- Категорія
- Статті
- Дата публікації
- Кількість переглядів
- 53
Чи мають жителі Слов'янська під час війни сплачувати за опалення житла?
Фото з архіву КарачунаОпалення житла – найбільш вагома стаття витрат серед усіх комунальних послуг. Але якщо в приватному будинку можна якось регулювати подачу теплоносія, то в багатоквартирних будинках такої можливості немає.
Якщо говорити про Слов'янськ, то в місті є тільки два багатоквартирні будинки (№ 4 і № 22-А по вул. Центральна), які мають горизонтальне розведення труб опалення. Це дає можливість мешканцям самостійно, на власний розсуд, регулювати подачу теплоносія до квартири у бік збільшення або зменшення.
Мешканці решти багатоквартирних будинків жорстко «прив'язані» до послуг тепломережі, і можуть частково економити на опаленні житла лише за допомогою вузла обліку теплової енергії, встановленого на введенні в будинок.
Але зараз мова – не лише про економію грошей за опалення. До редакції «Карачуна» звертаються мешканці багатоквартирних будинків Слов'янська, яких цікавлять різні аспекти оплати за опалення житла під час війни.
Наприклад, чи потрібно платити за опалення, якщо мешканці будинку, відгукнувшись на заклики місцевої влади, ще навесні виїхали зі Слов'янська? Їхні аргументи: ми не споживаємо послугу, не просили її надавати, евакуювалися не з власної волі! Отже, чому ми повинні платити?
Деякі жителі Слов'янська цікавляться: «Чи маємо платити за опалення, якщо під час обстрілів були вибиті вікна в нашій квартирі?» І навіть якщо вікна потім закрили плівкою, або ДСП – хіба це можна вважати повноцінним опаленням житла?
На ці та інші питання журналіста "Карачуна" відповідає перший заступник генерального директора ОКП "Донецьктеплокомуненерго" Сергій Микитишин.
- Десятки тисяч жителів Донецької області вже майже рік перебувають у евакуації. У багатьох в результаті обстрілів розбиті будинки та квартири. Але в багатоквартирні будинки з початком опалювального сезону подається тепло. Сергію Васильовичу, проясніть ситуацію: чи мають платити за опалення житла ті мешканці, які перебувають в евакуації?
- Так! І це прямо передбачено положеннями чинного законодавства.
Про це свідчить основний для сфери житлово-комунальних послуг Закон України від 09.11.2017р. №2189 "Про житлово-комунальні послуги". А саме: «Споживач має право на несплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання за період тимчасової відсутності у житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно з умовами договорів щодо надання комунальних послуг».
Чому ж це не стосується послуги з постачання теплової енергії? Все тому, що навіть за відсутності споживача у приміщенні, його будинок (житлове приміщення чи квартира) опалюються, послуга з постачання теплової енергії надається.
Важливо, що це не нав'язана споживачам ініціатива ОКП «Донецьктеплокомуненерго», це пряма норма закону.
Що важливо! Послуга з постачання теплової енергії на багатоквартирні будинки є ключовою для того, щоб у зимовий період забезпечити збереження структур цілісності будинку, в тому числі його інженерних комунікацій: систем водопроводу, каналізації. Саме це передбачають будівельні норми та правила.
- А якщо багатоквартирний будинок постраждав від обстрілів: вибито вікна, пошкоджено квартири? Чи повністю зруйнований під'їзд, а то й цілий поверх багатоквартирного будинку – чи подаватиметься теплоносій у цей будинок? Напевно, співробітники тепломережі насамперед обстежать такі будинки?
- На жаль, ми справді маємо такі випадки в нашому регіоні. Але, необхідно розуміти, що не всі пошкодження багатоквартирних будинків або окремих його приміщень (у тому числі житлових квартир) призвели до того, що постачання теплової енергії на такий будинок стало неможливим.
Все це необхідно розглядати та враховувати у кожному окремому випадку.
Так, на початку опалювального сезону, до моменту подачі теплової енергії, представники ОКП «Донецьктеплокомуненерго» спільно з управителями багатоквартирних будинків (житлово-експлуатаційні компанії, ОСББ) вирішували питання: чи можливе подання теплоносія на будинок? У разі ж, якщо руйнування чи пошкодження будинку чи окремих його приміщень фактично унеможливили подачу теплоносія – будинок не підключався до мереж централізованого опалення, про що складалися акти. І на підставі таких актів нарахування за послугу з постачання теплової енергії, зрозуміло, не здійснюються – до моменту відновлення послуги.
Однак важливо пам'ятати, що ОКП «Донецьктеплокомуненерго», як виконавець комунальної послуги з постачання теплової енергії, згідно з чинним законодавством та умовами договору зі споживачами, надає послугу на межі внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку та інженерно-технічних систем приміщення споживача. Все, що далі знаходиться в будинку, не в компетенції теплопостачальної організації, оскільки Закон поклав функції утримання багатоквартирних будинків саме на управителів (житлово-експлуатаційні компанії, ОСББ). Саме управитель проводить низку заходів щодо підготовки будинку до кожного опалювального сезону та надає акт готовності будинку до подачі теплоносія.
Що стосується руйнувань або пошкоджень окремих квартир. Справді, могли постраждати окремі приміщення в той час, коли будинок було підключено до мереж опалення.
І тут, як було сказано мною раніше, важливо розуміти: чи дійсно через такі пошкодження мешканець будинку не може отримувати зараз послугу? Тоді для вирішення питання звільнення від нарахувань за послугу, споживач, спільно з управителем будинку, складають відповідний акт, у якому буде документально підтверджено обсяг та характер руйнувань чи пошкоджень, внаслідок яких споживання послуги є неможливим. І вже на підставі такого акту ОКП «Донецьктеплокомуненерго» зможе переглянути нарахування для такого споживача.
– Платити за опалення треба у повному обсязі, навіть якщо мешканці давно виїхали в евакуацію?
- Звичайно! Ми вже з вами розібралися, чому так. Це вимога закону. На сьогодні ця норма не була переглянута і діє. Ми розуміємо фінансову складність питання, особливо для тих людей, хто змушений був виїхати, і тепер має платити не лише за утримання свого залишеного майна, а й оплачувати своє орендоване житло у більш спокійних регіонах нашої країни.
Але хочу звернути увагу, що саме для цього передбачено й адресну допомогу тимчасово переміщеним особам (на покриття таких витрат), а також передбачено адресну допомогу у вигляді субсидій, що надаються державою на відшкодування вартості комунальних послуг.
Тож платити за опалення треба! Хочу лише уточнити: якщо за певної суми боргу за опалення, що накопичилася, наше підприємство буде змушене звертатися до суду для стягнення заборгованості зі злісних боржників, то зараз це відбуватиметься без стягнення додатково пені та штрафних санкцій.
- Виходить, що саме управитель приймає рішення про подачу тепла на будинок?
- Так! Основна функція управителя – це утримання багатоквартирного будинку. І дійсно, якщо в багатоквартирному будинку ніхто не живе, управитель може ухвалити рішення про те, щоб не подавати теплову енергію на такий будинок. Однак, якщо в будинку живуть хоча б кілька людей, і вони хочуть отримувати тепло, будинок, якщо є технічна можливість, обов'язково підключається до опалювальних мереж і проводиться подача теплоносія.
Тут варто зазначити, що сам вищезгаданий Закон України «Про житлово-комунальні послуги» зобов'язує забезпечити послугою з постачання теплової енергії споживачів, що залишилися. Але, законодавство, водночас, дає співвласникам багатоквартирного будинку можливість прийняти самостійне (але обов'язково загальне) рішення про відмову в підключенні будинку до теплоносія.
– Скільки у Слов'янську зараз багатоквартирних будинків без опалення?
- Десять, у тому числі шість – частково.
- А по Донецькій області?
- По м.Костянтинівка 2 будинки частково. У Святогірську зараз у роботі одна котельня, яка використовується для обігріву людей, які залишилися без житла.
Крім того, на сьогодні ряд населених пунктів Донецької області, які обслуговувалися ОКП «Донецьктеплокомуненерго», з незалежних від підприємства причин (а саме, відсутність необхідних енергоресурсів та відсутність технічної можливості постачання теплової енергії) залишаються без опалення (Лиман, Торецьк, Селідове та інші ).
- Війна триває. У Донецькій області бої найбільш запеклі. Звичайно, люди переживають за своє житло. Напевно, є й такі жителі області, хто думає так: який сенс платити за опалення, якщо ніхто не знає: чи вціліють, чи будуть розбиті їхні будинки, квартири?
– Так міркувати неправильно! Ситуація, дійсно, складна. На жаль, ворог продовжує атакувати наші міста. Але навіть за таких умов комунальні підприємства працюють та виконують свої функції.
Я вже казав, що для того, щоб будинки були придатними для проживання – взимку в них має бути опалення. І єдина можливість для того, щоб підприємство й надалі могло постачати до будинків теплову енергію та сплачувати за придбані енергоресурси (адже для виробництва теплової енергії підприємство постійно купує газ, воду, електроенергію), важливо, щоб і споживачі своєчасно виконували свої зобов'язання щодо оплати.
І, користуючись нагодою, хочу подякувати всім нашим споживачам, які навіть у нинішніх реаліях продовжують сумлінно та своєчасно оплачувати послуги всіх комунальних підприємств, які роблять все можливе для того, аби в будинках наших громадян було тепло, подавалися світло і вода.