажем житлової та комерційної нерухомості досліджував журналіст Карачуна
Від початку великої російсько-української війни ринок нерухомості на Донеччині завмер більш як на півроку: були закриті усі реєстри. Нотаріуси, як і більшість донеччан, виїхали у тилові регіони України.
І лише рік тому ринок нерухомості почав оживати. В тому числі — у Слов’янську.
Міністерство юстиції України відкрило реєстри (у першу чергу — речових прав). До Слов’янська почади повертатися з евакуації приватні нотаріуси. У середині листопада 2022 року вони вже посвідчували перші угоди з нерухомістю.
Ринок нерухомості оживав повільно
Щоправда, таких угод тоді було дуже мало. Після відновлення роботи, нотаріуси більше займалися посвідченням нотаріальних копій, заяв, довіреностей на розпорядження транспортними засобами тощо. Найбільш затребуваними були справи про спадщину, адже чимало наших земляків через війну пропустили терміни нотаріального оформлення таких справ.
Як розповідав тоді журналісту Карачуна приватний нотаріус Віталій Бігун, упродовж перших місяців після відновлення роботи, угоди по нерухомості укладалися дуже рідко: з періодичністю «одна угода на тиждень». І це було зрозуміло: більшість наших земляків ще не оговталися від трагічних подій перших місяців повномасштабної війни, отож питання продавати/купувати нерухомість їм і в голову не приходило.
Але поступово угод по нерухомості ставало дедалі більше. Починаючи з весни поточного року, кількість таких угод зросла до 4-5 на тиждень. І це при тому, що нині у Слов’янську працюють лише п’ять приватних нотаріусів: Віталій Бігун, Вадим Бочко, Ганна Зубкова, Андрій Панченко, Олена Паращук.
— Яку нерухомість зараз продають/купують у Слов’янську? , — запитую у Віталія Бігуна.
— Якщо говорити про житлову нерухомість, то це об’єкти економ класу: одно-двокімнатні квартири — здебільшого у «хрущовках», або у панельних будинках, або житло у віддалених районах. Три або чотирикімнатні квартири дуже рідко виставляються на продаж. Продається/купується і комерційна нерухомість. Але тільки якісь недорогі об’єкти: приміром, невеличкі магазинчики, або десь у селі. Магазини можуть бути розташовані і у центрі Слов’янська, але їх площа незначна. А от магазинів площею 200-300 квадратних метрів ніхто не продає і, відповідно, не купує, — коментує Віталій Бігун.
Напевне, це не дивно, адже власники солідної комерційної нерухомості, як правило, люди заможні. Часто у них є ще якісь інші комерційні активи, які дають дохід. Звісно, заможні слов’янці не схильні «скидувати» за півціни свою нерухомість.
Як війна впливає на вартість нерухомості
«За півціни» — то, звичайно, образний вислів. Але існують реальні ціни на нерухомість у Слов’янську. Які вони сьогодні?
На жаль, точну відповідь на це запитання вам не дасть жоден ріелтор, чи нотаріус.
Ціни на житлову, комерційну нерухомість у прифронтових населених пунктах Донеччини залежать від багатьох чинників: стану, місцезнаходження об’єкта нерухомості, бажання продавця продати, а покупця придбати саме ці квартиру, будинок, магазин, офіс, земельну ділянку тощо. А ще, не в останню чергу, від воєнної ситуації на лінії фронту: якщо вона більш-менш спокійна, покупців більше і вони більш активні, якщо ситуація погіршується, кількість людей, які схильні ризикувати і вкладатися в нерухомість, різко зменшується.
Звісно, однаково ризикують як продавці нерухомості, які готові давати суттєві знижки (20-30 відсотків від довоєнної вартості), так і покупці. Адже війна триває, і сьогоднішня приваблива нерухомість у «тиловому» Слов’янську завтра може перетворитися на купу будівельного сміття.
Щоправда, така ж доля може спіткати будь-яку нерухомість у будь-якому регіоні України, бо війна триває!
Але, звичайно, шанси різні.
У війни немає і не може бути жодних гарантій. Сьогодні під суцільним вогнем ворога Авдіївка, а що буде завтра? В тому числі — у нашому рідному Слов’янську?
У справах по спадщині справжній бум
За словами Віталія Бігуна, ведення спадкових справ — найбільш затребувана сьогодні послуга нотаріусів Краматорського району Донеччини.
— Спадкові справи у мене розписані на місяць вперед, — говорить Віталій Бігун. — Така ситуація пояснюється передусім том, що нині у Слов’янську працюють усього п’ять нотаріусів. Ну, і, звичайно, людей непокоїть ситуація, коли у них на руках немає відповідних документів, які підтверджують їх право на спадщину. Тому вони поспішають (і правильно діють) завершити юридично процес входження у спадщину. Наші земляки знають про ситуації, коли у населених пунктах, які пройшли через окупацію, знищені усі архіви. І дуже складно потім відновити документи.
Проте, не всі жителі Донеччини можуть нотаріально оформити своє право на спадщину. Певні проблеми виникають у жителів деяких деокупованих населених пунктів. Ось що розповів Карачуну Віталій Бігун:
— Поряд зі Слов’янськом є два міста, які пройшли через окупацію. Це Святогірськ і Лиман. Але у цих містах діаметрально протилежна ситуація з видачею людям документів для оформлення спадкових справ.
Керівництво Святогірської громади знайшло усі необхідні можливості: вчасно вивезло і зберегло архів, визначило відповідального спеціаліста, який здійснив підключення до реєстру тощо. Тому жителі цієї громади сьогодні не мають жодних проблем з вступом у спадщину. А затим, за необхідності, вони можуть відчужувати свою спадкову нерухомість.
А от жителі Лиману такої можливості не мають, тому що місцева влада не видає їм необхідні довідки, які б давали нотаріусам можливість оформити спадщину, або здійснити купівлю/продаж житлової нерухомості.
Як нотаріус, я спілкувався з цього приводу з працівниками лиманського ЦНАПу. Результат, на жаль, нульовий.
Кожне рішення — індивідуальне
— Чи купують/продають зараз слов’янці земельні ділянки? Адже це нерухомість з мінімальним ризиком?
— Звісно, продають. Приміром, на наступному тижні у мене заплановані дві угоди по продажу земельних ділянок. Їх цільове призначення — для обслуговування житлового будинку.
А от угоди по землях сільськогосподарського призначення (відчуження паїв) ми поки що не посвідчуємо. Причина — завантаженість нотаріусів іншими, більш актуальними, справами. Тими ж спадковими справами. Хоча попит на продаж паїв існує.
— Яку ви можете дати пораду потенційним продавцям і покупцям нерухомості у Слов’янську? Ризикувати? , — запитую наостанок у Віталія Бігуна.
— Я не ріелтор. Моя робота — юридично оформити бажання клієнтів (домовленість між продавцем і покупцем). Проблем з цим нині немає. Усі нотаріальні дії, які нотаріуси Краматорського району виконували до війни, на 99,9 відсотків доступні і зараз.